Pokud se do konce sezony nedohodnou na nové smlouvě, budou mít od 1. července status volného agenta. Řeč je o hokejistech, jež by chtěl mít v týmu (skoro) každý trenér v NHL. Zatímco loni v létě moc superkvalitních volných borců na trhu nebylo, letos by mohly být k ulovení pořádně velké ryby. Sedmnáct těch největších – včetně tří českých štik - najdete v následujících kapitolách.
Pokračování 2 / 18
Scott Darling (Chicago Blackhawks)
Aktuální příjem: 587 tisíc dolarů za sezonu
Aktuální výkonnost: 25 zápasů, průměr 2,18 inkasovaných branek na utkání, 92,9% úspěšných zákroků
Žádný klub v NHL nemá patrně vyrovnanější dvojici brankářů než Chicago. Svůj „skromný“ podíl na tom má také osmadvacetiletý Američan Scott Darling. V sezoně 2014/15 si odbyl debut v nejslavnější lize světa a od té doby je nezpochybnitelnou volbou číslo dvě za suverénní jedničkou Coreym Crawfordem.
Darling nastoupil v aktuálním ročníku do 25 zápasů, v nichž stlačil průměrný počet obdržených gólů na utkání na 2,18 a je v tomto ohledu lepší než jeho protěžovanější kolega. Co se týče procentuální úspěšnosti, je na solidních 92,9 % a také v tomto ohledu se dostává před Crawforda.
O jeho kvalitách svědčí i fakt, že hned ve svém premiérovém ročníku dostal důvěru v pěti duelech play-off, takže nemalou měrou přispěl v roce 2015 k zisku Stanley Cupu. A to bude hrát tenhle téměř dvoumetrový obr až do konce sezony za pouhých 587 tisíc dolarů! Borce jeho kvalit bude chtít v týmu nejeden klub a v létě bude patrně na roztrhání.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 3 / 18
Michael Del Zotto (Philadelphia Flyers)
Aktuální příjem: 3,88 milionu dolarů za sezonu
Aktuální výkonnost: 32 zápasů, 10 bodů (4+6)
Obránce Michaela Del Zotta si vybral New York Rangers v roce 2008 v prvním kole draftu. Byl to velký defenzivní talent, jemuž odborníci věštili slibnou kariéru. Pořád ji ještě může mít před sebou, ale má nejvyšší čas, aby předvedl, že má opravdu výjimečné hokejové nadání.
V sezoně 2013/14 ho Rangers vyměnili do Nashvillu, ale tam mu novou smlouvu nenabídli. Jako volný agent podepsal kontrakt s Philadelphií, ten mu ale v létě vyprší. Zájem o jeho služby určitě bude, otázkou je, zda si bude moci nárokovat současný plat ve výši necelých čtyř milionů dolarů za rok.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 4 / 18
Johnny Oduya (Dallas Stars)
Aktuální příjem: 3,75 milionu dolarů za sezonu
Aktuální výkonnost: 37 zápasů, 7 bodů (1+6)
Švédský obránce Johnny Oduya je možná jedním z nejvíce nedoceněných hráčů v NHL. Pětatřicetiletý spolehlivý borec není prototypem ofenzivního zadáka, takže jeho bodové konto je v každé sezoně velmi skromné, je to ale typ hokejisty, jakého by brali v každém mančaftu.
Oduyovi vyprší v Dallasu po sezoně dvouletý kontrakt a o jeho podpis na smlouvě se určitě bude ucházet řada zájemců, kteří mu bezesporu nabídnou poměrně lukrativní podmínky. Není ale vyloučeno, že na pilu přitlačí i Stars a hráče, který se v roce 2013 podílel v Chicagu na zisku Stanley Cupu, si udrží v kádru.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 5 / 18
Kris Russell (Edmonton Oilers)
Aktuální příjem: 3,1 milionu dolarů za sezonu
Aktuální výkonnost: 51 zápasů, 6 bodů (1+5)
Obránce Kris Russell strávil část minulé sezony na marodce a kromě toho také změnil dres. Obratný a šikovný Kanaďan s kreativními schopnostmi, dobrou střelou a skvělým bruslením nabral z Calgary směr Dallas, kde se však k prodloužení jeho smlouvy moc neměli, a tak se nakonec upsal na jeden rok Edmontonu.
O Russellových kvalitách svědčí fakt, že průměrně odehraje v každém utkání přes 21 minut. Kromě toho patří k nejdisciplinovanějším bekům v NHL. Jen málokdy sedí na trestné lavici, takže zbytečně neoslabuje mužstvo. V uplynulé sezoně vyfasoval v 62 zápasech jen pět menších trestů a letos má na kontě pouze 19 trestných minut. Kdyby se nedohodl s Olejáři na nové smlouvě, o budoucnost se bát určitě nemusí. O jeho služby se už nyní zajímají manažeři několika klubů.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 6 / 18
Radim Vrbata (Arizona Coyotes)
Aktuální příjem: 1 milion dolarů za sezonu
Aktuální výkonnost: 61 zápasů, 46 bodů (15+31)
Návrat ztraceného syna – i tak by se dal nazvat loňský podpis smlouvy Radima Vrbaty v Arizoně. Byl to ale návrat podmíněný, protože klub, v němž v minulosti strávil šest povedených sezon, mu předložil jen roční kontakt v hodnotě pouhého milionu dolarů.
Vypadá to však, že pětatřicetiletý veterán chytil po nepovedeném ročníku ve Vancouveru svou šanci pořádně za pačesy a ve staronovém klubu patří k největším tahounům. V 61 zápasech posbíral 46 bodů za 15 branek a 31 asistencí, a je nejproduktivnějším hráčem týmu. Během těchto duelů vyslal na branky soupeřů 186 střel, což ho řadí do elitní dvacítky nejčastěji střílejících útočníků v NHL.
Vrbata je nesmírně platný v přesilových hrách, v nichž zaznamenal 13 bodů (3+10). V lepším mužstvu s kvalitnějšími spoluhráči by mohly jeho výkony vyrůst ještě o úroveň výš. Vzhledem k tomu, že se v Arizoně nejspíš budou chtít zbavit veteránů, je jeho odchod dost pravděpodobný a že by mu někde nenabídli novou smlouvu pro příští léta, je téměř nemožné.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 7 / 18
Jaromír Jágr (Florida Panthers)
Aktuální příjem: 4 miliony dolarů za sezonu
Aktuální výkonnost: 61 zápasů, 34 bodů (11+23)
Když Jaromír Jágr v roce 2008 opustil New York Rangers a zamířil do ruského Avangardu Omsk, rozloučili se v NHL s jednou z největších person soutěže, sečetli statistická data z jeho kariéry a plánovali, že jej brzy uvedou do Hokejové síně slávy. Pětinásobný vítěz bodování základní části a nejlepší Evropan v historii NHL však zase jednou všechny překvapil a o tři roky později se vrátil zpět.
Téměř ve všech statistikách soutěže patří Jágr do nejlepší desítky. Nebýt odchodu do KHL, mohl v historických tabulkách figurovat ještě výš. I tak je úžasné, kam to kladenský odchovanec dotáhl. Ve sbírce má dva prsteny pro vítěze Stanley Cupu, zlato z olympiády i ze světového šampionátu.
V nejlepších dobách byl nezastavitelný. Prakticky nešel odstavit od puku a z obránců často dělal jen statisty, kteří sledovali jeho exhibici. S Mariem Lemieuxem vytvořil v Pittsburghu jednu z nejúchvatnějších hokejových dvojic v dějinách. I když už v 45 letech postrádá někdejší rychlost a dynamiku, pořád je to fantastický hráč. Co mu schází na výbušnosti, kompenzuje nesmírně šikovnýma rukama. Bude se mu ale ještě chtít harcovat po celém kontinentě i v příští sezoně, nebo poté, co mu v létě vyprší na Floridě smlouva, už definitivně s hokejem sekne a založí konečně rodinu?
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 8 / 18
Ryan Miller (Vancouver Canucks)
Aktuální příjem: 6 milionů dolarů za sezonu
Aktuální výkonnost: 38 zápasů, průměr 2,65 inkasovaných branek na utkání, 91,6% úspěšných zákroků
Málokterý brankář, který se v draftu ocitne až v pátém kole nebo ještě níž, se stane hvězdou NHL, ale Ryanu Millerovi se to podařilo. Poprvé nakoukl do prestižní soutěže v roce 2002, kdy naskočil do 15 zápasů. V další sezoně se však objevil v brance jen třikrát a pak strávil dva roky na farmě v Rochesteru.
Zlom v jeho kariéře přišel v sezoně 2005/06, kdy se stal jedničkou Sabres. V roce 2010 získal Vezina Trophy pro nejlepšího gólmana a také byl vyhlášen nejlepším brankářem olympijského turnaje ve Vancouveru. V Buffalu drží gólmanský klubový rekord v počtu vítězství i počtu vítězných zápasů v jedné sezoně (41 v sezoně 2009/10). Během ročníku 2013/14 se přesunul do St. Louis, ale nyní už třetím rokem hájí barvy Vancouveru. V létě mu ale vyprší kontrakt a stane se volným hráčem. O pracovní nabídky by navzdory věku – je mu 36 let – neměl mít nouzi.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 9 / 18
Patrick Marleau (San Jose Sharks)
Aktuální příjem: 6,67 milionu dolarů za sezonu
Aktuální výkonnost: 61 zápasů, 35 bodů (22+13)
Patrick Marleau by mohl v San Jose užívat přezdívku „Nejvěrnější“, protože celou kariéru, která dosud čítá 19 sezon, strávil v kalifornském klubu a je jeho živoucí legendou. Je hráčem, který v dresu se žralokem na prsou odehrál nejvíc zápasů (1472), nastřílel nejvíc branek (503) a zaznamenal nejvíc bodů (1071). Do dnešních dnů už stačil překonat skoro dvě desítky historických klubových rekordů.
Druhá přezdívka, jež by mu slušela, by mohla znít „Mr. Konzistence“. Jen málokterý hokejista si udrží v průběhu celé kariéry tak vyrovnanou výkonnost jako Marleau. V základní části soutěže nikdy neodehrál během sezony méně než 74 zápasů. V jedenácti ročnících se dostal nad hranici 50 bodů, třikrát nad 70 bodů a jednou nad osmdesát.
Pokud hledáte vysvětlení, proč v uplynulých osmnácti sezonách chyběli Sharks jen dvakrát ve vyřazovacích bojích o Stanley Cup, jedním z nich je právě výkonnost a vůdčí schopnosti Patricka Marleaua. Sedmatřicetiletý hráč je dnes symbolem týmu a jeho největší legendou ve čtvrt století dlouhé historii. A nejspíš jí ještě hodně dlouho zůstane. K absolutní velikosti mu chybí jen jediné – aby přivedl San Jose ke Stanley Cupu. Ať už se to letos podaří, nebo ne, po sezoně mu vyprší smlouva, ale jen málokdo si dovede představit, že by se v kalifornském klubu nedohodl na nové.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 10 / 18
Brian Boyle (Toronto Maple Leafs)
Aktuální příjem: 2 miliony dolarů za sezonu
Aktuální výkonnost: 54 zápasů, 22 bodů (13+9)
Americký útočník Brian Boyle podepsal v roce 2014 tříletou smlouvu v Tampě Bay a letos v létě mu vyprší. Nenápadný, ale spolehlivý forvard pro třetí řadu, bere dva miliony dolarů a za tyto peníze dokáže pravidelně nastřílet v základní části deset až patnáct branek.
Téměř dvoumetrový, a více než metrák vážící dvaatřicetiletý hráč podle zámořského tisku preferoval novou dohodu ve floridském klubu, ale už je jasné, že k ní nedojde. Lightning ho totiž včera vytrejdovali do Toronta za útočníka Byrona Froese a výběr ve druhém kole draftu.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 11 / 18
Sam Gagner (Columbus Blue Jackets)
Aktuální příjem: 650 tisíc dolarů za sezonu
Aktuální výkonnost: 59 zápasů, 36 bodů (14+22)
Sam Gagner se stal v roce 2007 šestým hráčem vybraným v draftu NHL. Sáhl po něm Edmonton, kde jen o pár měsíců později velice slušně nastartoval kariéru v elitní lize. V dresu Olejářů působil až do roku 2014 a držel si nesmírně vyrovnanou výkonnost. Je to hráč, který dokáže rok co rok nasbírat do statistik přes 40 bodů, což potvrdil i po odchodu do Arizony.
V minulém ročníku naskakoval na led v dresu Philadelphie Flyers, ale na toto angažmá by asi nejraději rychle zapomněl, protože získal jen 16 bodů v 53 zápasech. Restart kariéry se mu povedl v Columbusu, kde pro něho loni v létě připravili jednoletou smlouvu za pouhých 650 tisíc dolarů. Po sezoně bude moci jako volný hráč žádat razantní navýšení platu.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 12 / 18
Joe Thornton (San Jose Sharks)
Aktuální příjem: 6,75 milionů dolarů za sezonu
Aktuální výkonnost: 61 zápasů, 39 bodů (5+34)
Momentálně sedmatřicetiletý Joe Thornton není jen legendou NHL, ale také San Jose Sharks, kde působí od roku 2005, kdy byl do Kalifornie vytrejdován za tři hráče (Marco Sturm, Wayne Primeau Brad Stuart) z Bostonu. Pro Bruins to byl jeden z nejhorších obchodů v dějinách klubu, pro Sharks možná nejlepší. Od té doby se totiž Thornton stal jedním z nejvlivnějších hráčů v klubové historii. Nikdo nemá na kontě víc plusových bodů než on (179) ani víc asistencí (713). Je také jediným hokejistou v dějinách San Jose, který se může pochlubit více než jednobodovým průměrem na zápas (1,033).
Kvůli urostlé postavě a metrákové hmotnosti dostal přezdívku „Jumbo“, která skvěle sedí také k jeho hernímu stylu. Když se rozjede s pukem směrem k brance soupeře, málokdo ho může zastavit. Obrovsky silný je především při hře u mantinelů. Jeho velkou předností je vyrovnanost výkonů Jako by na něm přibývající léta nezanechávala stopu – stále patří k absolutní elitě v NHL. Po sezoně mu sice vyprší smlouva, ale všeobecně se předpokládá, že novou opět podepíše v San Jose. Bylo by velkým překvapením, kdyby tomu bylo jinak.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 13 / 18
Thomas Vanek (Detroit Red Wings)
Aktuální příjem: 2,6 milionů dolarů za sezonu
Aktuální výkonnost: 47 zápasů, 38 bodů (15+23)
Na začátku února roku 2014 odmítl rakouský útočník Thomas Vanek novou smlouvu, kterou mu nabízeli v New Yorku Islanders. Podle amerických médií šlo o sedmiletý kontrakt v hodnotě 50 milionů dolarů. Následoval trejd do Montrealu, kde dohrál sezonu a od ročníku 2014/15 oblékal dva roky dres Minnesoty Wild. Loni v létě podepsal roční kontrakt na 2,6 milionu dolarů v Detroitu a v trápícím se týmu je jedním z nemnoha hráčů, který snese přísnější měřítko.
Ve 47 zápasech posbíral 38 kanadských bodů (15+23) a je druhým nejproduktivnějším hráčem týmu. Rozený střelec se šikovnýma rukama, který se nebojí jít do soubojů s urostlými obránci je nesmírně platný v přesilových hrách. V aktuální sezoně v nich posbíral už 11 bodů je v tomto ohledu v Detroitu nejlepší. Dal v nich pět branek a i v této statistice nemá v klubu konkurenci. O práci se rozhodně bát nemusí.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 14 / 18
Martin Hanzal (Minnesota Wild)
Aktuální příjem: 3,1milionů dolarů za sezonu
Aktuální výkonnost: 52 zápasů, 26 bodů (16+10)
Martin Hanzal je jedním z těch hráčů, který by se o svůj osud v NHL nemusel bát ani poté, co mu v létě vyprší pětiletý kontakt. Až do tohoto víkendu neodmyslitelně patřil do týmu Arizony a v každém utkání strávil na ledě kolem 18 minut. V aktuální sezoně nasbíral ve 52 zápasech 26 bodů za 16 gólů a deset nahrávek. Odteď už ale pracuje pro nový tým, protože se stal posilou Minnesoty Wild.
Třicetiletý forvard bere v ideálním hokejovém věku plat 3,1 milionu dolarů ročně. Teď bude záležet na tom, jak si v novém angažmá povede. Možná bude muset před další sezonou trochu slevit, ale třeba si bude moci říci o větší sumu. Zájemců o jeho služby by mohlo být poměrně dost, včetně Minnesoty, která by mu mohla nabídnout nový kontrakt.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 15 / 18
Alexandr Radulov (Montreal Canadiens)
Aktuální příjem: 5,75 milionů dolarů za sezonu
Aktuální výkonnost: 60 zápasů, 42 bodů (14+28)
Mezi lety 2006 až 2008 odehrál ruský forvard Alexandr Radulov dvě sezony v NHL a dal jasně najevo, že je skvělým hokejistou. Měl však poněkud problémovou povahu. Následující tři roky strávil v Kontinentální hokejové lize, kde hájil barvy Ufy a na konci sezony 2011/12 se opět vrátil do Nashvillu. Zvládl devět zápasů v základní části a osm utkání v play-off, a opět se odporoučel do Ruska, kde v uplynulých čtyřech ročnících oblékal dres CSKA Moskva.
Před startem aktuální sezony se však vrátil do zámoří a upsal se na rok Montrealu za plat 5,75 milionu dolarů. S hrou třicetiletého útočníka musí být v kanadském klubu naprosto spokojení, protože si zatím drží průměr téměř jednoho bodu na utkání. Pokud si uchová současnou formu (a nic nenapovídá tomu, že by ji měl ztratit), bude na trhu s volnými hráči nesmírně žádaným zbožím.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 16 / 18
Ben Bishop (Los Angeles Kings)
Aktuální příjem: 5,95 milionů dolarů za sezonu
Aktuální výkonnost: 32 zápasů, průměr 2,55 inkasovaných branek na utkání, 91,1% úspěšných zákroků
Dlouhou dobu se to čekalo a včera k tomu došlo. Řeč je o trejdu brankáře bena Bishopa z Tampy Bay. Nové bude více než dvoumetrový obr strážit klec Los Angeles Kings.
Podle zámořského tisku se už dříve o Bishopa velmi intenzivně zajímalo Calgary Flames, ale k dohodě mezi kluby nedošlo. Generální manažer Blesků Steve Yzerman byl trejdu třicetiletého gólmana nakloněn. Jeho šestimilionový roční příjem totiž dost tlačil na platový strop klubu.
Přestože se Bishop vypracoval v jednoho z nejlepších strážců klece v NHL, v klubu mu vyrostla konkurence v podobě Rusa Andreje Vasilevského, který byl však pětkrát levnější. Klub se tedy celkem logicky rozhodl pro mladší a perspektivnější volbu. Vzhledem k tomu, že se Bishop nachází na vrcholu sil a výkonnosti, získala za něho Tampa Bay jako náhradu dva Slováky – brankáře Petera Budaje a talentovaného devatenáctiletého obránce Erika Černáka.
Tampa Bay se zbavila Bishopa i kvůli rozšiřovacímu draftu, který se uskuteční v létě. Pokud by měli Lightnings na soupisce jeho (s prodlouženou smlouvou) i Vasilevského, je dost pravděpodobné, že jednoho z nich (toho nechráněného) by jim vyfoukl nový klub z Las Vegas. To ovšem nic nemění na faktu, že pokud nepodepíše do 1. července nový kontrakt, stane se nechráněným volným hráčem a bude jistě velmi žádaným zbožím.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 17 / 18
Kevin Shattenkirk (Washington Capitals)
Aktuální příjem: 5,95 milionů dolarů za sezonu
Aktuální výkonnost: 61 zápasů, 42 bodů (11+31)
Osmadvacetiletý Kevin Shattenkirk vyzrál v jednoho z nejlepších obránců v NHL. V minulém ročníku odehrál v základní části 72 utkání a byl až do včerejška jednou z klíčových postav v celku St. Louis Blues. Zaznamenal v nich 44 bodů za 14 gólů a 30 asistencí. Dalších 11 bodů (2+9) přidal ve 20 zápasech v play-off. Letos už je skoro na stejných číslech po třech čtvrtinách sezony.
Shattenkirk je ideální personou pro přesilové hry. V aktuální sezoně dal zatím 11 branek, z nichž sedm nastřílel v přečíslení. V minulé sezoně nasbíral v přesilovkách 26 bodů (6+20), nyní už je na dvaceti (7+13). Je to spolehlivý bek s výborným přehledem na ledě, kreativními schopnostmi, přesnou přihrávkou a nebezpečnou střelou.
Manažeři St. Louis stáli před těžkou volbou, zda mu nabídnout podpis dlouhodobé smlouvy, nebo ho nechat jít a uvolnit si tak místo pod platovým stropem. Rozhodli se pro druhou alternativu a vytrejdovali ho do Washingtonu. Až mu tam po sezoně vyprší smlouva (pokud do té doby nepodepíše novou), bude jako volný hráč zavalen lukrativními nabídkami z celé NHL.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 18 / 18
TJ. Oshie (Washington Capitals)
Aktuální příjem: 4,175 milionů dolarů za sezonu
Aktuální výkonnost: 50 zápasů, 24 bodů (24+19)
Útočník T.J. Oshie byl předloni v létě vytrejdován ze St. Louis Blues do Washingtonu a premiérová sezona se mu v dresu Capitals podařila. V 81 zápasech zaznamenal 26 gólů a 25 nahrávek, a do statistik si tak zapsal čtvrtý ročník, v němž se přehoupl přes padesátibodovou hranici. Za tuto metu míří i v současné sezoně.
V prosinci oslavilo americké křídlo třicáté narozeniny a za pár měsíců se stane volným hráčem. Je otázkou, zda se bude Washington snažit o prodloužení smlouvy s Oshiem, nebo dá přednost o pět let mladšímu Jevgeniji Kuzněcovovi, jemuž po sezoně také končí smlouva. I kdyby se americký hokejista nakonec s Capitals na novém kontraktu nedomluvil, o zajímavé nabídky jistě nebude mít nouzi. V jeho případě se dá očekávat dlouhodobá smlouva s platem šest milionů dolarů ročně, nebo možná i o něco vyšším.
Foto: Profimedia.cz