26 let od Nagana. Připomeňte si, kdo byl tehdy nejlepším brankářem, obráncem a útočníkem turnaje

Dnes je to přesně 26 let, co odstartoval hokejový turnaj v Naganu. Na olympijském klání pod pěti kruhy se představily našlapané výběry Kanady, USA, Ruska nebo České republiky, které do Japonska dovezly celou plejádu hvězd.

Turnaj století byl prvním olympijským kláním, na kterém startovali hráči z NHL. Soupisky týmů byly plné hvězd v čele s Waynem Gretzkym, Ericem Lindrosem či Jaromírem Jágrem. Na konci turnaje, který vyhrála česká parta, byli vyhlášeni nejlepší hráči - brankář, obránce a útočník. Víte, kteří borci to byli? Připomeňte si je v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 4

Brankář – Dominik Hašek (Česká republika)

Hašek-1998 (2).jpg

Všichni, kdo sledovali boje v Naganu, se shodli na jednom. Nebýt Dominika Haška, soubor Ivana Hlinky by nedošel ke zlatu. Tehdejší gólman Buffala prožil báječný turnaj a hráče soupeřů přiváděl k šílenství.

Nejprve vychytal nulu proti Finsku, Kazaši a Rusové ho ve skupině propálili dvakrát, Američané ve čtvrtfinále ale jenom jednou, stejně jako hvězdný výběr Kanady v semifinálové bitvě.

V nájezdové loterii „Hašan“ zavřel bránu a famózní představení zakončil čistým kontem ve finále se sbornou. Hašek se stal hrdinou národa a předvedl výkon, který v hokejové historii nemá obdoby.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 4

Obránce – Rob Blake (Kanada)

Rob Blake-Kanada1.jpg

Jasným favoritem na zlato byla Kanada, která na turnaj dovezla výběr plný světových es. Jedním z nich byl i Rob Blake, tehdejší opora a kapitán Los Angeles. Zkušený obránce tehdy válel v NHL už osmou sezonu a v Naganu potvrdil vizitku jednoho z nejlepších beků planety.

Na turnaji dal jeden gól a přidal nahrávku, vytouženého zlata se ale dočkal až o čtyři roky později. Doplnil tak sbírku dvou světových titulů a Stanley Cupu, který získal v roce 2001 s Coloradem, a zařadil se do prestižního Triple Gold Clubu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 4

Útočník – Pavel Bure (Rusko)

Pavel Bure-Rusko.jpg

Ruská raketa. Takovou přezdívku dostal Pavel Bure, který prožil naprosto výjimečný turnaj. V Naganu dal v šesti zápasech devět branek a stal se suverénně nejlepším olympijským kanonýrem.

Ve skupině dal dva góly Kazachům, prosadil se v zápase s Finskem, ve čtvrtfinále skóroval proti Bělorusku a v semifinále sestřelil pěti góly výběr Suomi. Jen ve dvou zápasech vyšel střelecky naprázdno – ani jednou nenašel recept na Dominika Haška, a Rusko i proto skončilo „až“ druhé.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud