Petr Sýkora (Pittsburgh Penguins)  Zatímco Jakub Voráček byl v sezoně 2008/09 v NHL nováčkem, útočník Petr Sýkora kroutil v elitní lize třináctý ročník a měl pověst špičkového kanonýra. V tu dobu už byl vítězem Stanley Cupu, který vyválčil v dresu New Jersey v roce 2000, a mířil za druhým triumfem v barvách Pittsburghu. V pensylvánském klubu sloužil druhým rokem a v základní části nastřádal do statistik 46 bodů za 25 gólů a 21 nahrávek. V play-off sice nastoupil kvůli zlomenině nohy jen do sedmi zápasů, ale po finálové sérii zvedl nad hlavu vytoužený pohár.
 Patrik Eliáš (New Jersey Devils)  Nejproduktivnějším českým hokejistou v NHL byl v sezoně 2008/09 Patrik Eliáš. Útočník New Jersey byl s 31 góly i elitním českým kanonýrem, navrch pak přidal ještě 47 nahrávek a posbíral 78 kanadských bodů. Na stejnou metu se dostal i o tři roky později, na vyšší číslo už se ale nikdy nevyšplhal.
 Martin Havlát (Chicago Blackhawks)  Velmi dobrou sezonu 2008/09 zažil i Martin Havlát. Útočník Chicaga dal 29 gólů, přidal 48 asistencí a se 77 body si stanovil osobní maximum v NHL. Patnáct bodů pak přidal i v play-off. Další dva roky hrál za Minnesotu, poté působil v San Jose, New Jersey a s NHL se loučil v ročníku 2015/16 v St. Louis.
 Jiří Hudler (Detroit Red Wings)  Velmi dobrou sezonu 2008/09 zažili Aleš Hemský, Milan Michálek či Milan Hejduk. Ale také Jiří Hudler, jenž měl pevné místo v kádru Red Wings. V základní části Detroitu pomohl 57 (23+34) kanadskými body a dalších dvanáct jich přidal v play-off. Detroit došel až do finále, ve kterém však nestačil na Pittsburgh. Ze Stanley Cupu se tak radoval Petr Sýkora.
7
Fotogalerie

15 let od premiéry Jakuba Voráčka v NHL. Připomeňte si 7 Čechů, kteří tehdy váleli v elitní zámořské lize

Za necelé dva měsíce uplyne 15 let od chvíle, co v NHL debutoval Jakub Voráček. V nejlepší hokejové lize světa se objevil v ročníku 2008/09 v dresu Columbusu a v premiérovém utkání proti Dallasu si připsal do statistik dva body za gól a nahrávku.

Jakub Voráček byl v minulých letech hvězdou Philadelphie a jedním z nejštědřeji placených útočníků v NHL. Před ročníkem 2021/22 se ale vrátil do klubu, kde kariéru v prestižní zámořské lize odstartoval - do Columbusu.

Už v další sezoně ho však vyřadil ze hry otřes mozky a v minulém ročníku se na ledě vůbec neobjevil. I když má v Columbusu podepsanou smlouvu ještě na nadcházející sezonu, jeho kariéra je možná už uzavřena. Zavzpomínejme si tedy na jeho debutový ročník (2008/09), kdy byl teprve na začátku profesionální hokejové cesty a v NHL tehdy váleli jiní Češi. V následujících kapitolách si můžete připomenout, kteří borci to byli.

Pokračování 2 / 8

Tomáš Vokoun (Florida Panthers)

Tomáš Vokoun-slide.jpg
 

Dlouhých osm let strávil brankář Tomáš Vokoun v Nashvillu, ale jen dvakrát se s klubem probojoval do play-off, kde pouť Predátorů skončila vždycky už v prvním kole. V NHL si však během angažmá v hlavním městě country music vypracoval skvělou pověst napříč celou soutěží. V roce 2007 se rozhodl změnit povětří a podepsal už jako hvězda smlouvu na Floridě.

V dresu Panterů strávil polovinu doby, kterou předtím působil v Nashvillu, ale během pouhých čtyř sezon se nesmazatelně zapsal do klubové historie, a to navzdory faktu, že ani jednou nepřivedl mužstvo do vyřazovacích bojů. Sezona 2008/09, v níž debutoval v NHL Jakub Voráček, byla jeho nejpovedenější v NHL. Odchytal 59 utkání a s úspěšností zásahů 92,6 % byl třetím nejlepším gólmanem v lize.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 8

Petr Sýkora (Pittsburgh Penguins)

Petr Sýkora-Pittsburgh1.jpg
 

Zatímco Jakub Voráček byl v sezoně 2008/09 v NHL nováčkem, útočník Petr Sýkora kroutil v elitní lize třináctý ročník a měl pověst špičkového kanonýra. V tu dobu už byl vítězem Stanley Cupu, který vyválčil v dresu New Jersey v roce 2000, a mířil za druhým triumfem v barvách Pittsburghu.

V pensylvánském klubu sloužil druhým rokem a v základní části nastřádal do statistik 46 bodů za 25 gólů a 21 nahrávek. V play-off sice nastoupil kvůli zlomenině nohy jen do sedmi zápasů, ale po finálové sérii zvedl nad hlavu vytoužený pohár.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 8

Patrik Eliáš (New Jersey Devils)

Eliáš.jpg
 

Nejproduktivnějším českým hokejistou v NHL byl v sezoně 2008/09 Patrik Eliáš. Útočník New Jersey byl s 31 góly i elitním českým kanonýrem, navrch pak přidal ještě 47 nahrávek a posbíral 78 kanadských bodů. Na stejnou metu se dostal i o tři roky později, na vyšší číslo už se ale nikdy nevyšplhal.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 8

Martin Havlát (Chicago Blackhawks)

Martin Havlát-Chicago.jpg
 

Velmi dobrou sezonu 2008/09 zažil i Martin Havlát. Útočník Chicaga dal 29 gólů, přidal 48 asistencí a se 77 body si stanovil osobní maximum v NHL. Patnáct bodů pak přidal i v play-off. Další dva roky hrál za Minnesotu, poté působil v San Jose, New Jersey a s NHL se loučil v ročníku 2015/16 v St. Louis.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 8

Jiří Hudler (Detroit Red Wings)

Jiří Hudler-Detroit.jpg
 

Velmi dobrou sezonu 2008/09 zažili Aleš Hemský, Milan Michálek či Milan Hejduk. Ale také Jiří Hudler, jenž měl pevné místo v kádru Red Wings. V základní části Detroitu pomohl 57 (23+34) kanadskými body a dalších dvanáct jich přidal v play-off. Detroit došel až do finále, ve kterém však nestačil na Pittsburgh. Ze Stanley Cupu se tak radoval Petr Sýkora.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 8

David Krejčí (Boston Bruins)

David Krejčí-2010.jpg
 

Premiéru v NHL si odbyl David Krejčí v sezoně 2006/07, tehdy ale odehrál jen šest zápasů. O dva roky později už zvládl kompletní ročník, dal 22 branek a přidal 51 asistencí a byl jednou z hvězd Bostonu, s nimiž v roce 2011 získal Stanley Cup. Na 73 bodů, ke kterým přidal ještě osm v play-off, se pak v základní části dostal i v ročníku 2018/19.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 8

Marek Židlický (Minnesota Wild)

Marek Židlický Minnesota.jpg

Nejproduktivnějším českým obráncem byl v sezoně 2008/09 Jaroslav Špaček, jenž posbíral 45 bodů. Hodně vidět byl i Marek Židlický, který v prvním roce po přesunu z Nashvillu do Minnesoty dal 12 branek a přidal 30 asistencí.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud