10. Jason Pominville (USA)  Šestatřicetiletý kanadský veterán Jason Pominville během dosavadní kariéry sedmkrát pokořil hranici dvaceti nastřílených gólů v základní části NHL, třikrát se dokonce dostal na třicet a více tref. V uplynulém ročníku nasázel 16 branek. Vzhledem k platu pěti milionů dolarů to nebylo moc, ale i v pokročilém hokejovém věku je to stále velice platný hráč s obrovskými zkušenostmi, který se může nejednomu celku zatraceně hodit. Jen bude muset slevit ze mzdových požadavků. Je celkem pravděpodobné, že se nakonec domluví na smlouvě v Buffalu, kde už odehrál deset sezon. Profimedia.cz
 9. Deryk Engelland (Kanada)  Deryk Engelland nepatří sice k hvězdám soutěže, ale je to spolehlivý bek pro druhou pětku. Sedmatřicetiletý borec letos odehrál 74 zápasů, ve kterých dal dva góly a na dalších deset nahrál. V +/- bodování měl tři záporné body. V NHL dosud zvládl naskočit do 622 utkání, v nichž zaznamenal 121 bodů (29+92). Vypadalo to, že si Vegas hned 1. července svého zadáka pojistí, ale žádný podpis se dosud nekonal. Profimedia.cz
 8. Brian Boyle (USA)  Americký útočník Brian Boyle podepsal v roce 2017 dvouletou smlouvu v Torontu a letos v létě mu vypršela. Od té doby dvakrát změnil dres a v minulém ročníku hrál za New Jersey a Nashville. Nenápadný, ale spolehlivý forvard pro třetí řadu, bral dva a půl milionu dolarů a za tyto peníze dokázal odvádět docela slušnou práci. Je skoro jisté, že téměř dvoumetrový a více než metrák vážící obr, bude opět měnit klub. Píše o zájmu Edmontonu. Profimedia.cz
 7. Pat Maroon (USA)  Jednatřicetiletý kanadský útočník Patrick Maroon má za sebou životní sezonu. Ne, že by v ní bodově exceloval, ale na jejím konci se poprvé v životě radoval ze zisku Stanley Cupu. Borec, který je ideálním typem hráče pro play-off, by sice rád zůstal v St. Louis, ale žurnalisté v zámoří to nepovažují za pravděpodobné. Zájem o jeho služby projevuje Edmonton, kde před pár lety hrával po boku Connora McDavida, a také Calgary. Profimedia.cz
11
Fotogalerie

10 nejlepších volných hráčů z NHL, kteří jsou (překvapivě) stále bez nové smlouvy

Brzy to budou dva týdny, co se otevřel trh s hráči v NHL a propuklo přestupové a podpisové šílenství. Řada špičkových borců už žije s dobrým pocitem, že má nový lukrativní kontrakt, jiní, u kterých se čekalo, že půjdou na dračku, však zatím stále novou práci nemá.

slide-volní hráči 2019.jpg

Na trhu s volnými hráči v NHL je pořád ještě hodně jmen a mnohá z nich zajišťují kvalitu a dobré výkony. V následujících kapitolách a ve fotogalerii najdete deset hokejistů, kteří mezi ně patří, ale navzdory tomu stále ještě nepodepsali nový kontrakt.

Pokračování 2 / 11

10. Jason Pominville (USA)

Jason Pominville.jpg

Věk: 36 let
Post: útočník
Bilance v sezoně 2018/19: 73 zápasů – 31 bodů (16+15)
Tým v sezoně 2018/19: Buffalo Sabres
Plat v sezoně 2018/19: 5 milionů dolarů

Šestatřicetiletý kanadský veterán Jason Pominville během dosavadní kariéry sedmkrát pokořil hranici dvaceti nastřílených gólů v základní části NHL, třikrát se dokonce dostal na třicet a více tref. V uplynulém ročníku nasázel 16 branek. Vzhledem k platu pěti milionů dolarů to nebylo moc, ale i v pokročilém hokejovém věku je to stále velice platný hráč s obrovskými zkušenostmi, který se může nejednomu celku zatraceně hodit. Jen bude muset slevit ze mzdových požadavků. Je celkem pravděpodobné, že se nakonec domluví na smlouvě v Buffalu, kde už odehrál deset sezon.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 11

9. Deryk Engelland (Kanada)

Deryk Engelland-Vegas.jpg

Věk: 37 let
Post: obránce
Bilance v sezoně 2018/19: 74 zápasů – 12 bodů (2+10)
Tým v sezoně 2018/19: Vegas Golden Knights
Plat v sezoně 2018/19: 1,5 milionu dolarů

Kanadský obránce Deryk Engelland se dostal během draftu v Calgary na řadu až na konci druhé stovky. Vybrali si ho tenkrát Ďáblové z New Jersey, ale šanci zahrát si v NHL od klubu nedostal. Hrával ve farmářském týmu a štěstí se na něho usmálo až tehdy, když byl vytrejdován do Pittsburghu. Poprvé nakoukl do elitní soutěže v sezoně 2009/10, kdy mu bylo už 27 let, ale od té doby ji až dodnes neopustil.

Engelland strávil v dresu Penguins pěl let a v roce 2014 podepsal jako volný hráč tříletý kontrakt v Calgary, kde působil až do konce minulé sezony. Během rozšiřovacího draftu si ho pak vybral nový celek z Las Vegas, kde měl smlouvu až do konce minulého ročníku.

Nepatří sice k hvězdám soutěže, ale je to spolehlivý bek pro druhou pětku. Sedmatřicetiletý borec letos odehrál 74 zápasů, ve kterých dal dva góly a na dalších deset nahrál. V +/- bodování měl tři záporné body. V NHL dosud zvládl naskočit do 622 utkání, v nichž zaznamenal 121 bodů (29+92). Vypadalo to, že si Vegas hned 1. července svého zadáka pojistí, ale žádný podpis se dosud nekonal.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 11

8. Brian Boyle (USA)

Brian Boyle-Nashville.jpg

Věk: 34 let
Post: útočník
Bilance v sezoně 2018/19: 73 zápasů – 24 bodů (18+6)
Tým v sezoně 2018/19: New Jersey Devils, Nashville Predators
Plat v sezoně 2018/19: 2,55 milionu dolarů

Americký útočník Brian Boyle podepsal v roce 2017 dvouletou smlouvu v Torontu a letos v létě mu vypršela. Od té doby dvakrát změnil dres a v minulém ročníku hrál za New Jersey a Nashville. Nenápadný, ale spolehlivý forvard pro třetí řadu, bral dva a půl milionu dolarů a za tyto peníze dokázal odvádět docela slušnou práci.

Je skoro jisté, že téměř dvoumetrový a více než metrák vážící obr, bude opět měnit klub. Píše o zájmu Edmontonu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 11

7. Pat Maroon (USA)

Pat Maroon.jpg

Věk: 31 let
Post: útočník
Bilance v sezoně 2018/19: 74 zápasů – 28 bodů (10+18)
Tým v sezoně 2018/19: St. Louis Blues
Plat v sezoně 2018/19: 1,75 milionu dolarů

Jednatřicetiletý kanadský útočník Patrick Maroon má za sebou životní sezonu. Ne, že by v ní bodově exceloval, ale na jejím konci se poprvé v životě radoval ze zisku Stanley Cupu. Borec, který je ideálním typem hráče pro play-off, by sice rád zůstal v St. Louis, ale žurnalisté v zámoří to nepovažují za pravděpodobné. Zájem o jeho služby projevuje Edmonton, kde před pár lety hrával po boku Connora McDavida, a také Calgary.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 11

6. Derick Brassard (Kanada)

Derick Brassard-Colorado.jpg

Věk: 31 let
Post: útočník
Bilance v sezoně 2018/19: 70 zápasů – 23 bodů (14+9)
Týmy v sezoně 2018/19: Pittsburgh Penguins, Florida Panthers, Colorado Avalanche
Plat v sezoně 2018/19: 5 milionů dolarů

Jako horký brambor si přehazovaly v uplynulé sezoně kluby v NHL kanadského forvarda Dericka Brassarda. Začínal v Pittsburghu, odkud se v únoru stěhoval na Floridu, odkud se ale po třech týdnech dostal do Colorada. Jednatřicetiletý borec má ohromný hokejový potenciál, který se rozvinul v New Yorku Rangers, kam byl vytrejdován v sezoně 2012/13 z Columbusu. Šestka draftu z roku 2006 patřila k největším oporám Rangers na vhazování, zároveň byl jedním z nejkreativnějších hráčů v týmu.

Po výměně do Ottawy v roce 2016 však jeho výkonnost začala uvadat. Momentálně je to hráč do třetí pětky. Pokud nebude tlačit na pilu a smíří se s razantním snížením platu, určitě práci najde. Zámořská média nevylučují návrat do Néw Yorku Rangers nebo do Columbusu, kde prožil svá nejlepší léta. Možný je také podpis smlouvy v Montrealu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 11

5. Justin Williams (Kanada)

Justin Williams-Carolina2.jpg

Věk: 37 let
Post: útočník
Bilance v sezoně 2018/19: 82 zápasů – 53 bodů (23+30)
Tým v sezoně 2018/19: Carolina Hurricanes
Plat v sezoně 2018/19: 4,5 milionu dolarů

I když jsou manažeři v případě borců, jimž táhne na čtyřicítku, dost opatrní, v případě kanadského útočníka Justina Williamse by mohli mít celkem klidné spaní. Jeho druhé jméno je totiž „Konzistence“.

Trojnásobný vítěz Stanley Cupu (2006, 2012 a 2014) strávil uplynulé dvě sezony v Carolině, kde navázal na skvělé výkony z Los Angeles a posléze Washingtonu, kde působil předtím. V minulém ročníku v dresu Hurricanes s kapitánským céčkem na hrudi nastřádal do statistik 53 bodů a byl třetím nejproduktivnějším hráčem mužstva.

Je to spolehlivý pracant, který má spoustu nesmírně cenných zkušeností. Navíc je i v pokročilém věku zdravý jako buk – v posledních osmi sezonách zmeškal jen tři zápasy. V Carolině by byli blázni, kdyby neudělali všechno pro to, aby si takového borce udrželi v mužstvu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 11

4. Ben Hutton (Kanada)

Ben Hutton.jpg

Věk: 26 let
Post: obránce
Bilance v sezoně 2018/19: 69 zápasů – 20 bodů (5+15)
Tým v sezoně 2018/19: Vancouver Canucks
Plat v sezoně 2018/19: 2,8 milionu dolarů

Ze všech volných hráčů, kteří jsou momentálně ještě k dispozici, nikdo netrávil v minulé sezoně v průměru na zápas víc času než zadák Ben Hutton. Po nepovedené sezoně 2017/18 se odrazil z výkonnostního dna a v minulém ročníku patřil k oporám Vancouveru, který ho v roce 2012 draftoval jako 147. hráče v celkovém pořadí.

O rodáka z Ottawy se podle zámořského tisku hodně zajímá Montreal a chtěli by ho také v Los Angeles. Vyloučen údajně není ani odchod do Ottawy.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 11

3. Joe Thornton (Kanada)

Joe Thornton1.jpg

Věk: 40 let
Post: útočník
Bilance v sezoně 2018/19: 73 zápasů – 51 bodů (16+35)
Tým v sezoně 2018/19: San Jose Sharks
Plat v sezoně 2018/19: 5 milionů dolarů

Momentálně čtyřicetiletý Joe Thornton není jen legendou NHL, ale také klubu San Jose Sharks, kde působí od roku 2005, kdy byl do Kalifornie vytrejdován za tři hráče (Marco Sturm, Wayne Primeau Brad Stuart) z Bostonu. Pro Bruins to byl jeden z nejhorších obchodů v dějinách klubu, pro Sharks možná nejlepší. Od té doby se totiž Thornton stal jedním z nejvlivnějších hráčů v klubové historii.

Kvůli urostlé postavě a metrákové hmotnosti dostal přezdívku „Jumbo“, která skvěle sedí také k jeho hernímu stylu. Když se rozjede s pukem směrem k brance soupeře, málokdo ho může zastavit. Obrovsky silný je především při hře u mantinelů. Jeho velkou předností je vyrovnanost výkonů Jako by na něm přibývající léta téměř nezanechávala stopu – stále patří k uznávaným personám v NHL. Je skoro nepředstavitelné, že by podepsal kontrakt jinde než v San Jose.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 11

2. Ryan Dzingel (USA)

Ryan Dzingel-Columbus.jpg

Věk: 27 let
Post: útočník
Bilance v sezoně 2018/19: 78 zápasů – 56 bodů (26+30)
Týmy v sezoně 2018/19: Ottawa Senators, Columbus Blue Jackets
Plat v sezoně 2018/19: 1,8 milionu dolarů

Americký útočník Ryan Dzingel zraje jako víno a každým rokem je produktivnější. Když ho skauti Ottawy v draftu roku 2011 až ve třetí stovce v sedmém kole, zřejmě ani netušili, jak kvalitní borec z něho vyroste. V uplynulých dvou ročnících pokaždé nastřílel přes 20 gólů v tom minulém si vytvořil osobní rekord v podobě 56 bodů v 78 zápasech, což značí, že průměrně zaznamenal 0,72 bodu na utkání. To je víc, než kterýkoli jiný útočník, který je momentálně volným hráčem.

Na konci února byl všestranný a rychlý forvard, který může hrát na jakémkoli útočném postu, vytrejdován do Columbusu, kde však výkonnostně poněkud zvadl. Hráč jeho kalibru však klidně může žádat pětiletý kontrakt za dvacet (či více) milionů dolarů. Například Jordan Eberle, s nímž se může Dzingel srovnávat, podepsal v červnu pětiletou smlouvu s New Yorkem Islanders na 27,5 milionu dolarů, A to je Dzingel ještě o dva roky mladší a tedy perspektivnější. Columbus mu nabídku nového kontraktu nepředložil, ale zámořský tisk píše o zájmu Chicaga a Colorada.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 11

1. Jake Gardiner (USA)

Jake Gardiner.jpg

Věk: 29 let
Post: obránce
Bilance v sezoně 2018/19: 62 zápasů – 30 bodů (3+27)
Tým v sezoně 2018/19: Toronto Maple Leafs
Plat v sezoně 2018/19: 4,05 milionu dolarů

Rodák z americké Minnesoty byl draftován do NHL v roce 2008 jako 17. v celkovém pořadí Anaheimem, kde si ovšem nikdy nezahrál. V roce 2011 získalo jeho hráčské práva Toronto, kde od té doby odehrál 551 utkání a stal se důležitou součástí mužstva. I když občas v defenzívě chybuje, Javorové listy by o jeho služby nechtěly přijít.

V minulém ročníku měl však čerstvě devětadvacetiletý hráč potíže se zády a dokonce zvažoval operaci, což je zřejmě hlavní důvod, že je navzdory svým kvalitám ještě stále bez nového kontraktu. V zámořském tisku proběhly zprávy, že se o něho zajímají v Chicagu, Montrealu, Los Angeles, Minnesotě a na Floridě.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud