30 let samostatné české fotbalové ligy. Víte, jak skončil Cheb či Drnovice?

Za pár týdnů odstartuje už 30. ročník samostatné české fotbalové soutěže. Ale vzpomenete si ještě na ten první? Psal se rok 1993, do ligy se dostala řada neotřelých týmů a každý byl netrpělivý, jak to celé bude vypadat.

Týmů bylo šestnáct a většina jich v první lize stále působí. Ovšem jen Sparta, Slavia a Liberec bez přestávky a tedy bez sestupu. Řada klubů si zkusila, jaké je to hrát o patro níž.

Kam se poděl zbytek, místo kterého kopou v elitní tuzemské lize Jablonec, Mladá Boleslav, Slovácko nebo Teplice? Odpověď najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 6

Dukla Praha

Veleslavný český klub, který má na kontě jedenáct titulů mistra Československa, hrál v nejvyšší federální soutěži bez přestávky od roku 1956 až do rozdělení státu a vzniku samostatné soutěže. Hned první ročník české ligy se však stal pro armádní klub osudným. Dukla skončila na posledním místě, když během sezony vyhrála jen jediné ze 30 utkání a posbírala pouhých deset bodů.

Po dvou letech ve druhé lize zmizel klub na pět roků úplně z české fotbalové mapy profesionálních klubů a znovu se vynořil až v sezoně 2001/02, když přihlásil tým do Pražského přeboru. V ročníku 2007/08 byl už ve druhé lize a po čtyřech letech se vrátil mezi tuzemskou elitu. V ní pak vydržel osm sezon.

Pokračování 3 / 6

Union Cheb

Ligu hrál i pod jinými názvy. V námi zmiňované sezoně skončil čtvrtý, což byl parádní úspěch. Chebem prošla řada slavných hráčů (většinou zde odkroutili vojenskou službu, to také klub drželo nad vodou). Ovšem navázat na čtvrté místo se povedlo tím nejhorším možným způsobem – Cheb zvládl ještě dvě sezony, pak nedostal licenci a zmizel v propadlišti dějin. Příliš běžný příběh z doby, kdy fotbalovým klubům vládli zdánlivě všemocní mecenáši.

Jakýsi pohrobek místního fotbalu jeden čas hrával ČFL, ale v regionu je problém se sháněním financí (silnějším hráčem je momentálně sokolovský Baník, v Karlových Varech je zase hokej) a momentálně se chebští fotbalisté musí spokojit s účastí v divizní soutěži, kde působí Hvězda Cheb. V krajském přeboru pak hraje celek FC Cheb.

Pokračování 4 / 6

Viktoria Žižkov

Slavný a tradiční klub skončil v úvodní sezoně české ligy osmý, vyhrál národní pohár a podnikatel Čekan významně chřestil měšcem. Ovšem také jen dočasně. Přišly roky bídy.

Potom se žezla chopil Ivan Horník a nechybělo zase tolik, aby Viktorka získala titul a hrála kvalifikaci Ligy mistrů. Nicméně pak se „něco“ zvrtlo, bárka šla ke dnu a Žižkov sestoupil.

O korupčním skandálu asi netřeba hovořit, Viktorce pár let poté nevyšel ani dvojitý návrat mezi elitu. Další pokusy se uskutečnily v  minulých sezonách, ale klub boje o postup do nejvyšší soutěže nezvládl a sezonu 2015/16 strávil dokonce ve třetí lize, kam míří opět poté, co v minulé sezoně skončila na posledním místě ve druhé lize.

Pokračování 5 / 6

Drnovice

Krátkodobý fotbalový zázrak. Místní klub se prokousal do nejvyšší soutěže z 1. B třídy a zdejší stadion vypadá v obci až nepatřičně. Zejména teď, kdy stánek, na kterém se kdysi prezentoval v Poháru UEFA Mnichov 1860, hostí – inu, opět jen okresní přebor.

Jak k tomu došlo? Stále a opět finance, k tomu údajné podvody. První pád (až do MSFL) ještě místní klub přežil a vrátil se mezi elitu, ten druhý už ale ne. Jeden rok se tu fotbal dokonce nehrál vůbec.

Pokračování 6 / 6

Vítkovice

Další smutný příběh. Mistr ligy z roku 1986 skončil v úvodní české sezoně předposlední a mezi elitu už se nikdy nevrátil. Balancoval mezi druhou ligou a MSFL, pak dokonce v únoru 2011 přišel definitivní konec. Na začátku tisíciletí proběhla jakási obroda klubu. MFK Vítkovice (vzniklý sloučením Vítkovic a Poruby) hraje nyní pouze divizní soutěž.