10 „náctiletých“ teenagerů z britských ostrovů, z nichž (možná) rostou hvězdy

Jedni odcházejí, jiní je nahrazují. Tak to v životě - i v tom fotbalovém - chodí. Každý tým má své hvězdy. Jenže i ty nejjasnější jednou zhasnou. Na jejich místech však pokaždé zazáří nové.

slide-mladíci v Anglii.jpg

O anglické Premier League se mluví jako o nejkvalitnější fotbalové soutěži na světě. Ostrovní kluby si proto mohou ukazovat na mladé talenty z celé Evropy a stahovat je pod svá křídla ještě v době, kdy jsou to teenageři.

Na ostrovních trávnících pobíhá v současném ročníku řada nadaných borců, kterým může jednou patřit sláva a obdiv fotbalových fanoušků. V následujících kapitolách najdete desítku „náctiletých“ mladíků, v jejichž případě by to mohlo platit. Je mezi nimi i jedna česká naděje.

Pokračování 2 / 11

Kameron Ledwidge (Southampton) - 17 let

Kameron Ledwidge.jpg

Levý obránce, který bez problémů může zaskočit na postu stopera - to je Kameron Ledwidge. Sedmnáctiletý irský mládežnický reprezentant je od loňského léta ve vyhlášené akademii Southamptonu a má se čile k světu. Je to atletický typ hráče, dynamický a rychlý, který má rád balon u nohy, umí jej ve správný čas podržet, ale také přesně rozehrát.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 11

Liam Cullen (Swansea City) - 19 let

Liam Cullen (twitter).jpg

V odborných kruzích na ostrovech se šušká o tom, že by devatenáctiletý Liam Cullen mohl být nejzářivějším talentem, který za poslední léta vzešel z mládežnické akademie Swansea. Do povědomí fanoušků se zapsal v roce 2013, kdy válel v reprezentaci Walesu do 16 let, kde byl nejmladším, ale patrně nejlepším hráčem v týmu.

Za rok 2014 získal ocenění pro nejlepšího fotbalistu Walesu do 16 let. První šance v Premier League se ale zatím stále nedočkal. Vzhledem k tomu, že Swansea čeká pád do druhé nejvyšší soutěže, se jí ani hned tak nedočká. Profesionální smlouvu má v klubu podepsanou do roku 2019.

Foto: Twitter Liama Cullena

Pokračování 4 / 11

Callum Slattery (Southampton) - 19 let

Callum Slattery (Matt Watson, Southampton FC).jpg

Už v létě roku 2014 podepsal Callum Slattery v Southamptonu smlouvu, která mu zaručila po dovršení 17 let profesionální podmínky. Stalo se tak v únoru roku 2016. V klubu si na nějaký čas oddechli, že si udrželi jeden ze svých největších talentů, protože je pod bedlivým dohledem skautů z bohatých anglických klubů, které po něm mocně touží.

Foto: saintsfc.co.uk

Pokračování 5 / 11

Callum Gribbin (Manchester United) - 19 let

Callum Gribbin.jpg

Angličan Callum Gribbin je jedním z největších talentů, které vychovávají v mládežnické akademii Manchesteru United. Je to skvělý ofenzivní záložník a báječně zahrává přímé kopy.

Bývalý trenér akademie Paul McGuiness o něm prohlásil: „Gribbin je velice talentovaný hráč, jakých v Anglii není mnoho. Umí podržet balon, skvěle si vyhoví se spoluhráči, dokáže si udělat prostor a chytře přihrát, zvládne vybojovat spoustu míčů. V poslední době se dramaticky zlepšil a jeho výkonnost určitě ještě poroste.“

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 11

Trent Alexander-Arnold (Liverpool) - 19 letTrent Alexander-Arnold.jpg

Loni v říjnu oslavil talentovaný Angličan Trent Alexander-Arnold devatenácté narozeniny a už je v hledáčku a pod bedlivým dohledem koučů z celé Premier League. Jak by ne, kdy si ještě v teenagerovském věku odbyl debut v Premier League a má na kontě i devět zápasů v Lize mistrů.

V Liverpoolu věří, že z něho jednou vyroste hvězda klubu stejně jako ze Stevena Gerrarda, který je jeho největším vzorem. Alexander-Arnold sice není záložníkem a nejčastěji hraje na pravé straně obrany, ale díky své univerzálnosti občas působí i na postu stopera nebo jako defenzivní záložník.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 11

Trevoh Chalobah (Chelsea) - 18 let

Trevoh Chalobah.jpg

Trevoh Chalobah je mladším bratrem Nathaniela Chalobaha, který už má na kontě několik zápasů v Premier League v dresech londýnské Chelsea a Watfordu. Teprve osmnáctiletý Trevoh je univerzálním bekem, který nejčastěji hrává na postu stopera, ale může působit i na pozici krajního obránce. Rodák ze Sierra Leone je od čtrnácti let stálým členem anglických mládežnických výběrů. Dokonce si už odbyl debut v reprezentaci do 21 let.

Je to mentálně silný hráč s poctivým profesionálním přístupem. Je skvěle fyzicky disponovaný, výborně technicky vybavený a jeho výkonnost jde rychle nahoru.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 11

Lukáš Hušek (Leicester City) - 17 let

Hušek.jpg

Urostlý obránce Lukáš Hušek je jedním z největších příslibů Leicesteru do budoucnosti. Jablonecký odchovanec přišel do klubu předloni v létě coby mládežnický reprezentant, o kterého se dokonce zajímali skauti Manchesteru City. V Leicesteru udělal velký dojem nejen svou dvoumetrovou výškou, ale také fotbalovými schopnostmi, pracovitostí a rychlým výkonnostním pokrokem.

Pokračování 9 / 11

Trae Coyle (Arsenal) – 17 let

Trae Coyle.jpg

Trae Coyle je mimořádným talentem anglického fotbalu. Ofenzivní záložník či útočník má totiž na hřišti dost odvahy k tomu, aby zkoušel kousky, na něž si jiní ani netroufnou pomyslet. Je to univerzál, který může pendlovat na pravé i levé straně hřiště, ale nejlépe se cítí uprostřed pole.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 11

Callum Hudson-Odoi (Chelsea) – 17 let

Callum Hudson-Odoi.jpg

Callum Hudson-Odoi - toto jméno si dobře zapamatujte. Angličan s ghanskými kořeny má nyní - v 17 letech - na kontě už první minuty v Premier League a jistě k nim v příštích sezonách přidá další. Šikovný útočník má obrovský talent na střílení branek, což potvrdil i na mistrovství světa hráčů do 17 let, jemuž pomohl před rokem gólem ve finále proti Španělsku k titulu mistrů světa.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 11

Marcus Edwards (Tottenham Hotspur) - 19 let

Marcus Edwards.jpg

Záložník Marcus Edwards je jedním z nejtalentovanějších devatenáctiletých fotbalistů na světě. O tom, že jde o výjimečně nadaného hráče, svědčí i fakt, že se o něj už zajímají největší giganti – Barcelona, Bayern Mnichov, Chelsea a Manchester City. Zatím však zůstává věrný Tottenhamu a tak to nejspíš ještě nějakou dobu zůstane. Smlouvu v severolondýnském klubu má podepsanou do roku 2020.

V roce 2015 hrál v dresu Anglie na mistrovství Evropy hráčů do 17 let a byl jednou z největších hvězd turnaje. Kouč Mauricio Pochettino ho srovnal s mladým Lionelem Messim. Jeho místo je uprostřed pole, kde sbírá balony a rozděluje přihrávky pro své spoluhráče. Je to nesmírně kreativní záložník s perfektní technikou. Loni pomohl anglické reprezentaci k mistrovskému titulu na šampionátu hráčů do 19 let. Část letošní sezony strávil na hostování v Norwichi.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud