3 vítězové Světového poháru z roku 2004, kteří v sezoně 2019/20 stále ještě hráli v NHL. Seknou teď s hokejem?

Když se v září roku 2016 setkala světová hokejová elita na prestižním turnaji známém jako Světový pohár, stalo se tak dvanáct let po předchozí akci stejného druhu. Od Světového poháru v roce 2004 je to už dlouhých 16 roků, ale na ledových kluzištích v NHL se ještě v sezoně 2019/20 proháněli hráči, kteří byli tehdy u toho.

slide SP 2004.jpg

Z českého týmu, který došel na předminulém Světovém poháru v roce 2004 až do semifinále, kde jen těsně podlehl 3:4 pozdějším vítězům z Kanady, je mezi aktivními hráči jen Jaromír Jágr. Už nějaký pátek ale nepůsobí v NHL. To v celku tehdejších šampionů z reprezentace javorového listu bychom našli tři borce, kteří dosud nešvihli s bruslemi a hokejkami do sklepa a v sezoně 2019/20 se prohánělí mezi mantinely v nejslavnější lize světa. Jejich jména a sportovní cestu, kterou od té doby urazili, najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 4

Patrick Marleau

Patrick Marleau-Pittsburgh.jpg

Bilance na Světovém poháru v roce 2004: 0 zápasů – 0 bodů

Přestože Patrick Marleau neodehrál na Světovém poháru v roce 2004 ani jediné utkání, byl členem týmu a proto do tohoto výběru (s přivřenýma očima) patří. Na ledě se objevil pouze v přípravných exhibičních zápasech před turnajem, pak už šanci nedostal.

Kanadský útočník strávil prakticky celou kariéru, která dosud čítá 22 sezon, v San Jose a je legendou Sharks. Následně dvě sezony válčil o body v dresu Toronta. Před sezonou 2019/20 se vrátil do San Jose, ale před pár měsíci byl vytrejdován do Pittsburghu. Marleau je hráčem, který v dresu se žralokem na prsou odehrál nejvíc zápasů (1551), nastřílel nejvíc branek (518) a zaznamenal nejvíc bodů (1102) a stačil překonat skoro dvě desítky historických klubových rekordů.

Jeho přezdívka by mohla znít „Mr. Konzistence“. Jen málokterý hokejista si udržel v průběhu celé kariéry tak vyrovnanou výkonnost jako Marleau. zápasů. V jedenácti ročnících se dostal nad hranici 50 bodů, třikrát nad 70 bodů a jednou nad osmdesát.

Pokud hledáte vysvětlení, proč ve dvaceti sezonách, kdy hrál v jejich dresu, chyběli Sharks jen třikrát ve vyřazovacích bojích o Stanley Cup, jedním z nich je právě výkonnost a vůdčí schopnosti Patricka Marleaua. Čtyřicetiletý hráč byl téměř dvě dekády symbolem týmu a jeho největší legendou v historii. A nejspíš jí ještě hodně dlouho zůstane. K absolutní velikosti mu chybí jen jediné – aby se napil ze Stanley Cupu. To už ale zřejmě nezvládne...

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 4

Jay Bouwmeester

Jay Bouwmeester.jpg

Bilance na Světovém poháru v roce 2004: 4 zápasy – 0 bodů, +3 body v +/- bodování

Obránce Jay Bouwmeester byl na Světovém poháru v roce 2004 benjamínkem kanadského týmu. Tehdejšímu hráči Floridy Panthers, který se stal jen o dva roky předtím trojkou draftu, bylo pouhých dvacet let a na turnaji odehrál čtyři zápasy, aniž by si na konto připsal jediný bod. Od té doby prošel dlouhou hokejovou cestu.

V dresu Panterů hrál až do konce sezony 2008/09 a pak se stal na necelé čtyři roky neodmyslitelnou součástí sestavy Calgary Flames. V průběhu zkrácené sezony 2012/13 byl vytrejdován do St. Louis, kde působil i letos. Kromě zlata ze Světového poháru v roce 2004 se radoval ze stejného úspěchu i v roce 2016. Je také olympijským šampionem ze Soči a dvojnásobným mistrem světa. Loni pomohl Bluesmanům k premiérovému Stanley Cupu.

Navzdory mohutné postavě nebyl Bouwmeester nikdy žádným bouračem a nevyznával agresivní styl. Býval to vynikající bruslař, který pravidelně patřil mezi nejvytíženější hráče v NHL. Jeho hokejový život už ale zřejmě napsal poslední kapitolu Letos v únoru ho totiž na střídačce postihl srdeční kolaps během zápasu v Anaheimu a nebýt rychlého zásahu lékařů, mohl dokonce zemřít. Vzhledem k tomu, že mu po sezoně 2019/20 končí smlouva, je téměř jisté, že už nové angažmá nikde nezíská.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 4

Joe Thornton

Joe Thornton1.jpg

Bilance na Světovém poháru v roce 2004: 6 zápasů – 6 bodů (1+5), +4 boy v +/- bodování

Jednačtyřicetiletý Joe Thornton byl v posledních letech asi nejlepším veteránem v NHL. Kvůli urostlé postavě a metrákové hmotnosti dostal přezdívku „Jumbo“, která skvěle seděla také k jeho hernímu stylu. Když se rozjel s pukem směrem k brance soupeře, málokdo ho mohl zastavit. Obrovsky silný byl především při hře u mantinelů. Jeho velkou předností byla vyrovnanost výkonů. Jako by na něm přibývající léta dlouho nezanechávala stopu – stále patřil k největším personám v NHL.

V sezoně 2019/20 přeskočil Thornton magickou hranici 1500 bodů v základní části soutěže, což ho zařadilo mezi největší legendy ligy. V počtu asistencí mu patří s 1089 nahrávkami sedmé místo v historických tabulkách NHL a v počtu kanadských bodů je čtrnáctý.

Že je fenomenálním hráčem dokazoval i před šestnácti lety na Světovém poháru. Po šesti zápasech se mohl pochlubit průměrem jednoho bodu na utkání, když zaznamenal jeden gól a pět asistencí. Thornton je také zlatým olympijským medailistou z her ve Vancouveru a v roce 2016 vybojoval s Kanadou své druhé vítězství na Světovém poháru.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud