Na mistrovství Evropy, které v roce 2004 hostilo Portugalsko, hráli Češi zřejmě nejlepší fotbal v historii. Kouč Karel Brückner měl k dispozici skvělé hráče v čele s Pavlem Nedvědem, Janem Kollerem, Tomášem Galáskem či Milanem Barošem, kteří až do semifinále ani jednou nezaváhali. Pak ale přišla pověstná porážka v prodloužení od později zlatých Řeků. Řada borců z bronzového týmu už je ve fotbalovém důchodu, někteří (ne)kopou v tuzemské lize, t ři fotbalisté ale stále nastupují v kvalitních zahraničních soutěžích.

Na mistrovství Evropy, které v roce 2004 hostilo Portugalsko, hráli Češi zřejmě nejlepší fotbal v historii. Kouč Karel Brückner měl k dispozici skvělé hráče v čele s Pavlem Nedvědem, Janem Kollerem, Tomášem Galáskem či Milanem Barošem, kteří až do semifinále ani jednou nezaváhali. Pak ale přišla pověstná porážka v prodloužení od později zlatých Řeků. Řada borců z bronzového týmu už je ve fotbalovém důchodu, někteří (ne)kopou v tuzemské lize, tři fotbalisté ale stále nastupují v kvalitních zahraničních soutěžích.

3 čeští hráči z bronzového Eura 2004, kteří stále ještě hrají v kvalitních ligách

Na předloňském Euru ve Francii čeští fotbalisté beznadějně propadli a skončili poslední v základní skupině. V roce 2012 došli do čtvrtfinále a o čtyři roky dříve dohráli v základní skupině. Od posledního výrazného úspěchu, který se zrodil v Portugalsku, tak uplynulo už čtrnáct let.

slide-stále hrají1.jpg

Na mistrovství Evropy, které v roce 2004 hostilo Portugalsko, hráli Češi zřejmě nejlepší fotbal v historii. Kouč Karel Brückner měl k dispozici skvělé hráče v čele s Pavlem Nedvědem, Janem Kollerem, Tomášem Galáskem či Milanem Barošem, kteří až do semifinále ani jednou nezaváhali. Pak ale přišla pověstná porážka v prodloužení od později zlatých Řeků.

Řada hráčů z bronzového týmu už je ve fotbalovém důchodu, někteří (ne)kopou v tuzemské lize, tři fotbalisté ale stále nastupují v kvalitních zahraničních soutěžích. Kteří? To se dozvíte v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 4

Petr Čech (Arsenal, na Euru 2004 odehrál 4 zápasy)

Petr Čech-Arsenal.jpg

Na Euru 2004 byl oporou, chytal ve čtyřech zápasech. Po turnaji odešel Petr Čech z Rennes do Chelsea, kde měl až do sezony 2013/14 pozici neotřesitelné jedničky. To se však změnilo poté, co trenér José Mourinho z hostování stáhl Thibauta Courtoise, Čecha posadil jen mezi náhradníky a využíval ho pouze ve výjimečných situacích. Spekulace o jeho přestupu se staly realitou loni v létě roku 2015, kdy Čech zamířil do londýnského Arsenalu, kde se stal okamžitě oporou.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 4

David Rozehnal (KV Oostende, na Euru 2004 odehrál 3 zápasy)

David Rozehnal.jpg

S Davidem Rozehnalem bude už navždy spojen pojem fotbalové baroko, ke kterému jeho výkon po jednom z duelů přirovnal kouč Karel Brückner. Legendární trenér měl vytáhlého stopera k dispozici i na Euru v Portugalsku, přednost ale dostávali René Bolf a Tomáš Ujfaluši. Rozehnal odehrál posledních 15 minut v zápase s Nizozemskem, celý duel proti Německu a pětadvacetiminutovku s Dánskem.

V době mistrovství Evropy byl hráčem Brugg, odkud po roce odešel do Paris Saint-Germain. Zahrál si také za Newcastle, Lazio Řím, Hamburk a od roku 2010 působil v Lille, se kterým získal francouzský titul.  Před dvěma lety se stal hráčem belgického Oostende, kde má smlouvu do konce příští sezony.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 4

Jaroslav Plašil (Girondins Bordeaux, na Euru 2004 odehrál 1 zápas)

Jaroslav Plašil.jpg

Pětatřicetiletý záložník Jaroslav Plašil debutoval v národním týmu v březnu roku 2004 proti Irsku. V červnu se střelecky prosadil proti Bulharsku a následně odjel s týmem na Euro. Zatímco před třinácti lety se tehdejší hráč Monaka začal v reprezentaci teprve otrkávat, za pár dalších lez už patřil k nejzkušenějším borcům a v reprezentaci odehrál přes stovku zápasů. Plašil, který se před sezonou 2014/15 vrátil do Bordeaux, byl označován za jednoho z viníků nepostupu na mistrovství světa do Brazílie a stal se jedním ze symbolů neúspěšné éry Michala Bílka.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud