4 důvody, proč je Lionel Messi nejlepším fotbalistou všech dob. A nejdou zpochybnit

Lionel Messi. Jméno, které v jedněch vzbuzuje málem zbožný obdiv, v jiných zase pocity nenávisti. Tak už to u velikánů bývá. Ti fotbaloví nejsou výjimkou.

Profesionální fotbalisté přicházejí a odcházejí na jeviště dějin stejně pravidelně jako roční období. Jména se mění, hra zůstává. Drtivou většinu z nich čeká zapomnění. Jen pár jich přežije ve vzpomínkách a později v nafouklých legendách věky.

Pelé, Maradona, Cruyff, Zidane – to jsou fotbaloví giganti, kteří jsou právem velebeni a oslavováni jako nejlepší fotbalisté v historii. Ale kdo byl vůbec nejlepší? To je vždycky věc osobního názoru.

Každá generace má svou velkou fotbalovou hvězdu. Při vší úctě ke Cristianu Ronaldovi, Neymarovi nebo Luisi Suárezovi, tou největší současnou superstar je Lionel Messi. A pravděpodobně je i nejlepším hráčem všech dob.

Subtilní Argentinec je schopen předvádět dechberoucí výkony a překonávat letité rekordy s takovou samozřejmostí, až se z toho člověku motá hlava. Mnozí fotbaloví fanoušci s tím možná nebudou souhlasit, ale to je asi tak jediné, co s tím mohou dělat. V následujících kapitolách najdete čtyři důvody, proč je Lionel Messi nejlepším fotbalistou v historii.

Pokračování 2 / 5

Dlouhodobě mimořádná výkonnost

Messi-Granada.jpg

Messimu je 35 let a soudě podle jeho výkonů to vypadá, už mu pomalu dochází šťáva. Ale žádný světový fotbalista nebyl nejzářivější hvězdou tak brzy jako on a nejspíš ani jeden nebyl na absolutním vrcholu tak dlouho.

O Beckenbauerovi, Cruyffovi či Maradonovi se sice mluvilo s respektem, ale jako legendy byli označováni až na sklonku kariéry. Messiho však fotbaloví odborníci nazývají legendou už řadu let.

Až nadobro sekne s fotbalem bude výčet jeho úspěchů ohromující. Už nyní ale nechal Pelého a spol. poměrně daleko za sebou. Z nejlepšího fotbalisty všech dob se možná stal bezkonkurenčně nejlepším fotbalistou všech dob.

Když před lety pokořil Messi rekord Gerda Müllera v počtu nastřílených gólů v kalendářním roce, mluvilo se o tom skoro jako o zázraku. Tento zázrak měl ale reálné základy – naprosto konzistentní výkony, které argentinský forvard předváděl týden co týden od ledna až do prosince.

Vzhledem k délce kariéry Messi neodehrál mnoho utkání, ve kterých by vyloženě zklamal. A to navzdory tomu, že už léta zvládá neskutečné penzum zápasů v lize, Lize mistrů a v reprezentaci. A tuhle vyrovnanost si drží už mnoho sezon. Ne každé z největších světových hvězd minulosti se dařilo podávat dlouhodobě tak vyrovnané a nadstandardní výkony.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 5

Komplexní hráč

Messi3.jpg

Každý fotbalista má nějakou slabinu a je-li upřímný, přizná to. O silné a slabé noze už toho bylo napsáno dost, někdo zase není konkurenceschopný ve vzduchu při hlavičkových soubojích, dalšímu chybí nějaká jiná fotbalová kvalita.

Jakou slabinu má Messi? Těžko nějakou najít. Je to komplexní hráč, který je vysoce nadprůměrný ve všech činnostech a v mnoha z nich je špičkový. Mohl by hrát na jakémkoli postu – snad s výjimkou stopera – a nejspíš by byl stále jedním z nejlepších chlapů na hřišti.

Brilantně hraje oběma nohama, navzdory malému vzrůstu umí dávat i góly hlavou, zdobí ho neuvěřitelná kreativita, předvídavost a cit pro míč. Přestože je to ofenzivní hráč, umí se zapojit i do obranné činnosti a pomoci vzadu. Když to všechno sečtete, Messi v každém zápase odvádí neuvěřitelné penzum práce, z níž těží celý tým.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 5

Je lepší než Ronaldo

Lionel Messi-Liga mistrů.jpg

Cristiano Ronaldo má prostě smůlu. V každé jiné historické epoše by byl suverénně nejlepším hráčem své doby, jenže se potkal ve stejné éře s Lionelem Messim, a proto „byl odsouzen hrát druhé housle“.

Je to samozřejmě věc subjektivního názoru a můžete si o tom myslet, co chcete - argentinský fotbalista je lepší driblér, nahrávač, lépe umí zahrávat přímé kopy, je týmovějším hráčem a je disciplinovanější než jeho konkurent, s nímž je celou kariéru srovnáván.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 5

Nejkvalitnější fotbalová epocha

Messi-gol.jpg

Nikdy v minulosti nebyl fotbal na takové úrovni jako v posledních dvaceti letech. Nikdy neběhalo po trávnících tolik fantastických hráčů. Pelé, Maradona nebo Cruyff to měli o něco snadnější než dnešní hvězdy. Neměli prostě takovou konkurenci.

V průměru jsou dnes hráči rychlejší, fyzicky lépe připravení, umí toho s balonem víc, jsou takticky vyspělejší než kdy předtím. Kdyby to bylo možné a Pelé v nejlepších letech přicestoval strojem času do současnosti, nejspíš by se nynějším světovým hvězdám nevyrovnal. Cestu opačným směrem by však Messi snadno zvládl a tehdejší diváci by byli z jeho kousků u vytržení, protože by čněl o několik tříd nad všemi ostatními.

Standard moderního fotbalu je tak vysoko, že nejlepší týmy z před třiceti let by se dnes stěží udržely v kvalitních evropských soutěžích. Skutečnost, že Messi právě v této nejlepší fotbalové době vládl, z něho dělá mistra mezi králi.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud