Radko Gudas (Florida Panthers)  Dvaatřicetiletý český obránce Radko Gudas byl draftován ve třetím kole v roce 2010 Tampou Bay. Floridský klub si talentovaného mladíka vybral pro jeho fyzický způsob hry. V dresu s bleskem na prsou strávil necelé tři sezony, dal pouhých sedm gólů, ale zapsal si do statistik mnohonásobně víc tvrdých hitů. Od sezony 2015/16 rozdával rány v barvách Letců z Philadelphie a Washingtonu, od ročníku 2020/21 válcuje soupeře v dresu Floridy. S Pantery podepsal tříletý kontrakt, díky němuž si v nadcházejícím ročníku vydělá dva a půl milionu dolarů. Jaký plat bude brát v ročníku 2023/24 a zda vůbec bude dál působit v NHL, o tom se bude rozhodovat v příštích měsících. Pokud se mu bude dařit jako v předchozích letech, neměl by mít problém se získáním nové smlouvy. Profimedia.cz
 Tomáš Nosek (Boston Bruins)  V extralize se Tomáš Nosek objevil poprvé v ročníku 2011/12 a hned slavil s Pardubicemi mistrovský titul. Nejvyšší tuzemskou soutěž opustil po sezoně 2013/14 a jako nedraftovaný hráč podepsal vstupní kontrakt s Detroitem Red Wings. Premiérovou sezonu v zámoří odehrál na farmě v nižší soutěži AHL v celku Grand Rapids Griffins, kde si vedl hodně slušně. V dalším ročníku dostal šanci poprvé naskočit do NHL. V elitní lize zvládl šest střetnutí a následně prodloužil smlouvu ve městě automobilů o dva roky. Jenže stálé místo v kádru Red Wings nezískal a opět hrál především na farmě, kde však mužstvu skvělými výkony pomohl k zisku Calder Cupu. Před rozšiřovacím draftem v roce 2017 se dostal na listinu nechráněných hráčů a sáhl po něm nový klub z Las Vegas už jako po šestém borci v pořadí. Loni v létě se upsal na dva roky Bostonu, takže nyní ho čeká druhá část angažmá v dresu Bruins. Profimedia.cz
 David Kämpf (Toronto Maple Leafs)  Už pět sezon má za sebou v NHL David Kämpf. Sedmadvacetiletý forvard poprvé okusil extraligu už v sezoně 2012/13 a v dalších letech z něho vyrostl jeden z klíčových hráčů Chomutova. V ročníku 2016/17 posbíral 31 bodů, nakoukl do reprezentace a další rok už hrál v NHL za Chicago. Zatím poslední ročník strávil v Torontu, kde má podepsanou smlouvu ještě na jednu sezonu. Pokud si v ní povede jako v té minulé, neměl by mít větší problémy zajistit si další angažmá v prestižní lize. Profimedia.cz
 Radim Zohorna (Pittsburgh Penguins)  Radim Zohorna je ukázkou toho, že i nedraftovaný hráč z české extraligy se může dostat do NHL. S brněnskou Kometou získal dva mistrovské tituly a v lednu roku 2019 zamířil do Mladé Boleslavi. V dubnu 2020 pak podepsal roční kontrakt s Pittsburghem. Začal ve farmářském klubu a vedl si skvěle. Ještě než skončila základní část, dostal pozvánku i do prvního celku Penguins. Za Pittsburgh odehrál v ročníku 2020/21 osm zápasů a posbíral čtyři body. Když mu vypršěla smlouva, klub mu nabídl dvouletý kontrakt, který mu skončí po nadcházející sezoně. Je otázkou, kolik prostoru v ní dostane, aby konečně ukázal, co v něm vězí. Profimedia.cz
5
Fotogalerie

5 českých hokejistů, kterým po sezoně skončí víceletá smlouva v NHL. Čeká je boj o budoucnost

Už brzy odstartuje nový ročník NHL a zasáhne do něj i řada českých hokejistů. Mnozí z nich vědí, že budou hrát o svou budoucnost v elitní zámořské lize.

Po sezoně 2022/23 vyprší v NHL dlouhodobé smlouvy mimo jiné například Patricku Kaneovi a Jonathanu Toewsovi z Chicaga nebo Vladimirovi Tarasenkovi ze St. Louis. Ve stejné pozici se ocitne i několik českých hokejistů, kterým běží poslední rok víceletého kontraktu, takže de facto budou hrát o svou budoucnost a mzdu v dalších letech. O které borce se jedná, na to odpovídají následující kapitoly.

Pokračování 2 / 6

David Pastrňák (Boston Bruins)

David Pastrňák1.jpg

Byl to jeden z nejdelších zámořských příběhů hokejového léta v roce 2017: David Pastrňák a jeho tahanice o smlouvu s Bostonem. Obě strany si nakonec plácly a český mladík se rázem stal jedním z nejlépe placených hráčů týmu. Po příští sezoně mu tento kontrakt vyprší a bude v podobné situaci jako před pěti lety. Vzhledem k jeho mimořádným výkonům v minulých sezonách už teď možná v klubu uvažují o jeho prodloužení.

Český hokejista se vyprofiloval v jednu z hvězd NHL a patří pravidelně k nejlepším střelcům soutěže. Vzhledem k jeho věku se dá předpokládat, že výkonnostně může jít ještě víc nahoru.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 6

Radko Gudas (Florida Panthers)

Radko Gudas-Florida.jpg

Dvaatřicetiletý český obránce Radko Gudas byl draftován ve třetím kole v roce 2010 Tampou Bay. Floridský klub si talentovaného mladíka vybral pro jeho fyzický způsob hry. V dresu s bleskem na prsou strávil necelé tři sezony, dal pouhých sedm gólů, ale zapsal si do statistik mnohonásobně víc tvrdých hitů. Od sezony 2015/16 rozdával rány v barvách Letců z Philadelphie a Washingtonu, od ročníku 2020/21 válcuje soupeře v dresu Floridy.

S Pantery podepsal tříletý kontrakt, díky němuž si v nadcházejícím ročníku vydělá dva a půl milionu dolarů. Jaký plat bude brát v ročníku 2023/24 a zda vůbec bude dál působit v NHL, o tom se bude rozhodovat v příštích měsících. Pokud se mu bude dařit jako v předchozích letech, neměl by mít problém se získáním nové smlouvy.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 6

Tomáš Nosek (Boston Bruins)

Tomáš Nosek-Boston.jpg

V extralize se Tomáš Nosek objevil poprvé v ročníku 2011/12 a hned slavil s Pardubicemi mistrovský titul. Nejvyšší tuzemskou soutěž opustil po sezoně 2013/14 a jako nedraftovaný hráč podepsal vstupní kontrakt s Detroitem Red Wings. Premiérovou sezonu v zámoří odehrál na farmě v nižší soutěži AHL v celku Grand Rapids Griffins, kde si vedl hodně slušně - v 55 zápasech posbíral 34 bodů (11+23) a ve 12 duelech v play-off dal dvě branky a připsal si sedm nahrávek.

V dalším ročníku dostal šanci poprvé naskočit do NHL. V elitní lize zvládl šest střetnutí a následně prodloužil smlouvu ve městě automobilů o dva roky. Jenže stálé místo v kádru Red Wings nezískal a opět hrál především na farmě, kde však mužstvu skvělými výkony pomohl k zisku Calder Cupu. Před rozšiřovacím draftem v roce 2017 se dostal na listinu nechráněných hráčů a sáhl po něm nový klub z Las Vegas už jako po šestém borci v pořadí.

Hned v úvodní sezoně v novém klubu byl stabilní součástí sestavy a s týmem překvapivě postoupil až do finále Stanley Cupu. Pak v něm odsloužil ještě další tři ročníky. Loni v létě se upsal na dva roky Bostonu, takže nyní ho čeká druhá část angažmá v dresu Bruins.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 6

David Kämpf (Toronto Maple Leafs)

David Kämpf-Toronto.jpg

Už pět sezon má za sebou v NHL David Kämpf. Sedmadvacetiletý forvard poprvé okusil extraligu už v sezoně 2012/13 a v dalších letech z něho vyrostl jeden z klíčových hráčů Chomutova. V ročníku 2016/17 posbíral 31 bodů, nakoukl do reprezentace a další rok už hrál v NHL za Chicago. Zatím poslední ročník strávil v Torontu, kde má podepsanou smlouvu ještě na jednu sezonu. Pokud si v ní povede jako v té minulé, neměl by mít větší problémy zajistit si další angažmá v prestižní lize.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 6

Radim Zohorna (Pittsburgh Penguins)

Radim Zohorna.jpg

Radim Zohorna je ukázkou toho, že i nedraftovaný hráč z české extraligy se může dostat do NHL. S brněnskou Kometou získal dva mistrovské tituly a v lednu roku 2019 zamířil do Mladé Boleslavi. V dubnu 2020 pak podepsal roční kontrakt s Pittsburghem.

Začal ve farmářském klubu a vedl si skvěle. Ještě než skončila základní část, dostal pozvánku i do prvního celku Penguins. Za Pittsburgh odehrál v ročníku 2020/21 osm zápasů a posbíral čtyři body. Když mu vypršěla smlouva, klub mu nabídl dvouletý kontrakt, který mu skončí po nadcházející sezoně. Je otázkou, kolik prostoru v ní dostane, aby konečně ukázal, co v něm vězí.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud