Technologie, které hýbou sjezdovkami

Stejně jako u automobilů jde i ve světě lyžování pokrok mílovými kroky kupředu. Kdo se ale ve všech těch technologiích má vyznat? Co by vaše nové lyže měly umět, aby se vám jezdilo co nejpohodlněji? Čtěte.

Moderní lyže přicházejí s řadou vychytávek, které mají jediný úkol – co nejvíce vám usnadnit jízdu a zpříjemnit chvíle strávené na svahu. Starší lyžaři vám budou tvrdit, že si se svým modelem z minulého století bohatě vystačí, ale proč nejít s dobou? Dosáhnete lepších výkonů a po celém dni na sjezdovce nebudete tolik unaveni.

Sjezdovkám dominují lyže s rockerem a sendvičovou konstrukcí. Právě těmto technologiím se dnes podíváme na zoubek.

Profil

Boční klenutí neboli profil rozhoduje o stabilitě a jízdních vlastnostech lyží. Jak to funguje? Když se na model podíváte ze strany, uvidíte lehkou klenbu. Lyže na povrch nedoléhají celou svou délkou, ale pouze špičkou a patkou. Tyhle dva kontaktní body rozhodují o tom, jak se lyže budou při jízdě chovat.

Rocker

Dnes je trh doslova zaplaven lyžemi s profilem rocker. Kontaktní body jsou si navzájem blíže, než tomu bylo u tradičních modelů s klasickým vykrojením – camberem. Rocker se vyžívá na měkkém povrchu, kde vám usnadní nástup i výstup z oblouku. Na konci dne nebudete ze svahu odcházet úplně vyčerpaní.

Rocker.jpg

V minulosti jste se s rockerem setkali výhradně u prašanových lyží – na měkkém sněhu totiž zlepšuje přilnavost. Netrvalo dlouho a dnes jsou rockerem vybaveny snad všechny typy lyží.

Rozlišujeme několik typů, přičemž každý se hodí na jiný terén:

  • Allmountain Rocker – usnadní vám nasazení oblouku na sjezdovce i v terénu
  • On-Piste Rocker – na upravené trati usnadní sjezd i sportovním lyžařům
  • Freeski Rocker – na jízdu ve volném terénu
  • Tour Rocker – do volného terénu na skialpinistické výpravy

Rocker ovšem nemusí vyhovovat každému. Kritici namítají, že ještě není prověřen tisícovkami spokojených lyžařů a k dokonalosti potřebuje pěknou řádku úprav. Jak poznáte, je-li tahle technologie vhodná pro vás? Nezbude vám nic jiného, než vyzkoušet lyže na vlastní kůži. Třeba ty z půjčovny.

Sandwich Construction

Opravdu jsme se nezbláznili a nezabloudili do gastronomických vod. U sendvičové konstrukce je celodřevěné jádro lyží obklopeno pevnými bočnicemi. Technologie vám zajistí stabilní jízdu a přesné reakce.

Vrstvená konstrukce zvyšuje také odolnost lyží, vlásek jim nezkřiví ani krkolomná projížďka po neupraveném terénu. Za všech okolností si vychutnáte ničím nerušenou jízdu, protože technologie tlumí nežádoucí nárazy.

Někteří výrobci tuhle konstrukci ještě vylepšili a bočnice lyží zpevnili materiálem ABS. Model si zachová dokonalou pružnost a jeho hrany jsou téměř nezničitelnými. Lyže zároveň získají lepší přilnavost a na kopci se vám budou lépe ovládat.

Technologické zázemí lyží v žádném případě nepodceňujte. Pořídíte-li si model určený pro jízdu v prašanu, na sjezdovce s ním velkou parádu neuděláte. Požadavky na terén a lyžařské cíle si vždy ujasněte před tím, než vyrazíte do lyžařského obchodu, bazaru nebo třeba půjčovny.

Když si s výběrem nebudete vědět rady, zeptejte se prodavače. Vyškolený prodejce vám ochotně poradí a vyvarujete se tak zbytečnému utrácení peněz za výbavu, která vám nakonec bude k ničemu.

Doporučujeme

Články odjinud