Štěpánka Hilgertová – 2 zlaté medaile Disciplína : kanoistika (K1)  Rok : 1996 (Atlanta) a 2000 (Sydney)  Zajímavost:  Štěpánka Hilgertová startovala na šesti olympijských hrách a v Pekingu byla dokonce českou vlajkonoškou. V Londýně skončila těsně čtvrtá. Profimedia.cz
 Jan Železný – 2 zlaté medaile Disciplína : hod oštěpem  Rok : 1996 (Atlanta) a 2000 (Sydney)  Zajímavost:  Světový rekordman v hodu oštěpem má celkem čtyři olympijské medaile. V roce 1988 bral bronz a o čtyři léta později zlato. V roce 2000 tak zkompletoval zlatý hattrick. První dvě medaile ale vybojoval pro Československo. Profimedia.cz
 Barbora Špotáková - 2 zlaté medaile Disciplína : hod oštěpem  Rok : 2008 (Peking) a 2012 (Londýn)  Zajímavost:  V Pekingu si zajistila zlato až posledním pokusem, kterým vytvořila nový evropský rekord. V Londýně zvítězila s přehledem. Útok na zlatý hattrick v Rio de Janeiru jí nevyšel - skončila bronzová. Profimedia.cz
 Lukáš Krpálek - 2 zlaté medaile Disciplína : judo  Rok : 2016 (Rio de Janeiro) a 2020 (Tokio)  Zajímavost:  Už na olympijských hrách v Londýně pomýšlel na medaili, ale nakonec vybojoval sedmé místo, což byl velký úspěch českého juda, ale on sám považoval výsledek na neuspokojivý. Na hrách v Riu byl vlajkonošem tuzemské výpravy. Druhé zlato získal v Tokiu v kategorii nad 100 kg coby judista s nejnižší hmotností. Profimedia.cz
14
Fotogalerie

15 šampionů a 19 prvenství. Připomeňte si české sportovce, kteří vybojovali zlato na letních olympiádách

Ještě nikdy se nestalo, aby česká olympijská výprava nepřivezla z letních her žádnou zlatou medaili. Nejcennější kov vybojovalo už patnáct sportovců. Naposled se tento seznam rozšířil po loňských hrách v Japonsku.

Lukáš Rohan, David Kostelecký, Markéta Vondroušová či Jakub Vadlejch. To je jen malý výčet tuzemských sportovců, kteří na zatím posledních letních olympijských hrách v Japonsku útočili na nejcennější kov. Ten nakonec získalo pět Čechů a Češek a navázali tak na zlaté medailisty z Atlanty, Sydney, Athén, Pekingu a Londýna a Rio de Janeira. Od rozdělení Československa zvítězilo na letních olympiádách 15 českých sportovců, kteří vybojovali dohromady 19 zlatých medailí. Všechny je najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 15

Martin Doktor – 2 zlaté medaile

Martin Doktor.jpg

Disciplína: rychlostní kanoistika (C 500 m) a rychlostní kanoistika (C1 1000 m)
Rok: 1996 (Atlanta)
Zajímavost: Závodník v pirátském šátku se stal prvním českým sportovcem po Věře Čáslavské (1968), který získal dvě zlaté medaile na jedné olympiádě.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 15

Štěpánka Hilgertová – 2 zlaté medaile

Štěpánka Hilgertová.jpg

Disciplína: kanoistika (K1)
Rok: 1996 (Atlanta) a 2000 (Sydney)
Zajímavost: Štěpánka Hilgertová startovala na šesti olympijských hrách a v Pekingu byla dokonce českou vlajkonoškou. V Londýně skončila těsně čtvrtá.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 15

Jan Železný – 2 zlaté medaile

Jan Železný.jpg

Disciplína: hod oštěpem
Rok: 1996 (Atlanta) a 2000 (Sydney)
Zajímavost: Světový rekordman v hodu oštěpem má celkem čtyři olympijské medaile. V roce 1988 bral bronz a o čtyři léta později zlato. V roce 2000 tak zkompletoval zlatý hattrick. První dvě medaile ale vybojoval pro Československo.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 15

Barbora Špotáková - 2 zlaté medaile

Barbora Špotáková.jpg

Disciplína: hod oštěpem
Rok: 2008 (Peking) a 2012 (Londýn)
Zajímavost: V Pekingu si zajistila zlato až posledním pokusem, kterým vytvořila nový evropský rekord. V Londýně zvítězila s přehledem. Útok na zlatý hattrick v Rio de Janeiru jí nevyšel - skončila bronzová.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 15

Lukáš Krpálek - 2 zlaté medaile

Lukáš Krpálek1.jpg

Disciplína: judo
Rok: 2016 (Rio de Janeiro) a 2020 (Tokio)
Zajímavost: Už na olympijských hrách v Londýně pomýšlel na medaili, ale nakonec vybojoval sedmé místo, což byl velký úspěch českého juda, ale on sám považoval výsledek na neuspokojivý. Na hrách v Riu byl vlajkonošem tuzemské výpravy. Druhé zlato získal v Tokiu v kategorii nad 100 kg coby judista s nejnižší hmotností.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 15

Roman Šebrle

Roman Šebrle.jpg

Disciplína: desetiboj
Rok: 2004 (Atény)
Zajímavost: V roce 2000 byl stříbrný, v Aténách už bral zlato a vytvořil světový rekord, který dlouho nikdo nedokázal překonat.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 15

Kateřina Emmons

Kateřina Emmons.jpg

Disciplína: střelba (vzduchová puška 10 m, 40 ran)
Rok: 2008 (Peking)
Zajímavost: V Pekingu byla ve formě a už v kvalifikaci vytvořila nový olympijský rekord. O pět dnů později přidala ještě stříbro a uzavřela kompletní sbírku medailí - v Aténách brala bronz. V Londýně skončila čtvrtá.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 15

David Kostelecký

David Kostelecký.jpg

Disciplína: střelba (trap)
Rok: 2008 (Peking)
Zajímavost: Zlato z Pekingu bylo velmi překvapivé. Loni v Riu byl jednačtyřicetiletý sportovec nejstarším členem české výpravy. A znovu myslel na medaili. nakonec však skončil čtvrtý.

Pokračování 10 / 15

Miroslava Knapková

Miroslava Knapková.jpg

Disciplína: veslování (skif)
Rok: 2012 (Londýn)
Zajímavost: Na tento triumf se bude dlouho vzpomínat. Miroslava Knapková měla natržený mezižeberní sval, trenér ji chtěl odhlásit, trpěla bolestmi, přesto si heroickým výkonem vyjela zlato.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 15

David Svoboda

David Svoboda.jpg

Disciplína: moderní pětiboj
Rok: 2012 (Londýn)
Zajímavost: K favoritům patřil už v Pekingu, tam ale selhal v parkúru. V Londýně už nezaváhal a olympijským rekordem vybojoval zlato.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 12 / 15

Jaroslav Kulhavý

Jaroslav Kulhavý.jpg

Disciplína: horská kola (cross country)
Rok: 2012 (Londýn)
Zajímavost: Byl to úžasný závěr her v Londýně. Český cyklista zvládl náročnou olympijskou disciplínu a v cílové rovince vyjel poslední českou zlatou medaili. Byla to parádní tečka, na kterou dokázal navázat v Riu, kde vybojoval stříbro.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 13 / 15

Jiří Lipták

Jiří Lipták.jpg

Disciplína: sportovní střelba (trap)
Rok: 2020 (Tokio)
Zajímavost: Byla to česká exhibice. Brokaři Jiří Lipták a David Kostelecký ve finále postupně vyřadili ze hry o zlato všechny soky a o prvenství bojovali mezi sebou. Superfinále skončilo nerozhodně, rozhodoval rozstřel, v němž Kostelecký v sedmé sérii chyboval.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 14 / 15

Jiří Prskavec

Jiří Prskavec.jpg

Disciplína: kanoistika (K1)
Rok: 2020 (Tokio)
Zajímavost: Osmadvacetiletý český reprezentant nastupoval do závodu jako úřadující světový šampion a vylepšil svůj výsledek z předešlých her v Rio de Janeiru, kde získal bronz.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 15 / 15

Barbora Krejčíková, Kateřina Siniaková

Krejčíková Siniaková.jpg

Disciplína: tenis (čtyřhra)
Rok: 2020 (Tokio)
Zajímavost: Pro Českou republiku to bylo první tenisové zlato z olympiády v samostatné historii země. Šampion ze singlu mužů z her v roce 1988 Miloslav Mečíř totiž ještě reprezentoval Československo.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud