5 důvodů, proč vejde letošní finále anglického Ligového poháru do dějin

5 důvodů, proč vejde letošní finále anglického Ligového poháru do dějin

Představte si to. Na stadionu Letná v Praze se hraje finále domácího poháru. V ochozech je skoro dvacet tisíc diváků a mezi bílými lajnami pobíhají hráči Jihlavy a Viktorie Otrokovice. Nepředstavitelné? Ne tak v Anglii.

V únoru se na stadionu Wembley v Londýně utkali ve finále Ligového poháru Swansea a Bradford, tedy tým, který hraje čtvrtou nejvyšší anglickou soutěž. V ochozech bylo přes 80 tisíc diváků.

Přestože Swansea vyhrála zápas vysoko 5:0 a vybojovala první velkou trofej ve stoleté historii klubu, hrdinou Ligového poháru se stalo mužstvo Bradfordu. Tady je pět důvodů, proč letošní finále vejde do dějin a stane se nezapomenutelným.

1. Spanilá jízda Bradfordu

Naposled hrál finále Ligového poháru účastník čtvrté nejvyšší anglické soutěže v roce 1968. Před 45 lety si zahráli o cennou trofej hráči Rochdale. Téměř půl století trvalo, než si podobné pocity zažili hráči ze stejné ligy.

Přestože Bradford nakonec ve finále drtivě podlehl Swansea, cesta mužstva do Wembley je vroubena skalpy slavných soupeřů. Bradford porazil Wigan, Aston Villu a především Arsenal. Za své výkony si celek vysloužil plně hrazenou cestu do Las Vegas.

2. Velká cena útěchy pro poražený tým

I přes porážku ve finále Ligového poháru je Bradford do jisté míry vítězem. Klub vyinkasoval za postup do Wembley dva a půl milionu liber (přes 70 milionů korun), které mu mohou významně pomoci.

Většina oddílů ve čtvrté lize nemá zbytečné peníze na utrácení za posily, Bradford si však nyní tento luxus bude moci dopřát. Pokud manažeři odměnu za finále rozumně investují do kvalitních hráčů, může hrát mužstvo brzy o soutěž nebo dvě výš.

3. Swansea si zahraje Evropskou ligu

Když celek Birmingham City před dvěma lety vyhrál Ligový pohár, získal právo účasti v kvalifikaci Evropské ligy. To samé platí pro Swansea v nadcházející sezoně.

Pro kouče Michaela Laudrupa to znamená perfektní argument pro jednání s vedením klubu o nákupu posil pro příští sezonu, což by asi nebylo možné, kdyby neměl vstupenku do pohárové Evropy. Pro současné hráče mužstva to je zase důvod k tomu, aby v létě neodcházeli do jinam.

4. Dárek ke stoletému jubileu

Swansea si nemohla dát letos lepší dárek ke stoletému výročí existence klubu. Trofej ukazuje, jak daleko celek z Walesu došel.

V roce 2002 se klub jen těsně vyhnul propadu z ligových soutěží, před loňskou sezonou postoupil do nejvyšší soutěže, kde mužstvo překvapivě obsadilo jedenáctou příčku. Jako první velšský tým hrál od založení Premier League v roce 1992 v této soutěži a nyní se stala Swansea součástí slavné historie ostrovního fotbalu.

Nejde jen o vítězství ve finále Ligového poháru, ale hlavně o způsob, jakým jej hoši ze Swansea docílili. Výhra 5:0 je nejvyšší v dějinách Ligového poháru. Dosud byl v tomto ohledu nejlepší Manchester United, který zvalchoval v roce 2006 Wigan výsledkem 4:0.

5. Nedokonaný hattrick Nathana Dyera

Záložník Nathan Dyer otevřel skóre finálového klání už v 16. minutě. Na začátku druhé půle zvyšoval svým druhým gólem na 3:0 a soupeře poslal definitivně do kolen.

V 59. minutě se mohl stát prvním hráčem Labutí, který by vstřelil ve finále poháru hattrick. Stačilo proměnit penaltu. Jenže Dyer se k ní ani nedostal. Po vášnivé hádce se spoluhráčem De Guzmánem totiž nakonec kopal (a proměnil) pokutový kop holandský záložník. I přes řadu dalších šancí se Dyer do konce utkání třetího gólu nedočkal. Snad proto, že v 78. minutě ho trenér Laudrup stáhl ze hřiště.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud