Vítek Vaněček  Vítek Vaněček je odchovancem Havlíčkova Brodu, ale když v sezoně 2013/14 zazářil na mistrovství světa hráčů do 18 let, kde pomohl české reprezentaci k senzačním stříbrným medailím, byl už hráčem Liberce a v dresu Bílých Tygrů chytal za místní juniorku. O rok později hájil především branku Benátek nad Jizerou a před ročníkem 2015/16 odešel už jako draftovaný hráč do zámoří. V draftu si ho v roce 2014 vybral ve druhém kole Washington, ale klub mu zatím nedal v NHL jedinou šanci. V předminulém ročníku se dočkal dokonce ocenění pro nejlepšího hráče týdne v AHL. Ve Washingtonu má kontrakt do konce sezony 2021/22, takže to s ním v klubu zřejmě myslí vážně a v nadcházejícím ročníku by si mohl odbýt debut v NHL a krýt záda Ovečkinovi a spol. Profimedia.cz
 Josef Kořenář  Jihlavský odchovanec Josef Kořenář nikdy neprošel draftem, přesto má uzavřenou smlouvu s klubem z NHL. V létě roku 2017 podepsal kontrakt v San Jose, Sharks ho však vzápětí vyexpedovali na hostování do České republiky, kde si zachytal v Benátkách nad Jizerou, ale také v dresu Dukly v extralize a v (neúspěšné) baráži. Minulou sezonu už chytal stabilně v AHL ve farmářském celku San Jose Barracuda. Naskočil do 34 zápasů a nevedl si vůbec zle, horší to už pak bylo v play-off. I nadcházející ročník určitě začne v nižší soutěži. Stejně jako v případě Víta Vaněčka není vyloučeno, že se během něj dočká premiéry v NHL. Profimedia.cz
 Dan Vladař  Současnými hvězdami Bostonu jsou i dva Češi – Davidové Krejčí a Pastrňák. V posledních letech klub poměrně často sahá po tuzemských hokejistech i v draftech. V roce 2015 si Bruins vybrali ve třetím kole jako 75. hráče v celkovém pořadí Dana Vladaře. Talentovaný brankář zazářil na mistrovství světa hráčů do 18 let v roce 2014, kde pomohl národnímu týmu ke stříbrným medailím, a nyní působí v celku Providence Bruins v nižší soutěži AHL. V Bostonu má smlouvu do konce sezony 2019/20, takže je tady naděje, že by se mohl stát vůbec prvním českým gólmanem v historii, který se postaví do branky slavného klubu. Profimedia.cz
 Jakub Škarek  Stejně jako Josef Kořenář je také Jakub Škarek produktem z brankářské líhně jihlavské Dukly. Prošel všemi mládežnickými reprezentačními výběry, chytal na mistrovství světa hráčů do 18 i 20 let v v roce 2018 byl draftován jako 72. hráč v celkovém pořadí New Yorkem Islanders. Po draftu však nezamířil do zámoří, ale vydal se na sever Evropy a v minulém ročníku oblékal dres finského klubu Pelicans Lahti. Od nadcházející sezony si ale poprvé vyzkouší zámořský hokej a s ochutnávkou začne ve farmářském týmu Bridgeport Sound Tigers. Loni v létě podepsal vstupní kontrakt s Islanders a má platnou smlouvu do roku 2022. Profimedia.cz
5
Fotogalerie

4 čeští brankáři, kteří budou v nadcházející sezoně bojovat o NHL v nižší zámořské lize AHL

Prosadit se do NHL je nesmírně těžké, dvojnásob obtížné je to však pro brankáře. Vzhledem k tomu, že v týmu figurují tři gólmani, spoustě talentů zbývá jediné – přesvědčovat o svých kvalitách ve farmářských mužstvech v nižších soutěžích a trpělivě čekat na svou šanci. Týká se to i českých mužů v maskách.

slide-brankáři v AHL.jpg

V předchozím ročníku nižší zámořské soutěže AHL se objevilo šest českých gólmanů, v nadcházející sezoně ZAČNOU bojovat o šanci na NHL čtyři brankáři. Někteří to budou mít do elitní ligy blíže, jiné čeká ještě hodně práce. Jejich jména i hokejové osudy najdete v následujících kapitolách a ve fotogalerii.

Pokračování 2 / 5

Vítek Vaněček

Vítek Vaněček-Hershey.jpg

Věk: 23 let
Klub: Hershey Bears

Vítek Vaněček je odchovancem Havlíčkova Brodu, ale když v sezoně 2013/14 zazářil na mistrovství světa hráčů do 18 let, kde pomohl české reprezentaci k senzačním stříbrným medailím, byl už hráčem Liberce a v dresu Bílých Tygrů chytal za místní juniorku. O rok později hájil především branku Benátek nad Jizerou a před ročníkem 2015/16 odešel už jako draftovaný hráč do zámoří.

V draftu si ho v roce 2014 vybral ve druhém kole Washington, ale klub mu zatím nedal v NHL jedinou šanci. V předminulém ročníku se dočkal dokonce ocenění pro nejlepšího hráče týdne v AHL. Ve Washingtonu má kontrakt do konce sezony 2021/22, takže to s ním v klubu zřejmě myslí vážně a v nadcházejícím ročníku by si mohl odbýt debut v NHL a krýt záda Ovečkinovi a spol.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 5

Josef Kořenář

Josef Kořenář-AHL.jpg

Věk: 21 let
Klub: San Jose Barracuda

Jihlavský odchovanec Josef Kořenář nikdy neprošel draftem, přesto má uzavřenou smlouvu s klubem z NHL. V létě roku 2017 podepsal kontrakt v San Jose, Sharks ho však vzápětí vyexpedovali na hostování do České republiky, kde si zachytal v Benátkách nad Jizerou, ale také v dresu Dukly v extralize a v (neúspěšné) baráži.

Minulou sezonu už chytal stabilně v AHL ve farmářském celku San Jose Barracuda. Naskočil do 34 zápasů a nevedl si vůbec zle, horší to už pak bylo v play-off. I nadcházející ročník určitě začne v nižší soutěži. Stejně jako v případě Víta Vaněčka není vyloučeno, že se během něj dočká premiéry v NHL.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 5

Dan Vladař

Dan Vladař1.jpg

Věk: 22 let
Klub: Providence Bruins

Současnými hvězdami Bostonu jsou i dva Češi – Davidové Krejčí a Pastrňák. V posledních letech klub poměrně často sahá po tuzemských hokejistech i v draftech. V roce 2015 si Bruins vybrali ve třetím kole jako 75. hráče v celkovém pořadí Dana Vladaře.

Talentovaný brankář zazářil na mistrovství světa hráčů do 18 let v roce 2014, kde pomohl národnímu týmu ke stříbrným medailím, a nyní působí v celku Providence Bruins v nižší soutěži AHL. V Bostonu má smlouvu do konce sezony 2019/20, takže je tady naděje, že by se mohl stát vůbec prvním českým gólmanem v historii, který se postaví do branky slavného klubu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 5

Jakub Škarek

Jakub Škarek1.jpg

Věk: 19 let
Klub: Bridgeport Sound Tigers

Stejně jako Josef Kořenář je také Jakub Škarek produktem z brankářské líhně jihlavské Dukly. Prošel všemi mládežnickými reprezentačními výběry, chytal na mistrovství světa hráčů do 18 i 20 let v v roce 2018 byl draftován jako 72. hráč v celkovém pořadí New Yorkem Islanders.

Po draftu však nezamířil do zámoří, ale vydal se na sever Evropy a v minulém ročníku oblékal dres finského klubu Pelicans Lahti. Od nadcházející sezony si ale poprvé vyzkouší zámořský hokej a s ochutnávkou začne ve farmářském týmu Bridgeport Sound Tigers. Loni v létě podepsal vstupní kontrakt s Islanders a má platnou smlouvu do roku 2022.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud