18 nejdražších přestupů v rámci české ligy. Novým králem je Matoušek

V českém fotbalovém prostředí se mění zaběhnuté pořádky. Sparta se Slavií platí za posily mnohamilionové částky a zřejmě je jen otázkou času, kdy padne i magická stomilionová hranice.

getfile.jpg

Sparta před dvěma lety zaplatila za Václava Kadlece přes 70 milionů korun a udělala z něj nejdražšího ligového hráče všech dob. To už ale dávno neplatí. Na Letnou přišli dva dražší hráči a hodně se činila také Slavia. Elitní domácí kluby však neloví jen v zahraničí, ale také u domácí konkurence. V následujících kapitolách najdete 18 nejdražších tuzemských transferů a částky, které při nich létaly vzduchem.

Pokračování 2 / 19

Miroslav Matušovič (23 milionů Kč)

Matušovič.jpg

V sezoně 2003/04 ho fanoušci Baníku Ostrava milovali, o půl roku později už ho ale nenáviděli. Matušovič byl jedním ze strůjců ostravské jízdy za titulem, v polovině dalšího ročníku ale zamířil do Sparty, což mu Baníkovci nikdy neodpustili.

Matušovičovi dlouho trvalo, než ho přijali sparťanští příznivci. Své angažmá na Letné si asi představoval jako vydařenější. V roce 2009 odešel na Kypr.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 19

Milan Pacanda (23 milionů Kč)

Pacanda.jpg

Sparta se v létě 2004 rozhodla nešetřit a kromě Koubského nebo Šimáka z Brna přivedla za třiadvacet milionů korun také Milana Pacandu, do kterého na Letné vkládali velké naděje. Pacanda byl tehdy ve skvělé formě a trenér Straka o něj hodně stál.

Na podzim dostal hodně příležitostí, které dokázal využít. Po příchodu trenéra Hřebíka už se ale do sestavy tolik nedostával a v létě odešel na hostování do Innsbrucku. Tento nákup Spartě příliš nevyšel.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 19

Martin Zbončák (23 milionů Kč)

Zbončák.jpg

Kariéra Martina Zbončáka měla vzestupnou tendenci. Po příchodu do Liberce v lednu roku 2002 ihned oslavil se Slovanem titul. V zimě pak odešel do Sparty a opakoval se stejný scénář.

Na Letné patřil mezi stabilní členy sestavy, přes léto si ale trenér Kotrba přivedl jiné „koně“ a s krajním obráncem či záložníkem, který přišel do klubu za 23 milionů korun, přestal počítat. Zbončák pak zmizel v moskevském Dynamu, odkud se sice vrátil zpět do Prahy, ne však do Sparty, ale do Slavie.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 19

Pavel Fořt (23 milionů Kč)

Fořt.jpg

Dlouho platil za možnou budoucnost reprezentačního útoku, ale svůj potenciál nikdy úplně nenaplnil. Ač v Plzni odehrál jen pár utkání, zatoužila po něm Slavia, kam v roce 2003 také přestoupil.

V Edenu se mu poměrně dařilo, čekalo se od něj ale víc. Českou ligu Fořt opustil v roce 2007, kdy se vydal do Toulouse. Do Slavie se však ještě jednou vrátil a během půlročního hostování pomohl v roce 2009 pěti brankami sešívaným k titulu. Na jaře roku 2016 se objevil krátce v Plzni, s níž oslavil další domácí triumf. 

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 19

Petr Švancara (23 milionů Kč)

Petr Švancara.jpg

Mělo jít o jeden z největších přestupů tuzemské ligy. Petr Švancara do Slavie přicházel v červenci roku 2000, krátce před uzavřením soupisek pro Ligu mistrů. Sešívaní za něj vytasili pořádný balík a čekali, že jim ho svými výkony splatí. Jenže on se téměř neprosadil a po dvou letech odešel do Opavy.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 19

Michal Kolomazník (24 milionů Kč)

Michal Kolomazník MAZAC PAVEL CNC Profimedia.jpg

Kdyby nemusel kvůli problémům s kolenem předčasně ukončit kariéru, možná mohl mít na kontě o pár úspěchů víc. Do statistik se ale Michal Kolomazník zapsal především přestupem z roku 1999, kdy odešel z Brna do Teplic.

Na Stínadlech byl tehdy silný tým a Kolomazník patřil mezi jeho opory. Dostal se také do reprezentace, ve které během tří zápasů jednou skóroval. V Teplicích zůstal do roku 2004, pak odešel do druhé německé Bundesligy.

Foto: MAZAC PAVEL / CNC / Profimedia

Pokračování 8 / 19

Radim Nečas (24 milionů Kč)

Radim Nečas Jaroslav Legner CNC Profimedia.jpg

Čtyřnásobný reprezentant Radim Nečas měnil působiště ještě v rámci společné československé ligy. S velkým fotbalem začínal v Baníku Ostrava, odkud v roce 1992 odešel do Slavie, tehdy za rekordní částku, kterou za něj vysázel mecenáš Boris Korbel.

Foto: Jaroslav Legner / CNC / Profimedia

Pokračování 9 / 19

Adam Hloušek (25 milionů Kč)

Adam Hloušek Legia.jpg

Adam Hloušek začínal v Jablonci, kde si ho v roce 2009 vyhlédla Slavia. Ta neváhala zaplatit 25 milionů korun a s hráčem podepsala čtyřletou smlouvu. Levý bek či krajní záložník začal ve Slavii skvěle, pak si ale zranil křížový vaz v koleni a byl několik měsíců mimo hru. Na začátku roku 2011 nabrala jeho kariéra zajímavý směr, nejprve se vrátil do Jablonce, pak odešel do Kaiserslauternu a po návratu zase hostoval v Edenu. Aktuálně je v Legii Varšava.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 19

Matěj Vydra (25 milionů Kč)

Matěj Vydra Baník.jpg

Tento tah se Baníku náramně vyvedl. Matěj Vydra, kterému je nyní 25 let, byl hodně na očích už v Jihlavě, kde zaujal řadu zahraničních klubů. V roce 2010 z Vysočiny odešel, ne však do ciziny, ale do Ostravy, která za něj vysázela pětadvacet milionů korun.

Na Bazalech mladý talent zářil a stal se miláčkem tribun. Po půlroce však Baník opustil a vydal se do italského Udine. Tam se sice neprosadil, ale přes hostování ve Watfordu se dostal až do reprezentace. V loňské sezoně se v dresu Derby stal nejlepším střelcem druhé anglické ligy a pak odešel do Burnley.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 19

Libor Došek (25 milionů Kč)

Došek.jpg

Po úspěšných sezonách v Liberci zamířil Libor Došek v roce 2005 na Letnou. Sparta si od něj hodně slibovala, tím spíš, když přišel společně s Miroslavem Slepičkou.

V prvních dvou sezonách se mu poměrně dařilo, pak šly jeho výkony dolů. Na hřišti dostával stále méně příležitostí a přes hostování v Řecku se dostal na teplická Stínadla. Kariéru ukončil v roce 2016 v dresu Slovácka.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 12 / 19

Miroslav Slepička (25 milionů Kč)

Slepička.jpg

Na Letnou přicházel Miroslav Slepička v roce 2005 z Liberce a měl být velkou posilou útoku. Ve Spartě začal dobře a byl jedním z elitních ligových útočníků.

V roce 2008 odešel za částku okolo 30 milionů korun do Dinama Záhřeb. V té době už byl také hráčem reprezentace. Do Sparty se vrátil v roce 2011, ale patřil jen do letenského B týmu. Teď je v Příbrami, se kterou se vrátil do Fortuna ligy.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 13 / 19

Petr Voříšek (25 milionů Kč)

Voříšek.jpg

Jedním z nejdražších fotbalistů v historii české ligy se stal Petr Voříšek. Sparta o něj v roce 2004 hodně stála, do Teplic místo něj málem poslala i Tomáše Sivoka. Čtyřnásobného reprezentanta nakonec Pražané získali.

Defenzivní záložník na Letné nezářil tak, jak si sparťanští fanoušci představovali. Už v roce 2005 šel na hostování do Rakouska, o dva roky později se do Prahy vrátil, následně ale putoval na další hostování do Mladé Boleslavi. Po půl roce byl zpět na Letné, dotáhl to dokonce na kapitána. V lednu 2009 ale opět odešel do Rakouska a do Sparty už se nevrátil.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 14 / 19

Tomáš Chorý (25 milionů Kč)

Tomáš Chorý Plzeň Ladislav Němec  MAFRA  Profimedia.jpg

V Plzni se už v zimě začali připravovat na odchod Michaela Krmenčíka, a tak si v Olomouci vyhlédli náhradu. Jenže Tomáš Chorý, který údajně dorazil za 25 milionů korun, zatím příliš nepřesvědčil. Na jaře dal jediný gól a aktuálně je v kádru Viktorky útočníkem číslo tři. Přednost má Krmenčík, který v Plzni zatím zůstal, i Jakub Řezníček.

Foto: Ladislav Němec / MAFRA / Profimedia

Pokračování 15 / 19

Ondřej Kolář (25 milionů Kč)

Ondřej Kolář Slavia Michal Beránek  CNC  Profimedia.jpg

Slavia před rokem přivedla Jana Laštůvku, zkušený gólman ale během půl roku v Edenu nepřesvědčil a zamířil do Baníku. Kouč Jindřich Trpišovský za něj ale rychle našel náhradu a z Liberce získal Ondřeje Koláře. Nová jednička „sešívaných“ stála 25 milionů korun.

Foto: Michal Beránek / CNC / Profimedia

Pokračování 16 / 19

Lukáš Štětina (26,3 milionů Kč)

Lukáš Štětina Dominik Bakeš CNC Profimedia.jpg

Jedna z 11 letních posil Sparty, které před rokem přivedl na Letnou Andrea Stramaccioni. Lukáš Štětina rozhodně nestál nejvíc, ukázal se však jako jeden z nejlepších nákupů. Slovenský reprezentant a bývalý bek Dukly si vybojoval místo v sestavě, letos o něj ale přišel.

Foto: Dominik Bakeš / CNC / Profimedia.

Pokračování 17 / 19

Štěpán Vachoušek (27 milionů Kč)

Vachoušek.jpg

Dlouhou dobu kraloval nejdražším přestupům Štěpán Vachoušek, který se v roce 2002 stěhoval ze Stínadel do Slavie. V dobře rozehrané kariéře pokračoval a v létě 2003 odešel za 80 až 90 milionů korun do francouzského Marseille.

V Praze se třiadvacetinásobný reprezentant objevil ještě jednou, místo Slavie ale ve Spartě, které měl během hostování z Teplic pomoci týmu dostat se přes Žilinu do Ligy mistrů. To se ale nepovedlo, stejně jako Vachouškovo krátké angažmá na Letné. Před rokem ukončil kariéru.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 18 / 19

Jan Sýkora (30 milionů Kč)

Jan Sýkora ČR.jpg

O Jana Sýkoru stála Plzeň, předkupní právo na něj měla Sparta, ta však nedorovnala slávistickou nabídku ve výši 30 milionů korun a liberecký univerzál se před rokem a půl stěhoval do Edenu. Ve Slavii odstartoval v parádním tempu a pomohl týmu k titulu, pevné místo v sestavě má i letos.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 19 / 19

Jan Matoušek (40 milionů Kč)

Jan Matoušek Barbora Reichová  CNC  Profimedia.jpg

Nový rekordman toho žebříčku. O Jana Matouška, který vlétl na ligovou scénu jako kometa, stály kluby z Itálie či Německa, lákala ho Sparta a hodně za něj nabídla i Plzeň. Příbramský boss Jaroslav Starka za něj požadoval jeden milion eur, který Viktorka byla ochotna zaplatit. Dvacetiletý záložník však nakonec zamířil za 40 milionů korun do Edenu.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud