14. Americký fotbal  Jak už jeho název napovídá, americký fotbal je nejpopulárnějším sportem především v Americe, konkrétně v její severní části. Patří mezi nejsledovanější disciplíny ve Spojených státech, Kanadě a stále víc se prosazuje také v Mexiku. Superbowl, tedy finále soutěže NFL, je každoročně jednou z nejsledovanějších sportovních akcí na planetě. Profimedia.cz
 13. Ragby  Ragby patří k nejvýznamnějším sportům na britských ostrovech, v Austrálii, Jihoafrické republice či ve Francii a na Novém Zélandu. Mistrovství světa je každé čtyři roky jednou z nejsledovanějších sportovních akcí na planetě. Poslední šampionát, který se konal před čtyřmi lety v Japonsku, měl souhrnnou sledovanost všech zápasů přes čtyři miliardy diváků. Profimedia.cz
 12. Box  Box je prastará bojová disciplína, jejíž kořeny leží ve třetím tisíciletí před naším letopočtem. Pro římské občany šlo o jedno z nejpopulárnějších povyražení v amfiteátrech, kde se konaly zápasy gladiátorů. Nejslavnějším boxerem všech dob je zřejmě legendární Muhammad Ali. Sportovcem, který si v posledních letech vydělal nejvíc peněz, byl také boxer - Floyd Mayweather. Profimedia.cz
 11. Golf  Tvrdí se, že je to sport pro bohaté, ale už dávno to není pravda (pokud zrovna netoužíte po členství v prestižním klubu). Golf hrají stovky milionů lidí na celém světě a nejlepší turnaje vysílá nepřeberné množství televizních stanic a sledují je v ročním součtu miliardy diváků. Profimedia.cz
15
Fotogalerie

15 nejpopulárnějších sportů na světě. Lední hokej v popředí nehledejte

Který sport je nejpopulárnější? V českých zemích to máme jasné – fotbal a hokej válcují všechny ostatní sportovní odvětví. V globálním měřítku je to však trochu jinak.

Byť se to nám, sportovním fanouškům ze střední Evropy, může zdát podivné, lední hokej je v celosvětovém měřítku poměrně malým sportem, který se hraje v nevelkém počtu zemí. Mezi úplně nejpopulárnějšími sporty na planetě byste ho hledali marně. Které sporty tedy patří mezi vyvolené? Na to odpoví následující kapitoly a fotogalerie.

Pokračování 2 / 16

15. Lední hokej

SLO.jpg

Ano, lední hokej jsme do tohoto žebříčku zařadili, ale mezi absolutně nejpopulárnější sporty na Zemi nepatří. Kromě části Evropy, Spojených států, Kanady a Ruska není nikde jinde jeho popularita nijak oslnivá. Dokonce i v USA je mezi kvartetem nejpopulárnějších sportů až na čtvrtém místě za baseballem, basketbalem a americkým fotbalem.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 16

14. Americký fotbal

americký fotbal-slide.jpg

Jak už jeho název napovídá, americký fotbal je nejpopulárnějším sportem především v Americe, konkrétně v její severní části. Patří mezi nejsledovanější disciplíny ve Spojených státech, Kanadě a stále víc se prosazuje také v Mexiku. Superbowl, tedy finále soutěže NFL, je každoročně jednou z nejsledovanějších sportovních akcí na planetě.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 16

13. Ragby

ragby2.jpg

Ragby patří k nejvýznamnějším sportům na britských ostrovech, v Austrálii, Jihoafrické republice či ve Francii a na Novém Zélandu. Mistrovství světa je každé čtyři roky jednou z nejsledovanějších sportovních akcí na planetě. Poslední šampionát, který se konal před čtyřmi lety v Japonsku, měl souhrnnou sledovanost všech zápasů přes čtyři miliardy diváků.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 16

12. Box

boxer Mike Tyson.jpg

Box je prastará bojová disciplína, jejíž kořeny leží ve třetím tisíciletí před naším letopočtem. Pro římské občany šlo o jedno z nejpopulárnějších povyražení v amfiteátrech, kde se konaly zápasy gladiátorů. Nejslavnějším boxerem všech dob je zřejmě legendární Muhammad Ali. Sportovcem, který si v posledních letech vydělal nejvíc peněz, byl také boxer - Floyd Mayweather.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 16

11. Golf

čínský golfista.jpg

Tvrdí se, že je to sport pro bohaté, ale už dávno to není pravda (pokud zrovna netoužíte po členství v prestižním klubu). Golf hrají stovky milionů lidí na celém světě a nejlepší turnaje vysílá nepřeberné množství televizních stanic a sledují je v ročním součtu miliardy diváků.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 16

10. Atletika

Barbora Špotáková (Atletika).jpg

Atletika je královnou sportu. Pro většinu disciplín nepotřebujete víc než dobrou obuv a pohodlné oblečení. Atletické disciplíny byly součástí starověkých olympiád v Řecku a patří i k vrcholům novodobých komerčních her. Nejsledovanějšími disciplínami jsou v současnosti (na základě televizních statistik) sprinty a skok vysoký.

Foto: Profimedia

Pokračování 8 / 16

9. Baseball

69.jpg

Kořeny tohoto sportu leží v Anglii v polovině devatenáctého století. Později se vyvinul do několika verzí. Baseball je národním sportem ve Spojených státech, ale nesmírně populární je také v zemích Střední a Jižní Ameriky, v Karibiku a některých částech východní Asie.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 16

8. Stolní tenis

stolní tenis.jpg

Přibližně 900 milionů fanoušků a hráčů z Asie, Evropy, Afriky a Ameriky dělá ze stolního tenisu jeden z nejpopulárnějších sportů na světě. Televizní sledovanost ping pongu je vždycky největší během konání olympijských her a dalších významných mezinárodních akcí.

Pokud jde o počet profesionálních lig, patří tento sport v celosvětovém měřítku mezi špičku a národní federace existuje téměř v každé zemi. Největší událostí je mistrovství světa, které se koná každé dva roky.

Pokračování 10 / 16

7. Volejbal

Laura Ludwig, Německo, 27 let, plážový volejbal (Foto - Profimedia.cz).jpg

Volejbal hrají hladoví Afričané na černém kontinentě i zazobaní milionáři na plážích v Austrálii či Kalifornii. S téměř miliardou fanoušků a profesionálních i rekreačních hráčů je jedním z nejpopulárnějších sportů na planetě a žádný jiný nemá tolik národních federací, pod které spadá obrovské množství profesionálních i poloprofesionálních soutěží.

Volejbalové hvězdy v prestižních ligách si mohou ročně vydělat až milion dolarů. Nejprestižnější akcí je mistrovství světa, které se koná každé čtyři roky. Hned po fotbalu má volejbal nejvíc amatérských hráčů na všech kontinentech.

Pokračování 11 / 16

6. Dostihový sport

dostihy.jpg

Závody na koních se táhnou historií od chvíle, kdy si člověk domestikoval prvního lichokopytníka. V dostihovém sportu se točí obrovské peníze – každý rok dosahují zisky ze sázení na celém světě přes 120 miliard dolarů. Je to sport, jenž je spojený s filmovými celebritami a vysokými politiky, kteří se rádi ukazují na tribunách dostihových závodišť.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 12 / 16

5. Automobilové závody

formule 1.jpg

Automobilové závody jsou jedním z nejčastěji vysílaných sportů v televizích na celém světě. Nejpopulárnější je seriál Formule 1, ve Spojených státech mají zase sérii NASCAR a celý svět miluje rallyové závody, o kterých před několika lety bývalý český prezident Miloš Zeman přitrouble prohlásil, že by je chtěl zakázat.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 13 / 16

4. Tenis

Samantha Stosur, Austrálie, 28 let, tenis (Foto - samstosur.com).jpg

Nejsledovanějším tenisovým turnajem na planetě je londýnský Wimbledon. Právě na ostrovech se nachází kolébka tohoto sportu, který se postupně rozšířil do někdejších britských kolonií a pak dobyl celý svět.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 14 / 16

3. Basketbal

James.jpg

Víc než dvě miliardy lidí na planetě hrají nebo sledují basketbal. Největšími baštami tohoto sportu jsou Spojené státy a Evropa. Nejpopulárnější soutěží na světě je americká NBA, kde na zápasech nenajdete jediné volné místo v hledišti. Každé utkání průměrně sleduje v televizi na dva miliony diváků. Každoroční draft má sledovanost kolem 12 milionů. Na světě existuje přes dvě stovky národních basketbalových svazů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 15 / 16

2. Kriket

kriket.jpg

Kriket vznikl v šestnáctém století v Anglii a nesmírně populárním sportem je v zemích Commonwealthu. To však neznamená, že by tato hra zajímala jen Pákistánce, Indy, Brity nebo Australany. Zápasy mistrovství světa vysílají televizní stanice z více než dvou set zemí. Poslední finále Světového poháru sledovalo přes půl miliardy diváků, absolutní rekord však drží utkání mezi Indií a Bangladéšem, na které se v televizi dívala miliarda lidí.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 16 / 16

1. Fotbal

Fotbal.jpg

S více než 3,5 miliardami hráčů a fanoušků je fotbal zdaleka nejpopulárnějším sportem na světě. Není divu, že většina sportovních stánků na planetě jsou fotbalové stadiony.

Nejvíc sportovního zboží, jež se na světě prodá, jsou věci spojené s kopanou. Zatím poslední finále mistrovství světa v Kataru mezi Francií a Argentinou sledovala u televizních obrazovek více než miliarda diváků. Kvalifikačních bojů o účast na světovém šampionátu se pravidelně účastní přes dvě stovky zemí.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud