4 týmy, které si v aktuální sezoně Premier League nastřílely nejvíc vlastňáků

Jednou z nejnemilejších věcí, která se vám ve fotbale může přihodit, je, když si vstřelíte vlastní gól. Nejenže jsou na vás pěkně naštvaní spoluhráči (i když to třeba nedávají najevo), ale hlavně to žere vás samotné. A když kvůli takové brance váš mančaft přijde o body nebo prohraje, pak je to smutné o to víc.

Zatím posledním zoufalcem, který se trefil v aktuálním ročníku Premier League do vlastní branky, je Troy Deeney z Watfordu. Povedlo se mu to v sobotním utkání na hřišti Crystal Palace a rozhodl tak o výhře domácího celku 1:0. (Foto: Profimedia.cz)

Anglická Premier League má před sebou závěrečnou čtvrtinu tohoto soutěžního ročníku, Týmy dosud odehrály od 27 do 29 střetnutí. A teď kontrolní otázka – kolik myslíte, že si v tolika zápasech může nasázet mužstvo vlastních gólů? Šest mančaftů je v tomto ohledu na nule, dalších deset si vstřelilo jen jeden vlastňák. Čtyři celky však jsou nad touto hranicí. Kdo patří mezi tyto smolaře a nešťastníky, to zjistíte v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 5

4. Watford – 2 vlastní góly

Podíl vlastních gólů na celkovém počtu obdržených branek: 4.2 %

První vlastňák Watfordu v současné sezoně Premier League si dal v listopadovém zápase proti Stoke City brankář Heurelho Gomes. Naneštěstí pro tým to byl také jediný gól, který v utkání padl, a hosté si díky němu odvezli z Watfordu všechny tři body.

Troy Deeney je zatím posledním nešťastníkem Watfordu v Premier League, který se trefil za záda vlastního gólmana. V sobotním utkání na hřišti Crystal Palace rozhodl anglický forvard o tom, že domácí brali po jeho vlastním gólu všechny body. Nikdo jiný už v utkání neskóroval. Crystal Palace dokonce nevyslali na branku Watfordu ani jedinou ránu, která by mířila mezi tyče…

Pokračování 3 / 5

3. Stoke City – 2 vlastní góly

Podíl vlastních gólů na celkovém počtu obdržených branek: 4.8 %

Na listopadové utkání na hřišti West Hamu United by nejraději navždy zapomněl irský záložník Glenn Whelan. V 65. minutě Whelan nešťastně poslal hlavou míč do vlastní branky. Gól byl původně připsán domácímu Michailu Antoniovi, až po utkání byl na základě rozboru u videa označen jako vlastní. Pět minut po této brance byl Whelan střídán a za dalších pět minut srovnal na konečných 1:1 Krkič.

O necelé tři měsíce dříve si zapsal do statistik vlastní gól také Shay Given. Čtyřicetiletý veterán v brance Stoke City měl neuvěřitelný pech. V 51. minutě zápasu čelil pokutovému kopu Leightona Bainese na hřišti Evertonu. Jeho střelu k levé tyči vystihl, rukavicí ji vytěsnil na tyč, od níž se však balon odrazil nešťastně do jeho zad a putoval do branky. Protože už se nikdo další mezi tyče netrefil, Evertonu tento kuriózní gól zajistil tři body.

Pokračování 4 / 5

2. Hull City – 4 vlastní góly

Podíl vlastních gólů na celkovém počtu obdržených branek: 6,9 %

Anglický obránce Curtis Davies si nadělil dva dny po Vánocích nemilý dárek - vlastní gól v domácím utkání proti Manchesteru City. Jeho smolná trefa z 94. minuty už „naštěstí“ neměla vliv na body – Citizens díky němu jen zpečetili skóre na konečných 3:0.

Jen o čtyři dny později už ale Hull o body kvůli vlastňáku přišel. Na domácím hřišti vedl v souboji s Evertonem od šesté minuty brankou Dawsona, ale v nastaveném čase prvního poločasu udělal neuvěřitelnou minelu skotský brankář David Marshall a vyrovnávací gól byl připsán na jeho konto. Zápas nakonec skončil remízou 2:2.

Na konci října ztratil Hull všechny body na hřišti Watfordu. Hosté drželi až do 82. minuty bezbrankovou remízu, jenže pak poslal míč do vlastní branky anglický obránce Michael Dawson. Do konce utkání už nikdo další neskóroval, takže tato trefa rozhodla o plném bodovém zisku pro domácí celek, který během celých devadesáti minut ani jednou nevystřelil mezi tyče.

Zatím posledním nešťastníkem, který zatížil konto vlastního brankáře, se stal v Hullu anglický záložník Tom Huddleastone. V 90. minutě střetnutí na hřišti Leicesteru prohrávali hosté 1:2, ale definitivní hřebíček do rakve přidal třicetiletý zadák, když po rohovém kopu srazil centrovaný míč za záda brankáře.

Pokračování 5 / 5

1. Swansea City – 5 vlastních gólů

Podíl vlastních gólů na celkovém počtu obdržených branek: 7,9 %

Je to téměř k nevíře, ale v dresu Swansea najdeme v této sezoně už dva hráče, kteří mají ve statistikách po dvou vlastních brankách. Jedním z nich je anglický zadák Alfie Mawson.

První vlastenec se mu podařilo dát na konci října v zápase na hřišti Stoke City a pomohl jím k vedení domácího celku 2:1. Utkání nakonec skončilo výhrou Stoke City 3:1. Druhou střelu do vlastní branky poslal Mawson v sobotu na půdě Bournemouthu, když nešťastně tečoval míč a změnil jeho směr. Díky tomu se domácí dostali do vedení 1:0, které pak na konečných 2:0 upravil Afobe.

Druhým smolařem, který už má na kontě dva zářezy, je Jack Cork. Sedmadvacetiletý defenzivní záložník se poprvé trefil do vlastní branky v listopadové přestřelce s Crystal Palace. Diváci tehdy viděli devět branek a swansea nakonec udolala soupeře na domácí půdě výsledkem 5:4. Corkův vlastenec mohl znamenat ztrátu důležitých bodů, protože v 82. minutě srovnal stav na 3:3. O dvě minuty později hosté dokonce otočili skóre a vedli 4:3, ale dvě branky Llorenteho v nastaveném čase rozhodly o tom, že všechno nakonec skončilo pro Labutě dobře.

Druhý vlastňák pak dal v lednovém souboji s Arsenalem, který Swansea prohrála na domácí půdě 0:4. Cork upravil v 54. minutě stav na 0:2 a nasměroval tak Kanonýry k vysoké výhře.

Cork ale nebyl jediným hráčem Swansea, který pomohl Gunners k vítězství vlastním gólem. Na 3:0 pro hosty totiž upravil po smolném zákroku anglický obránce Kyle Naughton.