Stejně jako příroda připravuje zemědělcům roky hojnosti, jež střídají období neúrody, i v hokejovém světě občas bohatou sklizeň střídá bídná úroda. Letopočet 1995 je z českého pohledu poměrně chudý, protože nabídl pro NHL (zatím) jen tři hráče.
V následujících kapitolách najdete trio hokejistů s datem narození v roce 1995, kteří se v NHL dosud prezentovali v nejlepším světle. Při sestavování tohoto krátkého žebříčku jsme brali v potaz počet odehraných zápasů, nasbíraných kanadských bodů, bilanci v +/- bodování, roli v týmu i průměrný čas strávený na ledě.
Pokračování 2 / 4
3. Leon Draisaitl (Německo)

Leon Draisaitl je společně s Timem Stützlem nejvýše draftovaným německým hokejistou v historii NHL. V roce 2014 si ho vybral jako třetího v celkovém pořadí Edmonton. Syn bývalého trenéra extraligových Pardubic či Hradce Králové a někdejšího skvělého hokejisty Petera Draisaitla je komplexním hráčem, který si poprvé zahrál v NHL už v sezoně 2014/15, kdy naskočil do 37 zápasů a zaznamenal devět bodů (2+7). V dalším ročníku pak ukázal, že je opravdu výjimečným talentem.
Draisaitl má vynikající útočné instinkty, je výborným bruslařem, je silný na puku a kreativní. Kromě toho umí číst hru a předvídá, co se na ledě stane, takže dokáže být ve správný okamžik na správném místě. V minulé sezoně už počtvrté v kariéře pokořil v základní části stobodovou hranici a v té současné ji bude opět atakovat. V létě roku 2017 podepsal v kanadském klubu osmiletý kontrakt, který mu zajišťuje do roku 2025 průměrnou roční mzdu ve výši osmi a půl milionu dolarů.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 3 / 4
2. Aleksander Barkov (Finsko)

Nenechte se zmást jménem. Aleksander Barkov je sice synem bývalého sovětského hokejisty stejného jména, narodil se však v Tampere a kromě ruského má i finské občanství. Barkov je mimořádným talentem, jehož největší devizou je tvořivost, ale také urostlá postava. Měří 191 centimetrů a od puku ho jen tak neodstaví ani zkušení obránci.
Dvojce draftu z roku 2013 je nyní 28 let a je v nejlepším hokejovém věku. Se dvěma kvalitními křídly po boku je nezastavitelným hráčem. V ročníku 2020/21 vyhrál J. Selke Trophy pro nejlépe bránícího útočníka. Ve sbírce úspěchů má také stříbro z mistrovství světa, olympijský bronz a Lady Byng Trophy pro nejslušnějšího hráče v NHL.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 4 / 4
1. Nathan MacKinnon (Kanada)

Nathan MacKinnon se stal v roce 2013 jedničkou draftu a hned ve své premiérové sezoně v NHL dokázal, proč si ho Colorado vybralo jako prvního v pořadí. Odehrál všech 82 zápasů, zaznamenal 63 bodů a získal Calder Trophy pro nejlepšího nováčka soutěže.
Experti očekávali, že jeho výkonnostní růst bude pokračovat, ale Colorado pak zažívalo bídné časy a MacKinnona nebylo moc vidět. V ročníku 2017/18 se však Avalanche konečně zmátořili a kanadský forvard na tom měl lví podíl. V 74 zápasech posbíral 97 bodů za 39 branek a 58 asistencí a rázem se z něho stala jedna z nejzářivějších hvězd ligy. V další sezoně se dostal na 99 bodů a předloni přivedl mužstvo ke Stanley Cupu.
Je s podivem, že hráč jeho kvalit dosud nezískal Hart Trophy nebo Art Ross Trophy, ale vypadá to, že v aktuální sezoně si minimálně pro jedno z těchto ocenění cílevědomě jde. Pokud bude pokračovat v nasazeném tempu, mohl by mít po skončení základní části soutěže na kontě 140 bodů a možná i padesát nastřílených gólů.
Ve vyřazovacích bojích si dosud zahrál šestkrát a v 77 zápasech v nich posbíral rovných sto bodů. Dvakrát se v nich dostal nad dvacet bodů. Z individuálního pohledu je jeho nejpovedenějším play-off to z ročníku 2019/20, kdy zaznamenal 25 bodů (9+16) v 25 utkáních.
Foto: Profimedia.cz