29 let od zlaté Vídně. 4 posily z NHL, které přijely na turnaj, na němž Češi vyhráli první titul mistrů světa

Letos v květnu uplynulo už 29 let od okamžiku, kdy samostatná česká hokejová reprezentace získala první zlatou medaili na světovém šampionátu. Tehdejší kádr byl téměř bez posil z NHL – ze zámořské elitní ligy přiletěli do Vídně jen čtyři hráči.

Ve výběru kouče Luďka Bukače pro mistrovství světa byli v roce 1996 například Robert Reichel, Martin Procházka či Pavel Patera – nikdo z nich ale nepůsobil v nejprestižnější zámořské soutěži. Čtrnáct hokejistů pocházelo z české extraligy. Čtyři hráči, kteří hráli v té době v NHL, však do Rakouska přece jen dorazili a pomohli k historickému triumfu. Připomeňte si tyto borce v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 5

Radek Bonk (Ottawa Senators)

Radek Bonk-MS 1996 (2).jpg
Radek Bonk a Kanaďan Yanic Perreault bojují o puk v první třetině finálového zápasu na mistrovství světa ve Vídni. (Foto: Profimedia.cz)

Bilance v NHL v sezoně 1995/96: 76 zápasů – 35 bodů (16+19)
Bilance na MS ve Vídni: 8 zápasů – 4 body (2+2)

Extraligový mistr z roku 2011 s Třincem prožil dlouhou a úspěšnou zámořskou kariéru. Radek Bonk odcházel do zámoří na začátku 90. let ze Zlína, v roce 1994 se stal trojkou draftu, ve kterém ho získala Ottawa. V dresu Senators strávil deset sezon, po dvou dalších přidal v Montrealu a v Nashvillu.

Sezona 1995/96, po níž zamířil na mistrovství světa do Vídně, byla jeho druhou v NHL a v klubovém hodnocení v ní byl třetím nejlepším střelcem a pátým nejproduktivnějším hráčem týmu. Na svém jediném mistrovství světa zaznamenal v osmi zápasech dva góly a dvě asistence.

Pokračování 3 / 5

Robert Lang (Los Angeles Kings)

Robert Lang-MS 1996.jpg
Útočník Robert Lang se raduje z vyrovnávací branky na 1:1 ve finálovém utkání na mistrovství světa ve Vídni. (Foto: Profimedia.cz)

Bilance v NHL v sezoně 1995/96: 68 zápasů – 22 bodů (6+16)
Bilance na MS ve Vídni: 8 zápasů – 9 bodů (5+4)

Robert Lang startoval na sedmi vrcholových turnajích, ze kterých vydoloval šest medailí. Na olympiádě v Albertville slavil ještě s československou reprezentací bronz, který získal ve stejném roce i na mistrovství světa. Bronzový byl i o pět let později a také na olympiádě v Turíně, kde český tým vedl v pozici kapitána. Ve sbírce se mu lesknou také dvě zlaté medaile – z Nagana 1998 a z Vídně 1996.

Do NHL byl draftován v roce 1990 až v sedmém kole, přesto se stal oporou několika týmů. První čtyři roky strávil v Los Angeles, odkud také vyrazil do zlaté Vídně. Později si zahrál za Boston, Pittsburgh, Washington, Detroit, Chicago, Montreal a Phoenix. Přestože působil v řadě ambiciózních klubů a v NHL odehrál téměř tisíc duelů v základní části a necelou stovku v play-off, nikdy nezískal Stanley Cup.

Na mistrovství světa v roce 1996 byl s devíti body nejproduktivnějším hráčem českého týmu a s pěti brankami společně s Jiřím Kučerou i nejlepším střelcem. V kanadském bodování turnaje mu patřila druhá příčka za Kanaďanem Yanicem Perreaultem.

Pokračování 4 / 5

Michal Sýkora (San Jose Sharks)

Michal Sýkora-MS 1996.jpg
Obránce českého týmu Michal Sýkora se stal na mistrovství světa ve Vídni v roce 1996 nejlepším hráčem v +/- bodování. (Foto: Profimedia.cz)

Bilance v NHL v sezoně 1995/96: 79 zápasů – 20 bodů (4+16)
Bilance na MS ve Vídni: 8 zápasů – 1 bod (0+1)

Pardubického rodáka Michala Sýkoru získalo v šestém kole draftu v roce 1992 San Jose. Urostlý obránce strávil v dresu Sharks necelé čtyři roky a v sezoně po světovém šampionátu ve Vídni byl vyměněn do Chicaga. Poté působil krátce v Tampě Bay a v letech 1998 až 2000 nastupoval za Spartu.

V ročníku 2000/01 hrál znovu v Americe, tentokrát ve Philadelphii, se kterou postoupil do play-off, tím se ale jeho zámořská mise uzavřela. V NHL odehrál 267 zápasů s bilancí 15 gólů a 54 asistencí. Po návratu do vlasti pokračoval v kariéře v mateřských Pardubicích.

Na šampionát v roce 1996 přijel po své nejpovedenější zámořské sezoně v NHL, během které nasbíral 20 bodů v 79 zápasech. Na turnaji ve Vídni sice zaznamenal pouze jednu asistenci, ale byl suverénně nejlepším hráčem zlatého celku v +/- bodování. Se 14 kladnými body byl v této statistice premiantem i na celém turnaji a po zásluze byl nominován do All-Star týmu. Z titulu mistra světa se pak radoval ještě jednou, o čtyři roky později v Rusku, kde byl jako nejproduktivnější zadák znovu v All-Star týmu šampionátu.

Pokračování 5 / 5

Stanislav Neckář (Ottawa Senators)

Stanislav Neckář-MS 1996-ořez.jpg
Obránce Stanislav Neckář v hloučku spoluhráčů se raduje z vítězného utkání na mistrovství světa ve Vídni. (Foto: Profimedia.cz)

Bilance v NHL v sezoně 1995/96: 82 zápasů – 12 bodů (3+9)
Bilance na MS ve Vídni: 8 zápasů – 4 body (1+3)

Českobudějovický obránce Stanislav Neckář odešel do NHL před sezonou 1994/95 a za Atlantikem vydržel téměř deset let, během kterých odehrál přes pět stovek zápasů. Prošel Ottawou, za kterou hrál i v roce 1996, kdy přijel na šampionát do Vídně, dále New Yorkem Rangers, Phoenixem, Nashvillem a Tampou Bay.

V dresu Lightning nastoupil v poslední zámořské sezoně (2003/04) jen ke dvěma zápasům v play-off, přesto byl podepsán pod zisk Stanley Cupu. Pak se vrátil do Českých Budějovic.

V roce 1996 byl v zámoří druhým rokem pevnou součástkou týmu Ottawy a spolu s Danielem Alfredssonem odehrál během sezony 1995/96 všech 82 zápasů v základní části soutěže. Na mistrovství světa se v osmi zápasech na cestě ke zlatu zapsal do statistik čtyřmi body.

Doporučujeme

Články odjinud