
V české lize se jistě najde pár hráčů, kteří by svým klubům mohli jednou vydělat zajímavé částky za přestup. Jedním z nich je třeba Michael Krmenčík, okolo kterého bylo v zimě hodně rušno. Kdo ví, třeba se jeho přestup jednou zařadí mezi nejdražší ligové transfery, ty je ale nyní třeba hledat jinde - v následujících kapitolách.
Luboš Kalouda – 130 milionů (Brno – CSKA Moskva)

Jedenáctým nejdražším českým přestupem byl odchod tehdejšího velkého talentu Luboše Kaloudy do Ruska. Kalouda zářil v roce 2007 na mistrovství světa do 20 let, posléze se stal jednou z ligových hvězd a v březnu následujícího roku odešel za velké peníze z Brna do moskevského CSKA. Ofenzivní záložník ale nedostal téměř žádnou šanci, vysedával jen na tribuně a nepomohlo mu ani hostování ve Spartě.
Foto: Profimedia.cz
Pavel Nedvěd – 138 milionů (Sparta – Lazio)

Držitel Zlatého míče a jeden z nejlepších fotbalistů české historie hrál až do Eura 1996 za Spartu. Na evropském šampionátu se ale ukázal ve velmi dobrém světle a nebylo překvapením, že se o něj začaly zajímat přední evropské kluby. Nakonec uspělo Lazio Řím, kam jej přivedl trenér Zdeněk Zeman.
Nedvědův přestup se tehdy kvůli košickým majitelům nerodil vůbec lehce. Do Itálie však nakonec zamířil, v Laziu si vybudoval velké jméno a v roce 2001 odešel do Juventusu Turín.
Foto: Profimedia.cz
Petr Čech – 140 milionů (Sparta – Rennes)

Jeden z nejlepších gólmanů planety chytal od roku 2004 v Chelsea a nyní je třetím rokem v Arsenalu. Ještě než ale do Premier League odešel, stěhoval se ze Sparty do Rennes.
Z Francie tehdy na Letnou za gólmana, který zářil v Lize mistrů, dorazila pořádná suma peněz. Rennes pak Čechovi posloužilo jako „mezistanice“ před přestupem do Londýna.
Foto: Profimedia.cz
Jan Šimůnek - 140,5 milionů (Sparta – Wolfsburg)

Říkalo se o něm, že by měl být jednou z velkých reprezentačních postav budoucnosti. Jan Šimůnek byl tahounem reprezentace do 20 let, která na mistrovství světa 2007 vybojovala stříbrné medaile.
Ihned se dostal do sestavy Sparty, brzy ale zmizel ve Wolfsburgu, se kterým získal titul. O své místo ale postupně i kvůli zranění přišel a velký potenciál tak nenaplnil. Nyní působí v Maďarsku.
Foto: Profimedia.cz
Karel Poborský – 143 milionů (Slavia – Manchester United)

Nejdražším slávistickým přestupem všech dob byl odchod Karla Poborského. Sešívaným pomohl k titulu i postupu do semifinále Poháru UEFA, pak se stal jednou z hlavních hvězd Eura 1996, během kterého celý fotbalový svět obletěl jeho dloubák ze čtvrtfinálového zápasu s Portugalskem. Vlasatý záložník zaujal řadu evropských velkoklubů, vítězně z bitvy o jeho podpis vyšel Manchester United.
Foto: Profimedia.cz
Tomáš Řepka – 149 milionů (Sparta – Fiorentina)

Téměř 150 milionů korun dostala v roce 1998 pražská Sparta, která vyslala do Fiorentiny tehdejšího reprezentačního stopera Tomáše Řepku. Tomu se na Apeninském poloostrově dařilo a zahrál si i Ligu mistrů.
Foto: Profimedia.cz
Petr Jiráček – 150 milionů (Plzeň – Wolfsburg)

Vylétl jako kometa, stal se hvězdou Plzně, jejím tahounem v Lize mistrů, propracoval se do reprezentace a na konci roku 2011 podepsal kontrakt s německým Wolfsburgem, kam si jej vyžádal Felix Magath. Jiráček své angažmá začal velmi dobře, později ale o místo v základní sestavě přišel. Po návratu domů zakotvil ve Spartě, hrál také za Jablonec a aktuálně působí ve Zlíně.
Foto: Profimedia.cz
Tomáš Kalas - 150 milionů (Olomouc – Chelsea)

V nejvyšší soutěži debutoval v 16 letech, 11 měsících a 20 dnech. Krátce na to podepsal smlouvu s Chelsea, které patří dodnes. V prvním týmu sice dostal minimum šancí, v létě ale prodloužil smlouvu o další čtyři roky. Byl na hostování v Nizozemsku či Německu a nyní je druhým rokem ve Fulhamu.
Foto: Profimedia.cz
Milan Baroš – 189 milionů (Baník – Liverpool)

Třetí nejdražší přestup z české ligy spadá do roku 2001. Tehdy poslal anglický Liverpool 189 milionů korun na ostravské Bazaly.
Žádaným zbožím byl tehdy dvacetiletý ostravský kapitán Milan Baroš. Budoucí druhý nejlepší reprezentační střelec kvůli problémům s pracovním povolením v Baníku ještě půl roku zůstal a do Liverpoolu se vydal až v zimě.
Foto: Profimedia.cz
Bořek Dočkal - 234 milionů (Sparta – Henan)

Ve Spartě plnil klíčovou roli, takové nabídce ale nešlo odolat. Bořek Dočkal si na začátku roku 2017 zabalil kufry a odešel do čínského Henanu, který za něj zaplatil astronomických 234 milionů korun. Reprezentační záložník ale v Číně nebyl příliš spokojený, v lize odehrál 23 zápasů, ve kterých dal čtyři góly a přidal pět nahrávek. Po roce se dohodl na hostování ve Philadelphii.
Foto: Profimedia.cz
Tomáš Rosický – 505 milionů (Sparta – Dortmund)

Dražší přestup česká liga nezažila a minimálně ještě pár let nezažije. A kdo ví, zda se u nás někdy něco podobného zopakuje. Jasnou jedničkou tohoto žebříčku je Tomáš Rosický, za kterého v lednu roku 2001 zaplatila Borussia Dortmund Spartě 449 milionů korun.
Rosický v Německu zářil, získal si přezdívku „Malý Mozart“ a díky postupu do Ligy mistrů získal pro letenskou kasu další balík peněz. Celková částka za jeho přestup se vyšplhala až na hodnotu 505 milionů korun.
Foto: Profimedia.cz