Nezapomenutelné trefy. 12 legendárních gólů z prodloužení, které padly v bojích o Stanley Cup

V historii bojů o Stanley Cup najdeme řadu legendárních momentů. Některé se staly nezapomenutelnými díky brankám v prodloužení.

Je dobojováno! Alec Martinez z Los Angeles právě vstřelil v prodloužení pátého finálového utkání v roce 2014 rozhodující gól do sítě New Yorku Rangers a Kings mohli začít slavit zisk Stanley Cupu. (Foto: Profimedia.cz)

Prodloužení patří k nejdramatičtějším fázím zápasů hokejového play-off. Rozhoduje se v něm totiž často o všem - o definitivním dobytí trofeje, nebo absolutním zmaru. Pojďme se nyní podívat na tucet těch nejpamátnějších branek, které padly v historii NHL až po 60 minutách bojů. Najdete je v následujících kapitolách a je mezi nimi i trefa jednoho českého hráče.

Pokračování 2 / 13

1970: Bobby Orr, Boston Bruins – St. Louis Blues 4:3

Obránce Bobby Orr zůstane navždy v paměti fanoušků nejen jako nejlepší bek v historii světového hokeje, ale také díky letu nad ledem po vstřelení vítězného gólu ve finálové sérii proti St. Louis Blues z roku 1970, která ukončila 29 let dlouhé čekání klubu na Stanley Cup. Legendární moment je zvěčněn také v podobě bronzové sochy před stadionem Bostonu.

Pokračování 3 / 13

1980: Bobby Nystrom, New York Islanders – Philadelphia Flyers 5:4

Jak by asi vypadala galerie vítězů Stanley Cupu, kdyby kanadský útočník New Yorku Islanders neproměnil v šestém utkání finálové série v roce 1980 v prodloužení svou šanci a trofej by vybojovala Philadelphia? Možná, že by pak ani neexistovala legendární dynastie Ostrovanů, kteří získali Stanley Cup čtyřikrát za sebou (1980 až 1983).

Na tuto hypotetickou otázku si nemusíme odpovídat díky bekhendové ráně Bobbyho Nystroma po přihrávce Johna Tonelliho. Kanadský forvard tehdy dostal puk za záda gólmana Peta Peetera a Ostrované mohli slavit poprvé v historii zisk titulu.

Pokračování 4 / 13

1987: Pat LaFontaine, New York Islanders – Washington Capitals 3:2

V prvním kole play-off v roce 1987 na sebe narazily celky New Yorku Islanders a Washingtonu Capitals a vyrovnaná série dospěla až k sedmému utkání. V něm se nakonec až ve čtvrtém prodloužení přiklonila štěstěna na stranu Ostrovanů.

Hrdinou večera se stal útočník Pat LaFontaine, který vypálil z otočky od modré čáry a poslal puk za záda gólmana Steva Masona. Po letech americký forvard prohlásil, že už pak nikdy nevystřelil na branku stejným způsobem. Zápas je dodnes považován za jeden z nejlepších v historii New Yorku Islanders.

Pokračování 5 / 13

1990: Petr Klíma, Edmonton Oilers – Boston Bruins 3:2

Víte, kdy získal Edmonton naposled Stanley Cup? Už je to 30 let. V roce 1990 vyhráli Oilers finálovou sérii s Bostonem 4:1 na zápasy a k vytoužené trofeji je nasměroval první zápas, který skončil po šedesáti minutách smírně 2:2. Nerozhodlo první ani druhé prodloužení, až v tom třetím „zahřmělo“.

Po pasu od Jariho Kurriho dostal puk na hokejku český útočník Petr Klíma a přesnou ranou zápěstím našel skulinu mezi betony brankáře Andyho Mooga. Po 115 minutách a 13 vteřinách tak ukončil nejdelší finálové utkání v historii NHL. Byl to gól, který dal v příštích zápasech Olejářům křídla, zatímco Bruins zlomil. Medvědi se už prakticky nezmohli na větší odpor a urvali pouze ve třetím duelu těsnou výhru 2:1.

Pokračování 6 / 13

1993: Brad May, Buffalo Sabres – Boston Bruins 6:5

Kanadský útočník Brad May býval spíše svátečním střelcem. V roce 1993 se v play-off trefil do branky pouze jednou, ale stálo to za to. Ve čtvrtfinále Východní konference pečetil jeho gól v prodloužení postup Buffala přes Boston do dalšího kola. Sabres vyhráli sérii suverénně 4:0.

May dostal ve středním pásmu přihrávku od Pata  LaFontaina, který mu v pádu stačil přisunout puk, pak neuvěřitelně oblafl legendárního obránce Raye Bourqueho, položil si gólmana Andyho Mooga a pohodlně skóroval do odkryté branky.

Pokračování 7 / 13

1994: Pavel Bure, Vancouver Canucks – Calgary Flames 4:3

Pavel Bure, jenž dostal v NHL přezdívku „Ruská raketa“, byl nejen jedním z nejrychlejších a nejlepších bruslařů v historii světového hokeje, ale také excelentním střelcem. V prvním kole play-off v roce 1994 dospěla série mezi Vancouverem a Calgary až k sedmému zápasu, který skončil po šedesáti minutách nerozhodně 3:3. O postupu Canucks do dalšího kola rozhodl až Bureho gól ve druhém prodloužení.

Ruský útočník dostal do jízdy dokonalou přihrávku za obranu soupeře od spoluhráče Jeffa Browna a tváří v tvář brankáři Mikovi Vernonovi se nemýlil. Jeho forhendový blafák poslal Vancouver na cestu, která skončila až ve finále, kde však kanadský tým po sedmizápasové bitvě podlehl New Yorku Rangers.

Pokračování 8 / 13

1994: Stéphane Matteau, New York Rangers – New Jersey Devils 2:1

Prodloužení sedmého utkání finále Východní konference mezi newyorskými rivaly Rangers a Devils patří dodnes k těm nejpamátnějším v historii bojů o Stanley Cup. Necelých osm vteřin před koncem řádné hrací doby srovnal na 1:1 Valerij Zelepukin a Ďáblové byli na koni. O výsledku a postupu Jezdců do finále, kde pak přehráli Vancouver a získali nejcennější trofej poprvé od roku 1940, rozhodla trefa Stéphaneho Matteaua. Jde o jeden z nejdůležitějších a nejlegendárnějších gólů v klubových dějinách.

Pokračování 9 / 13

1996: Steve Yzerman, Detroit Red Wings – St. Louis Blues 1:0

Jeden z nemnoha zápasů v historii Stanley Cupu, který skočil v řádné hrací době bez branek a rozhodl jej až gól v prodloužení, mají v bolestné paměti fanoušci St. Louis Blues. Zato příznivci Detroitu na něj vzpomínají dodnes s radostí.

Hrálo se sedmé utkání semifinále Západní konference a ani po první nastavené dvacetiminutovce nebylo jasno, kdo postoupí do dalšího kola play-off. Hráči na obou stranách si byli vědomi, že rozhodnout může jediná chyba. A neudělal ji nikdo menší než Wayne Gretzky, který přišel ve středním pásmu o puk, získal jej Steve Yzerman a po několika rychlých krocích od modré čáry tvrdě vypálil nad pravé rameno brankáře Jona Caseyho.

Pokračování 10 / 13

1999: Brett Hull, Dallas Stars – Buffalo Sabres 2:1

Gól, který nebyl. Takových už bylo a ještě bude. Když ale sudí uzná neregulérní branku, která rozhodne o vítězi Stanley Cupu, je to ostuda, která vejde do dějin. Stalo se tak v roce 1999 v sérii Buffala Sabres s Dallasem Stars.

Šesté střetnutí na ledě Buffala ukončila trefa Bretta Hulla, kterou pokořil českého brankáře Dominika Haška. Hosté vyhráli zápas 2:1 a celou sérii 4:2, ihned po skončení střetnutí se však ukázalo, že gól neměl platit, protože střelec stál jednou nohou v brankovišti. Vzhledem k tomu, že v sezoně 1998/99 byli rozhodčí v uplatňování tohoto pravidla v NHL nesmírně přísní a neuznali kvůli němu řadu branek, vyzněl finálový zásah Hulla jako výsměch spravedlnosti…

Pokračování 11 / 13

2000: Jason Arnott, New Jersey Devils – Dallas Stars 2:1

Boje o Stanley Cup v roce 2000 ukončila branka útočníka Jasona Arnotta ve druhém prodloužení šestého zápasu. V sérii New Jersey Devils s Dallasem se tehdy radovali z vítězství také dva čeští hokejisté – Robert Holík a Patrik Eliáš. Arnottův gól za záda gólmana Eda Belfoura, na který mu z rohu kluziště přihrál právě Eliáš, je dodnes považován za jeden z nejdůležitějších v historii klubu.

Pokračování 12 / 13

2010: Patrick Kane, Chicago Blackhawks - Philadelphia Flyers 4:3

V šestém utkání finálové série o Stanley Cup v roce 2010 vedla domácí Philadelphia v 28. minutě 2:1 a vypadalo to, že si vynutí rozhodující sedmý zápas. Do konce druhé třetiny však hosté z Chicaga otočili skóre, ale Flyers jej dorovnali na začátku třetího dějství. Do konce závěrečné dvacetiminutovky se už stav nezměnil.

Na trefu, která rozhodla o držiteli Stanley Cupu, se v prodloužení nečekalo příliš dlouho. V páté minutě si u mantinelu převzal puk Patrick Kane, vymíchal domácího obránce Kimma Timonena a z téměř nulového úhlu vystřelil na gólmana Michaela Leightona. Puk zapadl přesně ke vzdálenější tyči. Kane zvedl ruce nad hlavu a začal slavit, jeho triumfální zásah však musely potvrdit až zpomalené televizní záběry.

Chyba brankáře Philadelphie a Kaneova mazanost a odvaha přinesly Chicagu první Stanley Cup od roku 1961. Byl to gól, který rozbil naděje a sny fanoušků Flyers a nastolil novou dynastii na trůnu v NHL od dob Detroitu Red Wings na konci 90. let. Blackhawks pak totiž vyválčili nejcennější hokejový grál i v letech 2013 a 2015.

Pokračování 13 / 13

2014: Alec Martinez, Los Angeles Kings – New York Rangers 3:2

Kdo by v roce 2014 po prvních zápasech play-off řekl, že Los Angeles vyhrají Stanley Cup? Kings totiž v úvodní sérii prohrávali už 0:3 na zápasy se San Jose a na jejich postup do druhého kola by (téměř) nikdo nevsadil ani šesták. Jenže Králům se povedl jeden z nejlegendárnějších obratů v dějinách soutěže a došli až do finále.

Souboj o nejcennější trofej s New Yorkem Rangers skončil v pátém utkání a potřetí v této sérii jej rozhodoval až nastavený čas. Ukončila ho branka ve druhém prodloužení. Kings rychlým útokem přečíslili obranu Jezdců a situaci tři na dva zvládli bezchybně. Po střele Tylera Toffoliho zůstal u pravé tyčky Lundqvistovy branky úplně volný obránce Alec Martinez, který dal bez problémů dorazil vyražený puk do sítě a dal svůj nejdůležitější gól kariéry.