Zpackaný Světový pohár  Jaromír Jágr byl u spousty slavných okamžiků, ale také u největšího průšvihu českého hokeje, kterým byl Světový pohár v roce 1996. Čeští hokejisté dostali výprask ve Finsku, doma prohráli se Švédy a po debaklu 1:7 v Německu obsadili poslední místo ve skupině. Jágr dal ve třech zápasech jediný gól. Profimedia.cz
 Zlaté Nagano  Dva roky po propadáku na Světovém poháru přišel vrchol a nejslavnější okamžik v historii českého hokeje. Svěřenci Ivana Hlinky vyhráli turnaj století a z Nagana si přivezli zlaté olympijské medaile. Jágrův čtvrtfinálový gól do sítě USA byl jednou z nejdůležitějších tref v jeho kariéře. Profimedia.cz
 Prokletá tyčka  Mistrovství světa 2004 se hrálo v České republice. Češi měli k dispozici velmi silný tým, který toužil po zlatu. Až do čtvrtfinále neztratil ani bod a když v klíčovém zápase turnaje vedli 2:0 nad USA, o semifinalistovi se zdálo být jasno. Jenže Američané srovnali a vynutili si nájezdy. Ty mohl rozhodnout Jágr, O2 Arenou se ale rozezvučel zvuk tyčky. Dál šli nakonec hokejisté Spojených států a Čechům zbyly jen oči pro pláč. Jágr dal na turnaji pět branek a na čtyři přihrál. Profimedia.cz
 Triumf ve Vídni  Rok po nevydařeném domácím šampionátu se mistrovství světa hrálo ve Vídni. Turnaj byl velmi atraktivní a nabitý hvězdami, jelikož NHL tento rok měla vinou stávky pauzu. Češi ve čtvrtfinále oplatili rok starou porážku Američanům a ve finále porazili 3:0 Kanadu. Jágr získal své první světové zlato. Profimedia.cz
10
Fotogalerie

26 let v reprezentaci. Připomeňte si neuvěřitelnou kariéru Jaromíra Jágra v národním týmu

Už na to nemám. Končím. Opravdu! Tato slova Jaromír Jágr pronesl několikrát. Když je vyslovil naposled - v roce 2015 po mistrovství světa v Praze -, myslel to smrtelně vážně. Reprezentační kariéra jednoho z nejlepších hokejistů všech dob se tím nadobro uzavřela.

Zahrál si na pěti olympijských hrách, dvakrát se zúčastnil Světového poháru, turnaj v Praze před pěti lety byl jeho devátým mistrovstvím světa v kariéře. Jágrova kariéra v národním týmu byla dlouhá a úspěšná. Připomeňte si ji v deseti nejdůležitějších bodech.

Pokračování 2 / 11

Národní premiéry

Jaromír Jágr 1989.jpg

11. září 1989 odehrál Jaromír Jágr první neoficiální reprezentační zápas proti týmu Calgary Flames. Oficiální premiéru si odbyl 2. listopadu téhož roku v Praze, v přátelském utkání se Sovětským svazem. O rok později vybojoval první bronz ze šampionátu. Český dres poprvé oblékl na mistrovství světa 1994, které se hrálo v Itálii. Češi vypadli ve čtvrtfinále.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 11

Zpackaný Světový pohár

Jaromír Jágr-1996-ořezaná.jpg

Jaromír Jágr byl u spousty slavných okamžiků, ale také u největšího průšvihu českého hokeje, kterým byl Světový pohár v roce 1996. Čeští hokejisté dostali výprask ve Finsku, doma prohráli se Švédy a po debaklu 1:7 v Německu obsadili poslední místo ve skupině. Jágr dal ve třech zápasech jediný gól.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 11

Zlaté Nagano

Nagano.jpg

Dva roky po propadáku na Světovém poháru přišel vrchol a nejslavnější okamžik v historii českého hokeje. Svěřenci Ivana Hlinky vyhráli turnaj století a z Nagana si přivezli zlaté olympijské medaile. Jágrův čtvrtfinálový gól do sítě USA byl jednou z nejdůležitějších tref v jeho kariéře.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 11

Prokletá tyčka

Jaromír Jágr 2004.jpg

Mistrovství světa 2004 se hrálo v České republice. Češi měli k dispozici velmi silný tým, který toužil po zlatu. Až do čtvrtfinále neztratil ani bod a když v klíčovém zápase turnaje vedli 2:0 nad USA, o semifinalistovi se zdálo být jasno.

Jenže Američané srovnali a vynutili si nájezdy. Ty mohl rozhodnout Jágr, O2 Arenou se ale rozezvučel zvuk tyčky. Dál šli nakonec hokejisté Spojených států a Čechům zbyly jen oči pro pláč. Jágr dal na turnaji pět branek a na čtyři přihrál.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 11

Triumf ve Vídni

Jaromír Jágr Ručinská Vídeň.jpg

Rok po nevydařeném domácím šampionátu se mistrovství světa hrálo ve Vídni. Turnaj byl velmi atraktivní a nabitý hvězdami, jelikož NHL tento rok měla vinou stávky pauzu. Češi ve čtvrtfinále oplatili rok starou porážku Američanům a ve finále porazili 3:0 Kanadu. Jágr získal své první světové zlato.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 11

Olympijský bronz

Jaromír Jágr 2006.jpg

Na olympijských hrách v Turíně v české kabině nepanovala příliš dobrá nálada. Tým vedený Aloisem Hadamczikem se ale dokázal semknout a vybojoval bronzové medaile. Jágr dal na turnaji dva góly, na pět přihrál a získal svou druhou a poslední olympijskou medaili.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 11

Zlaté Německo

Jaromír Jágr 2010.jpg

Šampionát, který se hrál před devíti lety v Německu, je posledním, ze kterého Češi přivezli zlaté medaile. K favoritům tehdy ale rozhodně nepatřili. Kouč Růžička totiž musel přijmout rekordní množství omluvenek, z NHL přiletěli jen Tomáš Vokoun, Ondřej Pavelec, Michal Rozsíval a Jakub Voráček.

V týmu byl i Jágr, který v kritické chvíli vystoupil a legendárním proslovem nasměroval Čechy do bojů o medaile. Hokejisté pak místo propadáku porazili Finy, Švédy, ve finále i Rusy a získali zlato.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 11

Slovenská radost

Jaromír Jágr radost.jpg

Rok po německém zlatu Češi útočili na další turnajové vítězství. Šampionát, který hostila Bratislava a Košice, měli parádně rozjetý. Ve čtvrtfinále Hadamczikovi svěřenci narazili na USA, Jágr sehrál jeden z nejlepších zápasů v národním týmu a blýskl se hattrickem. Nakonec z toho ale byl „jen“ bronz.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 11

Trpký konec v Minsku

Jaromír Jágr Minsk.jpg

Čechům příliš nevyšel olympijský turnaj v Soči a náladu si chtěli spravit alespoň na světovém šampionátu v Minsku. Růžičkův tým ve čtvrtfinále zdolal Spojené státy, jenže v semifinále narazil na Finy a v boji o bronz podlehl i Švédům.

Jágr dřel do poslední vteřiny, po turnaji se ale zlobil a v nedobré náladě ukončil reprezentační kariéru. „Člověk je unavený, odevzdal tam maximum. Spadlo to ze mě. Nejsem z toho smutný. Jen jsem vysvětlil svou situaci. Nemám zapotřebí, aby si mé jméno bral někdo do huby,“ říkal po turnaji. Konec v nároďáku si ale rozmyslel.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 11

Parádní domácí derniéra

Jaromír Jágr Praha.jpg

Dlouho se zdálo, že konec v Minsku byl definitivní. Jaromír Jágr se ale ještě jednou nechal přemluvit a před dvěma lety přiletěl do Prahy. Kouč Růžička ho „uklidil“ do druhého útoku, kapitána udělal z Jakuba Voráčka, Jágr se přesto stal lídrem a na turnaji dal šest branek.

Ve čtvrtfinále proti Finům dal dva góly a sehrál jeden z nejlepších duelů v národním týmu. Pak už se sice neprosadil, právem se ale stal nejužitečnějším hráčem turnaje i členem All-Star týmu. Poté skončil v reprezentaci definitivně.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud