Brankář - Petr Kouba  Vicemistr Evropy Petr Kouba přišel do Sparty v roce 1990 z Bohemians a rychle se zabydlel mezi tyčemi. Hráči jako Ronald Koeman, Michael Laudrup a Txiki Begiristain na něj nenašli ani jednou recept a šikovný brankář pomohl vychytanou nulou k historickému triumfu. Kouba byl ve Spartě do roku 1996 a po úspěšném Euru odešel do La Coruni.

Brankář - Petr Kouba
Vicemistr Evropy Petr Kouba přišel do Sparty v roce 1990 z Bohemians a rychle se zabydlel mezi tyčemi. Hráči jako Ronald Koeman, Michael Laudrup a Txiki Begiristain na něj nenašli ani jednou recept a šikovný brankář pomohl vychytanou nulou k historickému triumfu. Kouba byl ve Spartě do roku 1996 a po úspěšném Euru odešel do La Coruni.

 Obránce - Jozef Chovanec  Jozef Chovanec strávil podstatnou část hráčské kariéry na Letné. Ve Spartě se vypracoval v ikonu a později i legendu klubu. V rudém dresu oslavil šest československých a dva české tituly, v sezoně 1994/95 se vrátil na trávník dokonce v roli hrajícího trenéra. Později převzal českou reprezentaci a kromě Sparty trénoval také Krasnodar nebo Slovan Bratislava.
 Obránce - Michal Horňák  Bývalý výtečný a rychlonohý obránce Michal Horňák přišel do Sparty v roce 1988 a vydržel v ní až do roku 2001, než odešel do Rakouska. Účastník stříbrného Eura v Anglii získal se Spartou tři československé a sedm českých titulů a řadí se mezi ligové přeborníky. Hráčskou kariéru ukončil v Opavě.
 Obránce - Jiří Novotný  Legenda mezi legendami. Jiří Novotný strávil ve Spartě dlouhá a úspěšná léta, během kterých se podílel na spoustě významných úspěchů. Bývalý český a československý reprezentant má ve sbírce ojedinělých 14 titulů a dodnes je jedním z nejlepších stoperů, který kdy ve Spartě působil. V zápase s Barcelonou byl bezchybný.
 Obránce – Petr Vrabec (78. Rudolf Matta)  Petr Vrabec byl asistentem Karla Jarolíma v době, kdy Slavia vyhrála dva ligové tituly. Hráčskou kariéru ale spojil se Spartou, se kterou získal šest titulů. Zároveň byl vyhlášeným exekutorem přímých kopů a po jeho střele z 65. minuty padl jediný gól zápasu s Barcelonou. Vrabcův pokus sice skončil na břevně, Horst Siegl se ale z dorážky už nemýlil. Vrabec se mimo jiné trefil i na půdě Barcelony, skóroval také proti Marseille a v zápase s Dynamem Kyjev zatočil rohový kop přímo do brány soupeře.
11
Fotogalerie

32 let od triumfu Sparty nad Barcelonou. Připomeňte si, jaká sestava zvládla zázrak

Dnes je to přesně 32 let od chvíle, co fotbalisté Sparty porazili doma slavnou Barcelonu. Tato výhra dodnes patří k největším pohárovým úspěchům letenského klubu v jeho historii.

Svěřenci Dušana Uhrina tehdy vyfasovali ve čtvrtfinálové skupině Benfiku Lisabon, Dynamo Kyjev a právě katalánský velkoklub, na jehož půdě prohráli 2:3. V domácí odvetě, kterou sledovalo 33 tisíc nadšených fanoušků, se ale štěstí přiklonilo na stranu Sparty a na Letné se slavilo.

Pražané vyhráli 1:0 a připsali si jednu z nejslavnějších výher všech dob. Jací hráči byli tehdy na hřišti? To se dozvíte v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 12

Brankář - Petr Kouba

Petr Kouba1.jpg

Vicemistr Evropy Petr Kouba přišel do Sparty v roce 1990 z Bohemians a rychle se zabydlel mezi tyčemi. Hráči jako Ronald Koeman, Michael Laudrup a Txiki Begiristain na něj nenašli ani jednou recept a šikovný brankář pomohl vychytanou nulou k historickému triumfu. Kouba byl ve Spartě do roku 1996 a po úspěšném Euru odešel do La Coruni.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 12

Obránce - Jozef Chovanec

Jozef Chovanec1.jpg

Jozef Chovanec strávil podstatnou část hráčské kariéry na Letné. Ve Spartě se vypracoval v ikonu a později i legendu klubu. V rudém dresu oslavil šest československých a dva české tituly, v sezoně 1994/95 se vrátil na trávník dokonce v roli hrajícího trenéra. Později převzal českou reprezentaci a kromě Sparty trénoval také Krasnodar nebo Slovan Bratislava.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 12

Obránce - Michal Horňák

Michal Horňák1.jpg

Bývalý výtečný a rychlonohý obránce Michal Horňák přišel do Sparty v roce 1988 a vydržel v ní až do roku 2001, než odešel do Rakouska. Účastník stříbrného Eura v Anglii získal se Spartou tři československé a sedm českých titulů a řadí se mezi ligové přeborníky. Hráčskou kariéru ukončil v Opavě.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 12

Obránce - Jiří Novotný

Jiří Novotný-Sparta1.jpg

Legenda mezi legendami. Jiří Novotný strávil ve Spartě dlouhá a úspěšná léta, během kterých se podílel na spoustě významných úspěchů. Bývalý český a československý reprezentant má ve sbírce ojedinělých 14 titulů a dodnes je jedním z nejlepších stoperů, který kdy ve Spartě působil. V zápase s Barcelonou byl bezchybný.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 12

Obránce – Petr Vrabec (78. Rudolf Matta)

Petr Vrabec.jpg

Petr Vrabec byl asistentem Karla Jarolíma v době, kdy Slavia vyhrála dva ligové tituly. Hráčskou kariéru ale spojil se Spartou, se kterou získal šest titulů. Zároveň byl vyhlášeným exekutorem přímých kopů a po jeho střele z 65. minuty padl jediný gól zápasu s Barcelonou. Vrabcův pokus sice skončil na břevně, Horst Siegl se ale z dorážky už nemýlil. Vrabec se mimo jiné trefil i na půdě Barcelony, skóroval také proti Marseille a v zápase s Dynamem Kyjev zatočil rohový kop přímo do brány soupeře.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 12

Záložník - Lumír Mistr

Lumír Mistr.jpg

Lumír Mistr získal se Spartou jeden československý a tři české tituly. Ale právě na zápas s Barcelonou vzpomíná asi nejraději. Tehdejší záložník totiž odehrál parádní partii a byl jedním z nejlepších plejerů na hřišti.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 12

Záložník - Václav Němeček

Václav Němeček.jpg

Když mu bylo 18 let, Sparta ho koupila z Hradce Králové. To se psal rok 1985. Václav Němeček se i přes nízký věk prosadil do sestavy a stal se pilířem záložní řady. Krátce po výhře nad Barcelonou přestoupil do Toulouse, poté si zahrál v Ženevě, vrátil se do Sparty a kariéru ukončil v Číně. Za národní týmy Československa a České republiky odehrál 60 zápasů a mimo jiné byl členem stříbrné party na Euru v Anglii.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 12

Záložník - Martin Frýdek

Martin Frýdek-sen.jpg

Martin Frýdek junior, který později hrával na Letné, se narodil jen týden před památnou bitvou s Barcelonou, ve které byl jeho otec, stříbrný z mistrovství Evropy 1996. Možná právě proto byl Frýdek senior tehdy plný energie a patřil k nejlepším hráčům na hřišti. V památném utkání byl na trávníku od první do poslední minuty.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 12

Záložník - Roman Vonášek

Roman Vonášek1.jpg

Roman Vonášek měl docela štěstí. Sparta si ho totiž vyhlédla v Plzni až v roce, ve kterém udolala Barcelonu. Osminásobný reprezentant vydržel na Letné do roku 1996, pak odešel do Belgie. Tam prošel postupně Lokerenem, Bruggami a Mechelenem.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 12

Útočník – Pavel Černý

Pavel Černý.jpg

Pavel Černý měl vizitku vyhlášeného kanonýra. I proto ho Sparta přivedla v roce 1990 z Hradce Králové. Černý se ale v rudém dresu příliš neprosadil, neskóroval ani v jednom zápase na evropské scéně a po dvou letech zamířil do Japonska.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 12 / 12

Útočník - Horst Siegl (90. Dejan Joksimovič)

Horst Siegl1.jpg

Hrdina zápasu. Bývalý excelentní kanonýr dal v 65. minutě jedinou branku a rozhodl o triumfu pražského celku. Horst Siegl dorazil za záda Andoniho Zubizarrety míč poté, co zazvonil po přímém kopu Petra Vrabce o břevno a vstřelil tak jeden z nejslavnějších gólů Sparty všech dob.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud