3 přáteláky, které v minulých letech odehráli čeští fotbalisté 1. června. Jak se jim (ne)dařilo na Den dětí?

Začátek června je časem, kdy už většina evropských fotbalových soutěží zná své (staro)nové šampiony. Národní ligy mají krátkou přestávku mezi sezonami, ale reprezentační výběry jsou v permanenci.

Prvního června slavíme Mezinárodní den dětí. A poměrně často také sledujeme reprezentační fotbal. Od roku 2012 sehrál český národní celek v tento den tři přátelská utkání. Jak se mu v nich (ne)vedlo, na to odpovídají následující kapitoly.

Pokračování 2 / 4

2018: Austrálie – Česká republika 4:0

Josef Hušbauer-repre (2).jpg

Debakl. Tak označovala média výsledek přípravného utkání mezi Českou republikou a Austrálií na začátku června roku 2018. Tuzemský výběr podlehl v Rakousku tomuto soupeři 0:4. Pro protinožce to byl jeden z testů před světovým šampionátem v Rusku. Austrálie vyhrála nad Českou republikou či Československem poprvé v historii a poprvé od září 2016 uspěla mimo domácí hřiště.

Češi nastoupili v ofenzivní sestavě s cílem vysoko napadat australskou rozehrávku, ale svěřenci nizozemského kouče Berta van Marwijka velmi dobře kombinovali a často z presinku utekli. Po první půli prohrával celek trenéra Karla Jarolíma 0:1, ve druhém dějství se však naprosto sesypal a korunu nepovedenému výkonu nasadil v 80. minutě vlastní gól Jakuba Jugase.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 4

2016: Česká republika – Rusko 2:1

ČR-Rusko 2016.jpg

V rámci přípravy na Euro v roce 2016 sehráli čeští fotbalisté také utkání s Ruskem. Následovalo po jasné výhře 6:0 nad Maltou a svěřenci trenéra Pavla Vrby v něm opět dokázali zvítězit, byť už od šesté minuty prohrávali. Skóre otočili ve druhém poločase. Nejdříve překrásně vyrovnal pravačkou kapitán Tomáš Rosický a v úplném závěru rozhodl útočník Tomáš Necid o výhře 2:1. Zápas se hrál v rakouském Innsbrucku a sledovalo jej pouhých 650 diváků…

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 4

2012: Česká republika – Maďarsko 1:2

ČR - Maďarsko.jpg

1. června 2012 sehráli čeští fotbalisté na Letné generálku před odjezdem na mistrovství Evropy, ale výsledkově se jim nepovedla. Přestože byli během celého utkání lepším týmem, nedokázali zužitkovat herní a územní převahu, a prohráli s Maďarskem 1:2.

Už v osmé minutě zaskočil domácí Balázs Dzsudzsák z přímého kopu, ale ještě do přestávky po faulu na Milana Baroše vyrovnal z penalty Michal Kadlec. V samotném závěru však Češi inkasovali po ojedinělé akci hostů z kopačky Ádáma Gyurcsóa.

Svěřenci kouče Michala Bílka prohráli po pěti zápasech a nenatáhli tak úspěšnou sérii až do evropského šampionátu. Přesto je 17 tisíc fanoušků vyprovodilo do šaten za předvedenou hru aplausem.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud