vytisknout velikost písma 3 zápasy – sedm branek. Matthews ničí medailové sny českých mladíků

Chtěli je porazit, věřili si na ně, i když nebyli favoritem. Ale padli. Znovu. Čeští mladíci nestačili na výběr Spojených států amerických. Zase je skolil největší talent amerického hokeje posledních let Auston Matthews.
3 zápasy – sedm branek. Matthews ničí medailové sny českých mladíků
Auston Matthews má na české mladíky spadeno. (Foto: Profimedia.cz)

Stejně tak, jako byl favoritem draftu 2015 Connor McDavid, je Auston Matthews favorizovanou jedničkou následujícího draftu. Osmnáctiletý americký hokejista má skvěle nastartovanou kariréru a očekává se, že bude válet už v příští sezoně NHL.

Čeští hokejisté by mohli o jeho kvalitách dlouze vyprávět…

Matthews nastoupil v posledních dvou letech ke třem důležitým zápasům s českou reprezentací. Pokaždé v rámci mládežnických světových šampionátů. Vždy zářil a rozhodoval zápasy.

Kdo táhne Američany? Syn legendy, famózní gólman či favorit draftu

Finále MS do 18 let (2014) – 2 góly

V roce 2014 se česká osmnáctka probojovala poprvé v historii do finále mistrovství světa. Svěřenci Jakuba Petra si brousili zuby i na našlapané Američany, jenže už po 33 vteřinách udeřil Jack Dougherty. A bylo hůř. Na konci sedmé minuty se trefil právě Matthews a krátce nato Američané vedli už 3:0. Zápas nakonec skončil 5:2, přičemž pátou branku USA dal znovu Matthews – s pěti brankami osmý nejlepší střelec turnaje.

Čtvrtfinále MS do 18 let (2015) – 2 góly

Ve Finsku se střetli ve finále, o rok později už ve čtvrtfinále. Američané, kteří obhájili zlaté medaile, znovu dominovali, a už v 16. minutě vyhnali Daniela Vladaře z brány. Na ukazateli svítil stav 4:0.

Skóre otevřel právě Matthews, který se trefil po 11 minutách hry. O sedm vteřin později udeřil Clayton Keller. Druhou branku si Matthews schoval na úvod třetí třetiny, kdy zvyšoval na 5:1. Zápas nakonec skončil 7:2 a americký supertalent byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem turnaje.

Finále MS juniorů (2016) – 3 góly

Češi si na letošním juniorksém šampionátu nevedli vůbec zle. S Rusy prohráli až po nájezdech a dlouho sahali po úspěchu i v zápase s domácími Finy. Pastrňák a spol. si věřili i na favorizované Spojené státy americké, zámořští hokejisté je ale brzy vyvedli z omylu a potupili je výhrou 7:0. Nejlepší hráč zápasu? Znovu Matthews, který se blýskl hattrickem. Trefil se v 25., 30. a 41. minutě, ve které zvyšoval už na 6:0.