3 nejdražší hvězdy Severní Makedonie. Tihle hoši obstarají poslední test české reprezentace před startem Eura

Rychle se to blíží. V polovině června odstartují boje evropského fotbalového šampionátu v Německu a český národní tým bude jedním z účastníků turnaje. Poslední prověrku před úvodním zápasem s Portugalskem obstará souboj se Severní Makedonií.

V úterý 18. června začne pro český celek v Lipsku fotbalové mistrovství Evropy utkáním proti Ronaldovi a spol. Posledním testem před tímto klíčovým duelem bude střetnutí se Severní Makedonií, které se uskuteční v Hradci Králové. I když se balkánský celek neprobojoval ze silné skupiny s Itálií, Anglií a Ukrajinou na závěrečný turnaj do Německa, rozhodně nejde o žádné „nazdárky“.

Severní Makedonie sice figuruje až v sedmé desítce aktuálního žebříčku FIFA, mnozí hráči tamní reprezentace ale hrají v kvalitních soutěžích a mají poměrně vysokou tržní hodnotu. V následujících kapitolách najdete trojici nejdražších borců z této země, kteří by se měli postarat o závěrečnou prověrku českého celku před odjezdem do Německa.

Pokračování 2 / 4

3. Stole Dimitrievski (Ray Vallecano) – 4 miliony eur

Stole Dimitrievski (2).jpg

Aktuálně třicetiletý brankář Stole Dimitrievski je už pět roků oporou mezi tyčemi španělského klubu Rayo Vallecano. S týmem zažil sestup do druhé ligy, ale v roce 2021 také návrat mezi elitu do La Ligy, kde se mužstvo od té doby i díky jeho výborným výkonům drží dodnes. A vypadá to, že nebude chybět ani v nadcházejícím ročníku elitní soutěže.

Dimitrievski přišel do současného působiště v létě 2018 a půl roce se jeho hostování změnilo v přestup za 900 tisíc eur. Dnes je jeho tržní hodnota více ne čtyřnásobná. V aktuálním ročníku odchytal všechny ligové zápasy a dvanáctkrát udržel čisté konto. V klubu má podepsanou smlouvu do konce června.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 4

2. Enis Bardhi (Trabzonspor) – 6 milionů eur

Enis Bardhi.jpg

V létě roku 2020 činila tržní cena ofenzivního záložníka Enise Bardhiho 20 milionů eur, od té doby však poměrně hodně klesla. Když přestupoval v roce 2022 ze španělského Levante do tureckého Trabzonsporu, nový zaměstnavatel za jeho podpis zaplatil tři miliony eur. Nyní má podle portálu TransferMarkt hodnotu šest milionů eur.

V roce 2017 získal ocenění pro nejlepšího severomakedonského fotbalistu roku. V národním celku už odehrál 64 utkání a nastřílel čtyři góly. V současné sezoně turecké nejvyšší soutěže má po 30 zápasech ve statistikách čtyři branky a stejný počet asistencí.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 4

1. Eljif Elmas (RB Lipsko) – 24 milionů eur

Eljif Elmas-Makedonie.jpg

Ofenzivní záložník či křídelník Eljif Elmas pomohl v minulé sezoně Neapoli k zisku mistrovského titulu v italské Serii A šesti brankami v 36 zápasech. Čtyřiadvacetiletý reprezentant Severní Makedonie strávil v italském klubu čtyři a půl sezony a v roce 2020 se podílel na triumfu v pohárové soutěži Coppa Italia. V aktuálním ročníku však nastupoval na hřiště jen sporadicky a většinou jen jako náhradník. Přesto dokázal dát v 11 ligových zápasech dva góly.

Elmas přišel do Neapole v roce 2019 z Fenerbahce Istanbul za necelých 18 milionů eur a italský klub opouštěl letos v lednu za 23 milionů eur, takže šlo o dobrou investici. Pokud ale severomakedonský borec očekával, že si na nové adrese v Lipsku zahraje víc než v Neapoli, šeredně se spletl. Zatím totiž naskakuje na hřiště jen jako náhradník a herního času na hřišti má ještě méně než v Serii A. Smlouvu v Německu má podepsanou do roku 2028, není tedy vyloučeno, že v příští sezoně zamíří někam na hostování.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud