4 čeští hokejisté, kteří zanechali (výraznou) stopu v Torontu. Kdo na ně dokáže navázat?

Toronto Maple Leafs patří k nejstarším klubům v NHL. V nejslavnější hokejové soutěži světa se kanadské mužstvo poprvé představilo v sezoně 1917/18 (jako Toronto Arenas) a nyní kroutí už 104. ročník.

Jednadvacet českých hokejistů dosud obléklo dres Maple Leafs. Řada z nich už upadla v zapomnění, jiní však zanechali v Torontu docela výraznou stopu. V následujících kapitolách najdete čtyři borce, kteří v tomto ohledu patří k významným postavám v historii klubu.

Pokračování 2 / 5

Pavel Kubina (2006 až 2009)

Pavel Kubina.jpg

Jen tři sezony strávil obránce Pavel Kubina v Torontu, ale ve dvou z nich byl zástupcem kapitána. To docela dobře ilustruje, jak váženou personou v týmu byl.

Vítkovický odchovanec byl draftován v roce 1996 Tampou až jako 179. hráč v celkovém pořadí, ale postupně se vypracoval v jednoho z nejvytíženějších a nejuznávanějších beků v NHL. Ve floridském klubu působil až do roku 2006, kdy změnil povětří a vyrazil za hokejovým chlebíčkem do Kanady. Naneštěstí pro českého zadáka přišel do Toronta v době, kdy mužstvo marně bojovalo o postup do play-off, a tak si v dresu Maple Leafs o Stanley Cup nikdy nezahrál.

Ve dvou ze tří sezon však dokázal nastřádat do statistik rovných 40 bodů. V roce 2009 zamířil do Atlanty a v další sezoně už byl opět „doma“ v Tampě. Zámořskou kariéru zakončil v sezoně 2011/12 ve Philadelphii. V Torontu odehrál 215 utkání a nasbíral 101 bodů (32+69), což ho řadí na 27. místo v produktivitě všech klubových obránců od roku 1917.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 5

Robert Reichel (2001 až 2004)

Robert Reichel.jpg

Trojnásobný světový šampion a olympijský vítěz Robert Reichel byl v roce 1989 draftován až ve čtvrtém kole, kdy si ho vytáhl klub z Calgary, kde také od sezony 1990/91 hrál až do roku 1997, kdy byl vytrejdován do New Yorku Islanders. Jako hráč Ostrovanů se radoval z triumfu v Naganu, ale nedlouho poté se stal obětí další výměny a zamířil do Phoenixu, kde však jen dohrál ročník 1998/99 a vrátil se do vlasti, kde pak dva roky zářil v mateřském Litvínově.

Pak ale přišlo laso z NHL a Reichel zamířil na svou závěrečnou štaci do zámoří. Upsal se Torontu, za něž odehrál tři sezony. A byly to povedené roky – dvakrát pomohl mužstvu do play-off a pokaždé patřil k ústředním personám na ledě. V dresu javorových listů zvládl odehrát 228 střetnutí, ve kterých posbíral 123 bodů (43+80).

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 5

Miroslav Fryčer (1982 až 1988)

Miroslav Fryčer.jpg

Dvojnásobný medailista ze seniorského mistrovství světa, stříbrný ze světových šampionátů osmnáctek a dvacítek, a československý šampion – tak by vypadala stručná vizitka opavského rodáka Miroslava Fryčera. V československé soutěži byl věrný Vítkovicím, ale na začátku osmdesátých let emigroval. Nejdříve hrál v Quebecu, kde se uvedl ve velkém stylu, ale během premiérové sezony byl vytrejdován do Toronta, kde vydržel následujících šest let.

V barvách Maple Leafs se stal prvním Čechem, který vyhrál klubové kanadské bodování v NHL a také prvním tuzemským hráčem, jenž byl v zámoří nominován do Utkání hvězd. V kanadském klubu odehrál 329 střetnutí, nastřílel 115 gólů a přidal k nim 153 nahrávek. Po odchodu z Toronta hrál ještě v Detroitu a Edmontonu, v roce 1989 se vrátil do Evropy a o čtyři sezony později ukončil kariéru.

Pokračování 5 / 5

Tomáš Kaberle (1998 až 2011)

Carter-Kaberle.jpg

Tomáš Kaberle je možná nejlepším českým obráncem, který se objevil v NHL. V roce 1996 to ale asi tušil málokdo, jinak by kladenský odchovanec nečekal až do osmého kola draftu, kdy po něm sáhlo Toronto.

Poprvé nahlédl do nejslavnější hokejové ligy světa v ročníku 1998/99. Okamžitě dal o sobě vědět a prezentoval se jako skvělý ofenzivní bek, nesmírně vhodný pro přesilovky. V dresu Maple Leafs pak strávil necelých dvanáct sezon, během nichž patřil k nejlepším a zároveň nejproduktivnějším zadákům v NHL.

V sezoně 2010/11 byl vytrejdován do Bostonu, což se ukázalo jako šťastné řízení osudu, protože s týmem Bruins vybojoval svůj jediný Stanley Cup. Kariéru v NHL uzavřel v Montrealu roce 2013. Na kontě má 984 odehraných zápasů a 563 bodů (87+476), což z něho dělá druhého nejproduktivnějšího obránce draftovaného v roce 1996. Z této porce zvládl odkroutit v Torontu 878 utkání a nasbírat 520 bodů (83+437).

Kaberle je druhým nejproduktivnějším bekem v dějinách Maple Leafs a pátým nejlepším nahrávačem mezi všemi hráči, kteří kdy oblékali dres Toronta. V počtu odehraných střetnutí mu patří osmá příčka.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud