3 hokejisté, kterých by se měl Winnipeg ve vlastním zájmu co nejrychleji zbavit

Vypadá to, že hokejisté Winnipegu Jets budou už druhý rok za sebou sledovat boje o Stanley Cup v obýváku u televize. Tým ztrácí pět bodů na poslední postupové místo v Západní konferenci a momentálně to nevypadá, že by bylo v jeho silách toto manko vymazat. Je pravděpodobné, že se klub před koncem přestupního termínu zbaví několika hráčů.

slide-Winnipeg1.jpg

Jen tři kluby mají větší prostor pod platovým stropem než Winnipeg Jets. V současné době má šestimilionovou rezervu a několika vhodnými obchody by si mohl „uvolnit ruce“ ještě víc. Jets totiž mají pod palcem řadu smluv, bez nichž by se jim dýchalo podstatně lépe. S větším prostorem pod platovým stropem by pak mohli za pár týdnů ulovit některého z neomezených volných hráčů.

V tuto chvíli se nabízejí tři borci, kteří by mohli být přínosem v mužstvech, jež si zahrají ve vyřazovacích bojích, a zároveň by jejich odchod pomohl Tryskáčům v létě k nějakému opravdu kvalitnímu hráči se statutem volného agenta. Najdete je v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 4

Tobias Enström (Švédsko)

Tobias Enstrom.jpg

Post: obránce
Plat v aktuální sezoně: 5,75 milionů dolarů
Rok, kdy vyprší platný kontrakt: 2018

Málokdo mohl tušit, že ze Švéda Tobiase Enströma vyroste jeden z respektovaných obránců v NHL. V draftu se mu stal osudným nevysoký vzrůst. Musel čekat až do osmého kola, kdy si ho vybrala jako 239. v pořadí Atlanta.

Do slavné soutěže ho trenéři pustili až o čtyři roky později. V listopadu 2007 se stal nejlepším nováčkem měsíce a na konci sezony byl zařazen do All-Rookie týmu nejlepších noviců soutěže.

Enström je vynikajícím bruslařem, má bezvadné hokejové myšlení a jako obránce dokáže účinně podpořit ofenzívu týmu. Pouhých 178 centimetrů výšky vyvažuje perfektním přehledem a předvídavostí. Nevymýšlí nic složitého, hraje jednoduše a spolehlivě a dokáže ubránit mnohem mohutnější útočníky soupeře.

Od roku 2007 je hráčem Atlanty, respektive Winnipegu, kde se stal nepostradatelným, a i když jde jeho produktivita postupem času dolů (na sezony 2009 až 2011, kdy nasbíral 50, respektive 51 kanadských bodů, už může jen nostalgicky vzpomínat), ve 32 letech je to stále perspektivní hokejista, který má nespočet zkušeností a v play-off by se mohl leckterému klubu hodit. Ve Winnipegu by si jeho odchodem uvolnili místo pod platovým stropem o 5,75 milionu dolarů, což je na beka jeho současných kvalit opravdu hodně, takže by se Jets možná museli zavázat, že budou nadále hradit část jeho platu. Přesto by to mohl být pro Winnipeg dobrý obchod.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 4

Mathieu Perreault (Kanada)

Mathieu Perreault.jpg

Post: útočník
Plat v aktuální sezoně: 3 miliony dolarů
Rok, kdy vyprší platný kontrakt: 2021

Nenápadný, spolehlivý, konzistentní – tak by mohla znít charakteristika kanadského forvarda Mathieua Perreaulta. Devětadvacetiletý borec byl v roce 2006 draftován v šestém kole Washingtonem Capitals, kde strávil čtyři sezony. Ročník 2013/14 odehrál v Anaheimu a uplynulé dvě sezony už válel v dresu Winnipegu, kde hraje dosud.

V minulých třech sezonách podával dokonale vyrovnané výkony a pokaždé se dostal v základní části nad hranici 40 kanadských bodů. I proto mu v klubu loni v únoru nabídli novou čtyřletou smlouvu, která mu garantuje roční příjem ve výši tří milionů dolarů. Celkem už odehrál v NHL 403 utkání, ve kterých nasbíral do statistik 202 bodů (82+130).

V aktuálním ročníku to ale nevypadá, že by měl Perrealt překročit čtyřicetibodovou hranici. Po 42 zápasech má na kontě jen 17 bodů (4+13) a hrozivý účet v +/- bodování, v němž je 18 bodů v záporných číslech. Ve Winnipegu teď mají z jeho kontraktu těžkou hlavu, a aby to bylo ještě horší, ve smlouvě má doložku, která umožňuje jeto výměnu jen do pěti klubů. Nevysoký forvard však přesto může být cenným hráčem a v jiném prostředí by snad mohl restartovat svou uvadající kariéru. Pokud se najde zájemce o trejd, udělají manažeři asi všechno pro to, aby Perreaulta vyexpedovali jinam.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 4

Drew Stafford (USA)

Drew Stafford.jpg

Post: útočník
Plat v aktuální sezoně: 4,35 milionu dolarů
Rok, kdy vyprší platný kontrakt: 2017

Americký útočník Drew Stafford byl během sezony 2014/15 vytrejdován do Winnipegu z tragického Buffala Sabres. Přestup prospěl hráči i jeho novému klubu - nasbíral v 26 zápasech v dresu Jets 19 bodů za devět gólů a deset asistencí, a důrazně si řekl o nabídku nového kontraktu. A také ji dostal, takže prodloužil smlouvu o dva roky za 8,5 milionu dolarů.

Stafford byl v juniorském věku považován za velký hokejový talent. V roce 2004 si ho vybralo jako 13. hráče v pořadí Buffalo, jenže v podprůměrném mančaftu neměl možnost pořádně ukázat, co v něm vězí. Přesto však zaznamenal dvě sezony, ve kterých se dostal aspoň na 50 kanadských bodů. Také minulé sezona se mu celkem povedla a po 78 zápasech měl ve statistikách 38 bodů za 21 gólů a 17 asistencí, ale v aktuálním ročníku to prostě drhne – v 37 utkáních se trefil jen čtyřikrát a k tomu zaznamenal osm nahrávek. Na hráče s jeho platem je to dost bídná bilance.

S příchodem mladíka Patrika Laineho do Winnipegu se Stafford posunul v hierarchii pravých křídel dolů a v současnosti se musí spokojit s místem ve čtvrté řadě a průměrným časem na ledě za zápas kolem 13 minut a 30 vteřin, což je nejméně od jeho premiérového ročníku v NHL. Vzhledem k tomu, že mu po sezoně vyprší smlouva, nemusejí Jets na jeho trejd tlačit, ale pokud by se objevil nějaký zájemce, s jeho výměnou by manažeři asi neváhali.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud