3 čeští brankáři, kteří se v minulosti stali nejlepšími gólmany na MS juniorů

Zatím poslední hokejové mistrovství světa juniorů se uskutečnilo před necelým rokem v Kanadě. Český tým na turnaji po 18 let dlouhém čekání konečně dosáhl na medaili a bral stříbro. Získal jen i zásluhou vynikajících brankářských výkonů Tomáše Suchánka.

O úspěchu či neúspěchu na mistrovství světa juniorů vždycky z velké části rozhodují i gólmani. Čeští brankáři na šampionátu dvacítek už nejednou zazářili. Muži s maskou bývali v minulosti často klíčovými osobnostmi týmu. Tři z nich byli dokonce vyhlášeni nejlepšími hráči na svém postu na šampionátu. Komu a kdy se to povedlo, to se dozvíte v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 4

Tomáš Duba (2001)

Tomáš Duba (2).jpg

Českému týmu se v roce 2001 povedl skvělý kousek. Navázal na rok staré zlato ze Švédska a ovládl i šampionát, který se konal v Rusku. Svěřenci Jaroslava Holíka a Pavla Hynka porazili ve finále 2:1 Finy. Na turnaji tehdy chytali Rick di Pietro nebo Henrik Lundqvist, nejlepším gólmanem turnaje se ale stal Tomáš Duba, který obdržel pouhých osm gólů, vychytal dvě čistá konta, blýskl se průměrem 1,14 branek na zápas a téměř pětadevadesátiprocentní úspěšností zákroků.

Právem byl vyhlášen nejlepším brankářem šampionátu. Následně ho draftoval Pittsburgh, Duba se ale do NHL nikdy neprosadil. V České republice chytal ve Znojmě, Třinci, Spartě, Zlíně či Chomutově. Od roku 2012 až do roku 2020, kdy ukončil kariéru, působil pouze v zahraničních klubech.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 4

Marek Schwarz (2005)

Marek Schwarz.jpg

Předposlední česká medaile z juniorského šampionátu se datuje k roku 2005. Tehdy tým vedený Aloisem Hadamczikem vybojoval cenný kov v USA, když v boji o bronz porazil domácí reprezentaci. Turnaj byl skvěle obsazen, představili se na něm Sidney Crosby, Patrice Bergeron, Alexandr Ovečkin či Jevgenij Malkin. Jedním ze tří nejlepších střelců turnaje se stal Rostislav Olesz.

Nejlepším brankářem šampionátu byl Marek Schwarz, který předčil třeba i Tuukku Raska. Český mladík měl na turnaji průměr 2,15 branky na zápas a úspěšnost zákroků přes 92 %. Do NHL byl draftován už o rok dříve, v St. Louis ale během tří let odchytal jen šest zápasů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 4

Petr Mrázek (2012)

Petr Mrázek-junior.jpg

Od roku 2005 až do ledna roku 2018, kdy prohráli boj o bronz s Američany, Češi na mistrovství světa juniorů o medaile nehráli. Před necelými dvanácti lety v Kanadě dosáhli na páté místo, ale i když se tehdy vraceli domů nevesele, měli v týmu hráče, o kterém věděl celý hokejový svět. Řeč je o Petru Mrázkovi, který předváděl fantastické výkony a právem se stal nejlepším gólmanem turnaje. Neměl sice nejlepší průměr (2,49) ani úspěšnost zákroků (92,79), přesto chytal tak dobře, že se dostal i do All Star týmu šampionátu.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud