Česká fotbalová reprezentace vybojovala spoustu slavných vítězství. Mnohé z nich vešly do dějin a navždy na ně budeme s respektem vzpomínat. Jsou ale bitvy, které bychom nejradši vymazali z paměti.

Jízda do finále na Euru 1996? Triumfy nad Nizozemskem, Německem či Dánskem na mistrovství Evropy v Portugalsku? Vítězství nad USA na mistrovství světa v Německu? To jsou zápasy, na které asi nezapomeneme. Stejně tak si ale někdy vzpomeneme i na duely, na které by tehdejší aktéři nejradši zapomněli. K tomu patří i smolné góly. Pět historicky nejsmutnějších, které Češi dostali, si připomeňte v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 5

Oliver Bierhoff (Německo) - Euro 1996

Zlatá medaile byla blízko, Češi byli na dosah historickému úspěchu. Ve finále Eura 1996 vedli od 59. minuty díky proměněné penaltě Patrika Bergera, jenže o necelou čtvrthodinu později srovnal Oliver Bierhoff, jenž byl na hřišti jen pár minut. To ale nebylo to nejhorší. V prodloužení při něm stála štěstěna a Němci brali zlato. Petr Kouba už nestihl zareagovat. Na tyto dvě branky se jen tak nezapomene.

Pokračování 3 / 5

Marc Wilmots (Belgie) - kvalifikace MS 2002

Tahle prohra hodně bolela. Češi snili o účasti na mistrovství světa v Japonsku a Jižní Koreji a do domácí odvety s Belgií šli v docela nadějné pozici. Venku prohráli 0:1 a tuto ztrátu chtěli na Letné smáznout. Jenže Jankulovski v závěru zápasu fauloval Verheyena a Wilmots proměnil penaltu. V té chvíli bylo rozhodnuto, pak se ještě nechali vyloučit Nedvěd s Barošem a blamáž byla dokonána.

Pokračování 4 / 5

Traianos Dellas (Řecko) - Euro 2004

Na tento gól nikdo nezapomene. Češi byli na Euru v Portugalsku k nezastavení, ve skupině porazili Lotyše, Nizozemce i Němce, ve čtvrtfinále přejeli Dány a čekalo se, že v semifinále udolají i Řeky. Jenže v první půli se zranil Pavel Nedvěd a Češi se bez něj nedokázali prosadit. Zápas dospěl do prodloužení, ve kterém z čistajasna udeřil po rohu hlavičkující Traianos Dellas. Čech a spol. zůstali opařeni, stejně jako celý fotbalový národ, první prodloužení skončilo a druhé se tehdy ještě nehrálo. Bylo po naději…

Pokračování 5 / 5

Nihat Kahveci (Turecko) - Euro 2008

Euro 2008 začalo pro český tým nadějnou výhrou nad domácím Švýcarskem, následovala sice porážka od Portugalců, když ale Brücknerovi svěřenci vedli 2:0 nad Tureckem, tak se zdálo, že nás postup nemine. V 75. minutě ale snížil Arda Tuan a pak dvakrát udeřil Nihat Kahveci, který dodnes budí Petra Čecha ze spaní. Zatímco Turci šli dál, pro český tým Euro skončilo.