Ján Lašák  Nejlepším brankářem turnaje byl vyhlášen Maxim Sokolov z Ruska, finálovou bitvu ale lépe zvládl Ján Lašák. Tehdejší gólman Nashvillu předváděl parádní výkony a blýskl se 92 % úspěšností zákroků. Ex-liberecký hrdina chytal celkově na deseti světových šampionátech a ve sbírce má také stříbro z roku 2000 a bronz z roku 2003.
 Richard Lintner  Slováci přivezli na turnaj parádní hráče do ofenzivy, ale také Richarda Lintnera, který se stal nejlepším obráncem šampionátu. Bekovi švédského MoDo, který se po šampionátu vrátil do NHL, turnaj náramně vyšel a připsal si na něm osm kanadských bodů za čtyři góly a stejný počet přihrávek. Stal se hrdinou semifinálové bitvy se Švédy, kterou rozsekl rozhodujícím nájezdem.
 Žigmund Pálffy  Vynikající útočník Žigmund Pálffy, který si čtyřikrát zahrál v Utkání hvězd NHL, se na turnaji sice nedostal do žádného výběru oceněných, přesto patřil k tahounům slovenského týmu. Na turnaji dal gól a přidal sedm nahrávek – po dvou v každém z utkání vyřazovací fáze. Medaili získal i o rok později v Helsinkách, kde pomohl k bronzu sedmi góly a osmi nahrávkami.
 Miroslav Šatan  Pět gólů, osm asistencí, 13 kanadských bodů a ocenění pro nejproduktivnějšího hráče šampionátu. Miroslav Šatan se dostal i do All-Star týmu a zároveň byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem mistrovství světa. Tehdejší útočník Buffala, který startoval celkově na čtyřech olympijských hrách a 14 světových šampionátech, skóroval ve všech zápasech vyřazovací fáze a stal se jedním ze strůjců slovenského úspěchu.
5
Fotogalerie

21 let od hokejové senzace. 5 klíčových hráčů, kteří v roce 2002 dovedli Slováky ke zlatu na mistrovství světa

Slovenští hokejisté na posledních světových šampionátech tápali. Naposled o sobě dali vědět druhým místem na turnaji v roce 2012, od té doby už ale nebyli výše než na osmém místě. A jediný zlatý úspěch je starý už 21 let.

V roce 2002 se hrál světový šampionát ve Švédsku. Zatímco čeští hokejisté padli ve čtvrtfinále s Ruskem, Slovákům vyšel turnaj náramně, ve vyřazovací fázi zdolali Kanadu, po nájezdech přehráli Švédy a ve finále udolali i ruskou sbornou. Jména pěti klíčových hráčů, kteří tehdy dovedli Slováky k první a dosud i poslední zlaté medaili, najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 6

Peter Bondra

Peter Bondra-repre (2).jpg

Nejlepší pravé křídlo turnaje, třetí nejproduktivnější hráč a se sedmi brankami i elitní kanonýr šampionátu. Peter Bondra měl ve Švédsku formu jako hrom. Tehdejší forvard Washingtonu dal ve čtvrtfinále dva góly Kanadě a dvakrát se prosadil i ve finále s Rusy. Jeho branka na 4:3 v čase 58:20 Slovákům zajistila historické zlato.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 6

Ján Lašák

Ján Lašák.jpg

Nejlepším brankářem turnaje byl vyhlášen Maxim Sokolov z Ruska, finálovou bitvu ale lépe zvládl Ján Lašák. Tehdejší gólman Nashvillu předváděl parádní výkony a blýskl se 92 % úspěšností zákroků. Ex-liberecký hrdina chytal celkově na deseti světových šampionátech a ve sbírce má také stříbro z roku 2000 a bronz z roku 2003.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 6

Richard Lintner

Richard Lintner.jpg

Slováci přivezli na turnaj parádní hráče do ofenzivy, ale také Richarda Lintnera, který se stal nejlepším obráncem šampionátu. Bekovi švédského MoDo, který se po šampionátu vrátil do NHL, turnaj náramně vyšel a připsal si na něm osm kanadských bodů za čtyři góly a stejný počet přihrávek. Stal se hrdinou semifinálové bitvy se Švédy, kterou rozsekl rozhodujícím nájezdem.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 6

Žigmund Pálffy

Žigmund Pálffy.jpg

Vynikající útočník Žigmund Pálffy, který si čtyřikrát zahrál v Utkání hvězd NHL, se na turnaji sice nedostal do žádného výběru oceněných, přesto patřil k tahounům slovenského týmu. Na turnaji dal gól a přidal sedm nahrávek – po dvou v každém z utkání vyřazovací fáze. Medaili získal i o rok později v Helsinkách, kde pomohl k bronzu sedmi góly a osmi nahrávkami.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 6

Miroslav Šatan

Miroslav Šatan-2002.jpg

Pět gólů, osm asistencí, 13 kanadských bodů a ocenění pro nejproduktivnějšího hráče šampionátu. Miroslav Šatan se dostal i do All-Star týmu a zároveň byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem mistrovství světa. Tehdejší útočník Buffala, který startoval celkově na čtyřech olympijských hrách a 14 světových šampionátech, skóroval ve všech zápasech vyřazovací fáze a stal se jedním ze strůjců slovenského úspěchu.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud