Michael Owen (Liverpool)  V roce 1996 mu bylo 16 let a patřil Liverpoolu. Od roku 1997 do roku 2004 byl Michael Owen klubu věrný a stal se jeho nejlepším střelcem. V roce 1998 si jako „zázračné dítě“ zahrál na mistrovství světa v anglické reprezentaci a o tři roky později získal Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu hrajícího v Evropě. V národním týmu nastřílel 40 branek. V jeho případě se experti stoprocentně trefili.

Michael Owen (Liverpool)
V roce 1996 mu bylo 16 let a patřil Liverpoolu. Od roku 1997 do roku 2004 byl Michael Owen klubu věrný a stal se jeho nejlepším střelcem. V roce 1998 si jako „zázračné dítě“ zahrál na mistrovství světa v anglické reprezentaci a o tři roky později získal Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu hrajícího v Evropě. V národním týmu nastřílel 40 branek. V jeho případě se experti stoprocentně trefili.

 Michael Branch (Everton)  V roce 1996 měl útočník Michael Branch 18 let byl velkým talentem Evertonu. V Premier League si ale nikdy nezahrál, působil jen v nižších soutěžích a jednou nastoupil v dresu anglické reprezentace do 21 let. V jeho kariéře se odehrál jeden nezapomenutelný moment. V zápase Wolverhamptonu proti Nottinghamu Forest v roce 2000 soupeř zakopl míč, aby mohl být ošetřen zraněný hráč, Branch toho využil a poslal balon do sítě. Gól platil. V roce 2012 vyfasoval za obchod s drogami sedm let vězení. V jeho případě odborníci šlápli pořádně vedle.
 Jody Morris (Chelsea)  V roce 1996 bylo Jodymu Morrisovi 17 let a byl hráčem Chlesea. V londýnském klubu strávil střední záložník osm sezon, během nichž odehrál 124 ligových zápasů, vstřelil pět branek a vyhrál Pohár vítězů pohárů a FA Cup. V roce 2003 odešel do Leedsu a sezonu 2012/13 odehrál v Bristolu City, kde však nastoupil jen ke čtyřem zápasům.
 Marlon Broomes (Blackburn Rovers)  V roce 1996 byl osmnáctiletý obránce Blackburnu Marlon Broomes považován za jeden z největších talentů anglického fotbalu, ale velká očekávání nenaplnil. Dvakrát si zahrál za reprezentaci do dvaceti let, stejný počet startů nasbíral v jednadvacítce. Víc už nepřidal. Tohle expertům absolutně nevyšlo.
 Kevin Nicholls (Charlton Athletic)  V době, kdy odborníci dávali do kupy tento výběr, bylo střednímu záložníkovi Kevinu Nichollsovi 17 let a patřil Charltonu. Nejdelší část kariéry strávil v Lutonu, kde odehrál pět sezon. Po ukončení aktivní kariéry v roce 2010 dělal trenéra a nyní pracuje pro fotbalovou agenturu jako hledač talentů. Jeho hráčská kariéra měla k výjimečnosti hodně daleko.
20
Fotogalerie

20 fotbalistů, jimž experti věštili zářivou budoucnost. U většiny se tvrdě spletli

Je mnoho povolaných, ale málo vyvolených, tvrdí známá pravda. Fotbalových talentů, jimž odborníci prorokovali hvězdnou kariéru, bylo bezpočet, ale jen několik z nich se skutečně stalo fenomenálními hráči. Že předpovídání budoucnosti není nic lehkého, by mohli potvrdit experti proslulého časopisu FourFourTwo.

V září roku 1996 vyšla v uznávaném magazínu série článků, v nichž tamní redaktoři věštili světlou kariéru tehdejším mladým talentovaným ostrovním fotbalistům. „Budou to hvězdy, které ovládnou Premier League a stanou se oporami národních týmů,“ předháněli se v superlativech odborníci nad seznamem dvaceti hráčů do dvaceti let.

Od vydání článku letos uplyne 26 let, což je víc než předlouhá kariéra profesionálního fotbalisty, takže je to dostatečně dlouhý časový úsek na vyhodnocení někdejších předpovědi. A můžeme říct, že se odborníci hodně (ale opravdu hodně) sekli.

Jen tři hráči z jejich výběru se stali hvězdami Premier League. V následujících kapitolách najdete kompletní dvacítku nadějných hráčů, jak ji experti vybrali v roce 1996, a jejich fotbalové osudy.

Pokračování 2 / 21

Michael Owen (Liverpool)

Owen.jpg

V roce 1996 mu bylo 16 let a patřil Liverpoolu. Od roku 1997 do roku 2004 byl Michael Owen klubu věrný a stal se jeho nejlepším střelcem.

V roce 1998 si jako „zázračné dítě“ zahrál na mistrovství světa v anglické reprezentaci a o tři roky později získal Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu hrajícího v Evropě. V národním týmu nastřílel 40 branek. V jeho případě se experti stoprocentně trefili.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 21

Michael Branch (Everton)

Branch.jpg

V roce 1996 měl útočník Michael Branch 18 let byl velkým talentem Evertonu. V Premier League si ale nikdy nezahrál, působil jen v nižších soutěžích a jednou nastoupil v dresu anglické reprezentace do 21 let.

V jeho kariéře se odehrál jeden nezapomenutelný moment. V zápase Wolverhamptonu proti Nottinghamu Forest v roce 2000 soupeř zakopl míč, aby mohl být ošetřen zraněný hráč, Branch toho využil a poslal balon do sítě. Gól platil. V roce 2012 vyfasoval za obchod s drogami sedm let vězení. V jeho případě odborníci šlápli pořádně vedle.

Pokračování 4 / 21

Jody Morris (Chelsea)

Morris.jpg

V roce 1996 bylo Jodymu Morrisovi 17 let a byl hráčem Chlesea. V londýnském klubu strávil střední záložník osm sezon, během nichž odehrál 124 ligových zápasů, vstřelil pět branek a vyhrál Pohár vítězů pohárů a FA Cup. V roce 2003 odešel do Leedsu a sezonu 2012/13 odehrál v Bristolu City, kde však nastoupil jen ke čtyřem zápasům.

Jeho kariéra se za „hvězdnou“ rozhodně považovat nedá a navíc ji pošpinil skandál. V září 2001 patřil ke skupině několika opilých hráčů Chelsea, kteří se pár hodin po teroristických útocích na New York posmívali americkým turistům na letišti Heathrow. V roce 2006 byl zatčen a odsouzen za řízení pod vlivem alkoholu. Přišel na čtyři roky o řidičák a vyfasoval 80 hodin veřejně prospěšných prací.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 21

Marlon Broomes (Blackburn Rovers)

Broomes (premierleague.com).jpg

V roce 1996 byl osmnáctiletý obránce Blackburnu Marlon Broomes považován za jeden z největších talentů anglického fotbalu, ale velká očekávání nenaplnil. Dvakrát si zahrál za reprezentaci do dvaceti let, stejný počet startů nasbíral v jednadvacítce. Víc už nepřidal. Tohle expertům absolutně nevyšlo.

Foto: premierleague,com

Pokračování 6 / 21

Kevin Nicholls (Charlton Athletic)

Nicholls (johnstonepainttrophy.com).jpg

V době, kdy odborníci dávali do kupy tento výběr, bylo střednímu záložníkovi Kevinu Nichollsovi 17 let a patřil Charltonu. Nejdelší část kariéry strávil v Lutonu, kde odehrál pět sezon. Po ukončení aktivní kariéry v roce 2010 dělal trenéra a nyní pracuje pro fotbalovou agenturu jako hledač talentů. Jeho hráčská kariéra měla k výjimečnosti hodně daleko.

Foto: johnstonepainttrophy.com

Pokračování 7 / 21

John Curtis (Manchester United)

Curtis.jpg

Sedmnáctiletý John Curtis z Manchesteru United měl být budoucím kapitánem anglické reprezentace. Tak to tvrdili experti v roce 1996. Jenže talentovaný defenzivní záložník odehrál na Old Trafford jen 13 zápasů.

Tři sezony strávil v Blackburnu a na sklonku kariéry zamířil za fotbalem do Austrálie. Čtyřikrát nastoupil v dresu anglické reprezentační dvacítky. Další věštecký krok vedle…

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 21

Lee Shearer (Leyton Orient)

Shearer (pitcher.com).jpg

Záložník celku Leyton Orient Lee Shearer měl v roce 1996 osmnáct let a pokud tehdy někdo čekal, že si co nevidět zahraje v Premier League, šeredně se spletl. V anglické nejvyšší soutěži neodehrál ani jeden zápas. Takže tohle taky odborníkům nevyšlo…

Foto: pitcher.com

Pokračování 9 / 21

Darren Fitzgerald (Glasgow Rangers)

Fitzgerald.jpg

Severoirský útočník Darren Fitzgerald měl v roce 1996 17 roků a byl hráčem Glasgow Rangers. Většinu kariéry strávil v nižších soutěžích. Naposled se objevil v soutěžním utkání v roce 2008.

Pokračování 10 / 21

Mark Gower (Tottenham Hotspur)

Gower.jpg

Experti předpovídali v roce 1996 sedmnáctiletému záložníkovi Markovi Gowerovi skvělou kariéru v Tottenhamu, kde si však nezahrál jediné utkání. V roce 2001 přestoupil do Barnetu, později hrál pět let v Southendu. Po sezoně 2013/14 ukončil kariéru v Charltonu. O rok později se však ještě vrátil na trávník a odehrál dva duely v šesté anglické lize za tým Ebbsfleet United.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 21

Jamie Buchan (Aberdeen)

Buchan.jpg

V roce 1996 byl devatenáctiletý záložník hráčem Aberdeenu. Syn někdejší legendy Manchesteru United Martina Buchana však nebyl zdaleka tak dobrým fotbalistou jako otec. Celou kariéru odehrál ve Skotsku.

Pokračování 12 / 21

Lee Jarman (Cardiff City)

Jarman.jpg

V osmnácti letech byl urostlý obránce Lee Jarman velkým příslibem Cardiffu, ale kromě devíti zápasů v reprezentaci Walesu do 21 let se protloukal jen nižšími soutěžemi. Jeden z mnoha, kteří ani z desetiny nenaplnili velká očekávání.

Pokračování 13 / 21

Andy Gray (Leeds United)

Gray.jpg

V roce 1996 měl Andy Gray 18 let a byl považován za jeden z největších talentů skotského fotbalu. Útočník Leedsu United však v reprezentačním týmu odehrál jen dva zápasy. Největší část kariéry strávil v Barnsley, v roce 2013 se vrátil do Bradfordu, kde už působil v letech 2002 – 2004, a tam také ukončil profesionální kariéru.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 14 / 21

Michael Bridges (Sunderland)

Bridges.jpg

V roce 1996 měl Michael Bridgers 17 let a byl hráčem Sunderlandu. O čtyři roky později se významně podílel na fantastické jízdě Leedsu v Premier League. Klub skončil třetí a Michael Bridges k tomu pomohl několika góly.

V anglické reprezentaci do 21 let odehrál jedenáct zápasů, ale do seniorského výběru nikdy nenakoukl. Měl smůlu, že velkou část jeho kariéry poznamenala zranění.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 15 / 21

Richard Wright (Ipswich Town)

Wright.jpg

Před čtyřiadvaceti lety byl tehdy osmnáctiletý brankář Ipswiche Richard Wright považován za velký příslib. Mihl se v Arsenalu, Evertonu či West Hamu, ale nikde díru do fotbalového světa neudělal.

V roce 2012 podepsal jednoletý kontrakt s Manchesterem City, ale do branky se ani jednou nedostal. V následujících sezonách vždycky smlouvu o rok prodloužil, ale neodchytal jediné utkání. V květnu roku 2016 pověsil kopačky definitivně na hřebík.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 16 / 21

Rio Ferdinand (West Ham United)

Ferdinand.jpg

Devatenáctiletý obránce Rio Ferdinand byl v roce 1996 hráčem West Hamu United. V roce 2000 přestoupil do Leedsu, odkud si ho o dva roky později přetáhl Alex Ferguson do Manchesteru United.

Ferdinand se stal šestinásobným mistrem anglické ligy, vyhrál FA Cup a také Ligu mistrů. Po odchodu z Manchesteru United dohrál kariéru v Queens Park Rangers. V jeho případě se odborníci (výjimečně) trefili – byla to hvězda první velikosti.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 17 / 21

Grant Brebner (Manchester United)

Brebner.jpg

V roce 1996 bylo defenzivnímu záložníkovi Grantu Brebnerovi osmnáct roků a patřil Manchesteru United. Za první tým si ale nikdy nezahrál a v roce 1998 přestoupil do Readingu, odkud po jedné sezoně zamířil do Skotska, kde strávil pět roků v Hilbernianu a dva v Dundee United.

V roce 2006 se vydal na druhou stranu světa a stal se na šest let posilou australského klubu Melbourne Victory. Vrcholem jeho kariéry bylo sedmnáct startů za skotskou reprezentační jednadvacítku.

Pokračování 18 / 21

Paul Hartley (Millwall)

Hartley.jpg

Bylo mu 17 let a patřil Millwallu, když mu fotbaloví znalci věštili zářivou kariéru. Záložník Paul Hartley se však do Premier League nikdy nepodíval. Vyhrál dva ligové tituly s Celtikem Glasgow a nastoupil k 25 zápasům ve skotském nároďáku, s nímž hrál i proti českému týmu. Od roku 2019 je trenérem celku Cove Rangers.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 19 / 21

Emile Heskey (Leicester City)

Heskey.jpg

V roce 1996 bylo odchovanci Leicesteru 19 let. V mateřském klubu odehrál útočník Emile Heskey šest sezon a v roce 2000 zamířil do Liverpoolu, kde strávil nejlepší část své kariéry. Za Reds nastoupil k 223 zápasům, v nichž nastřílel 60 branek.

Nikdy sice nevyhrál titul v Premier League, ale radoval se ze zisku FA Cupu, Ligového poháru i Poháru UEFA. V anglické reprezentaci zvládl 62 utkání, ve kterých dal sedm gólů. Po dvou sezonách strávených v letech 2012 až 2014 v Austrálii hrál za Bolton Wanderers ve druhé nejvyšší anglické soutěži, kde v roce 2016 ukončil kariéru. V jeho případě prognóza odborníků vyšla.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 20 / 21

Michael Walsh (Scunthorpe United)

Walsh.jpg

O talentovaného obránce Michaela Walshe se nikdy nezajímal žádný klub z Premier League. V roce 1996 mu bylo 19 let, o dva roky později odešel ze Scunthorpu do Port Vale, kde strávil devět sezon a odehrál téměř dvě stovky zápasů. Dnes pracuje v plynárenské branži.

Pokračování 21 / 21

Mark Platts (Sheffield Wednesday)

Platts.jpg

Mark Platts se stal nejmladším hráčem, který nastoupil za seniorský výběr Sheffieldu Wednesday. 10. února 1996 mu bylo teprve 16 let. V říjnu téhož roku, když mu bylo sedmnáct, podepsal v klubu profesionální smlouvu, ale do sestavy se nikdy neprosadil. V roce 1999 přestoupil do Torquay United a o dva roky později s fotbalovou kariérou nadobro sekl.

Doporučujeme

Články odjinud