Už na to nemám. Končím. Opravdu! Tato slova Jaromír Jágr pronesl několikrát. Když je vyslovil naposled - v roce 2015 po mistrovství světa v Praze -, myslel to smrtelně vážně. Reprezentační kariéra jednoho z nejlepších hokejistů všech dob se tím nadobro uzavřela.
Zahrál si na pěti olympijských hrách, dvakrát se zúčastnil Světového poháru, turnaj v Praze před devíti lety byl jeho devátým mistrovstvím světa v kariéře. Jágrova kariéra v národním týmu byla dlouhá a úspěšná. Připomeňte si ji v deseti nejdůležitějších bodech.
Pokračování 2 / 11
Národní premiéry
11. září 1989 odehrál Jaromír Jágr první neoficiální reprezentační zápas proti týmu Calgary Flames. Oficiální premiéru si odbyl 2. listopadu téhož roku v Praze, v přátelském utkání se Sovětským svazem. O rok později vybojoval první bronz ze šampionátu. Český dres poprvé oblékl na mistrovství světa 1994, které se hrálo v Itálii. Češi vypadli ve čtvrtfinále.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 3 / 11
Zpackaný Světový pohár
Jaromír Jágr byl u spousty slavných okamžiků, ale také u největšího průšvihu českého hokeje, kterým byl Světový pohár v roce 1996. Čeští hokejisté dostali výprask ve Finsku, doma prohráli se Švédy a po debaklu 1:7 v Německu obsadili poslední místo ve skupině. Jágr dal ve třech zápasech jediný gól.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 4 / 11
Zlaté Nagano
Dva roky po propadáku na Světovém poháru přišel vrchol a nejslavnější okamžik v historii českého hokeje. Svěřenci Ivana Hlinky vyhráli turnaj století a z Nagana si přivezli zlaté olympijské medaile. Jágrův čtvrtfinálový gól do sítě USA byl jednou z nejdůležitějších tref v jeho kariéře.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 5 / 11
Prokletá tyčka
Mistrovství světa 2004 se hrálo v České republice. Češi měli k dispozici velmi silný tým, který toužil po zlatu. Až do čtvrtfinále neztratil ani bod a když v klíčovém zápase turnaje vedli 2:0 nad USA, o semifinalistovi se zdálo být jasno.
Jenže Američané srovnali a vynutili si nájezdy. Ty mohl rozhodnout Jágr, O2 Arenou se ale rozezvučel zvuk tyčky. Dál šli nakonec hokejisté Spojených států a Čechům zbyly jen oči pro pláč. Jágr dal na turnaji pět branek a na čtyři přihrál.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 6 / 11
Triumf ve Vídni
Rok po nevydařeném domácím šampionátu se mistrovství světa hrálo ve Vídni. Turnaj byl velmi atraktivní a nabitý hvězdami, jelikož NHL tento rok měla vinou stávky pauzu. Češi ve čtvrtfinále oplatili rok starou porážku Američanům a ve finále porazili 3:0 Kanadu. Jágr získal své první světové zlato.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 7 / 11
Olympijský bronz
Na olympijských hrách v Turíně v české kabině nepanovala příliš dobrá nálada. Tým vedený Aloisem Hadamczikem se ale dokázal semknout a vybojoval bronzové medaile. Jágr dal na turnaji dva góly, na pět přihrál a získal svou druhou a poslední olympijskou medaili.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 8 / 11
Zlaté Německo
Šampionát, který se hrál v roce 2010 v Německu, na kterém Češi vyhráli zlaté medaile. K favoritům tehdy ale rozhodně nepatřili. Kouč Vladimír Růžička totiž musel přijmout rekordní množství omluvenek, z NHL přiletěli jen Tomáš Vokoun, Ondřej Pavelec, Michal Rozsíval a Jakub Voráček.
V týmu byl i Jágr, který v kritické chvíli vystoupil a legendárním proslovem nasměroval Čechy do bojů o medaile. Hokejisté pak místo propadáku porazili Finy, Švédy, ve finále i Rusy a získali zlato.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 9 / 11
Slovenská radost
Rok po německém zlatu Češi útočili na další turnajové vítězství. Šampionát, který hostila Bratislava a Košice, měli parádně rozjetý. Ve čtvrtfinále Hadamczikovi svěřenci narazili na USA, Jágr sehrál jeden z nejlepších zápasů v národním týmu a blýskl se hattrickem. Nakonec z toho ale byl „jen“ bronz.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 10 / 11
Trpký konec v Minsku
Čechům příliš nevyšel olympijský turnaj v Soči a náladu si chtěli spravit alespoň na světovém šampionátu v Minsku. Růžičkův tým ve čtvrtfinále zdolal Spojené státy, jenže v semifinále narazil na Finy a v boji o bronz podlehl i Švédům.
Jágr dřel do poslední vteřiny, po turnaji se ale zlobil a v nedobré náladě ukončil reprezentační kariéru. „Člověk je unavený, odevzdal tam maximum. Spadlo to ze mě. Nejsem z toho smutný. Jen jsem vysvětlil svou situaci. Nemám zapotřebí, aby si mé jméno bral někdo do huby,“ říkal po turnaji. Konec v nároďáku si ale rozmyslel.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 11 / 11
Parádní domácí derniéra
Dlouho se zdálo, že konec v Minsku byl definitivní. Jaromír Jágr se ale ještě jednou nechal přemluvit a v roce 2015 přiletěl do Prahy. Kouč Vladimír Růžička ho „uklidil“ do druhého útoku, kapitána udělal z Jakuba Voráčka, Jágr se přesto stal lídrem a na turnaji dal šest branek.
Ve čtvrtfinále proti Finům vstřelil dva góly a sehrál jeden z nejlepších duelů v národním týmu. Pak už se sice neprosadil, právem se ale stal nejužitečnějším hráčem turnaje i členem All-Star týmu. Poté skončil v reprezentaci definitivně.
Foto: Profimedia.cz