Už jen 3 góly a Robert Lewandowski se zapíše do historie Bundesligy

Dlouhých 39 let se žádnému hráči v německé Bundeslize nepodařilo během jediné sezony nastřílet aspoň třicet branek. Polský kanonýr Bayernu Mnichov Robert Lewandowski může být prvním fotbalistou od roku 1977, který to dokáže.

Když v sobotním utkání Bayernu proti Schalke 04 vstřelil Robert Lewandowski během deseti minut dvě branky a nasměrovat jimi domácí tým k výhře 3:0, oddechl si nejen on, ale také příznivci bavorského velkoklubu. A zřejmě také polští fanoušci, kteří v jeho střeleckou potenci skládají naděje před Eurem ve Francii. Ukončil totiž téměř měsíc dlouhé období, kdy nedal jediný gól.

Naposled se Lewandowski trefil 19. března v utkání proti Kolínu nad Rýnem. V následujících zápasech s Frankfurtem, Stuttgartem a Benfikou Lisabon vyšel střelecky naprázdno.

„Člověk není stroj a nemůže střílet góly celou sezonu. Jsou chvíle, kdy je třeba mít trpělivost,“ uvedl útočník Bayernu po sobotním vítězství nad Schalke 04, které významně přiblížilo jeho tým k obhajobě mistrovského titulu. Přesto se zdálo, že se mu viditelně ulevilo. Zvlášť, když o tři dny dříve nenastoupil v základní sestavě v odvetném střetnutí čtvrtfinále Ligy mistrů na hřišti Benfiky a na hřiště se dostal jen na posledních sedm minut.

„Nikdo není šťastný, když sedí na lavičce a já nejsem výjimkou. Na druhou stranu chápu, že nikdo nemůže hrát ve všech utkáních,“ uvedl polský ostrostřelec. „Někdy je možná dobré se na chvíli zastavit a znovu nabrat dech.“

Jako by to v jeho případě skutečně fungovalo. Do sobotního duelu nastoupil s chutí a výborný výkon okořenil 26. a 27. brankou v aktuální bundesligové sezoně. Do konce soutěže zbývají odehrát ještě čtyři kola a před sedmadvacetiletým forvardem stojí zásadní výzva. Po 39 letech může být prvním hráčem v lize, jemuž se podaří nasázet soupeřům aspoň třicet gólů. Naposled to dokázal Dieter Müller v dresu Kolína nad Rýnem v ročníku 1976/77.