Tomáš Rosický  Tomáš Rosický se v létě roku 2016 po deseti letech rozloučil s Arsenalem a zamířil zpátky domů - na Letnou. Jen málokterý fotbalista v Premier League trpěl zdravotními problémy tolik, jako český záložník. Kdo čekal, že se v tomto ohledu po návratu do české ligy něco změní, byl pořádně naivní. Rosický svou premiérovou sezonu po příchod na Letnou promarodil - nastoupil jen do jediného utkání. Svůj první gól po přestupu do Sparty dal až více než rok po návratu. O tři měsíce později oznámil odchod do sportovního důchodu. Profimedia.cz
 Milan Baroš  Kariéra Milana Baroše se uzavřela v roce 2020 a její epilog se dopsal na českých trávnících. Někdejší superhvězda Baníku Ostrava zamířila v roce 2002 do Liverpoolu. Hned ve svém prvním utkání v Premier League dokázal vstřelit dvě branky a než v sezoně 2005/06 zamířil do Aston Villy, měl na kontě 108 zápasů ve všech soutěžích a 27 gólů. Pak oblékal dresy Marseille, Portmouthu a Galatasaraye Istanbul. V únoru roku 2013 se vrátil do vlasti a podepsal smlouvu v Baníku. Už v létě se však vrátil do Turecka, ale jeho angažmá v Antalyasporu utnul přetržený křížový vaz v koleně. V září roku 2014 se vrátil zpátky do Baníku. Odehrál 11 utkání a dal dvě branky. Po sezoně mu vedení klubu nenabídlo prodloužení smlouvy a odešel jako volný hráč do Mladé Boleslavi, odkud se přes Liberec v létě roku 2017 potřetí vrátil do mateřského klubu, kde ukončil kariéru. Profimedia.cz
 Karel Poborský  Byl to ligový návrat jako hrom. Jeden z nejslavnějších českých fotbalistů historie se po letech strávených v Manchesteru United, Benfice nebo Laziu rozhodl v roce 2002 vrátit domů. Ne však do Slavie, ale do Sparty, v jejímž dresu se stal nejlépe placeným ligovým hráčem. Tým dovedl ke dvěma titulům i k postupu do Ligy mistrů, ve které i díky jeho gólům v sezoně 2003/04 Sparta postoupila ze skupiny. Profimedia.cz
 Tomáš Řepka  Tomáši Řepkovi návrat na české trávníky vyšel. Známý bouřlivák se po dlouhých letech ve Fiorentině a anglickém West Hamu v roce 2003 vrátil na Letnou. V týmu Sparty převzal vůdcovskou roli a ze středu obrany mužstvo několik sezon dirigoval. Co si ale neodpustil, to byly jeho zkraty a výbuchy. I kvůli těmto excesům Sparta ztratila o Řepku zájem a bývalý reprezentant se přesunul do Českých Budějovic, které pomohl zachránil v lize. Profimedia.cz
15
Fotogalerie

Šmíca, Poborák a další esa. Jak si vedlo po návratu do české ligy 14 slavných fotbalistů?

Největší osobnosti opouštějí českou ligu často už v mladém věku. Někteří hráči se domů rozhodnou vrátit na sklonku kariéry, jiní si už v Česku nekopnou nikdy. Řada fotbalistů se v domácí lize snaží oživit uvadající kariéru a chtějí si říct ještě o další zahraniční šanci.

slide-navrátilci do ligy.jpg

V minulosti se ukázalo, že zatímco některým ex-hvězdám se návrat do české nejvyšší soutěže vydařil, jiné podle představ nehrály. V následujících kapitolách a ve fotogalerii najdete čtrnáct nejznámějších navrátilců do tuzemské ligy a dozvíte se, jak se jim po příchodu do české soutěže dařilo.

Pokračování 2 / 15

Tomáš Rosický

Tomáš Rosický.jpg

Tomáš Rosický se v létě roku 2016 po deseti letech rozloučil s Arsenalem a zamířil zpátky domů - na Letnou. Je otázkou, zda zůstal v paměti fanoušků londýnského klubu jako fantastický fotbalista, nebo jako křehký hráč, který velkou část kariéry strávil na marodce. Jen málokterý fotbalista trpěl zdravotními problémy tolik, jako český záložník.

Kdo čekal, že se v tomto ohledu po návratu do české ligy něco změní, byl pořádně naivní. Rosický svou premiérovou sezonu po příchod na Letnou promarodil - nastoupil jen do jediného utkání. Svůj první gól po přestupu do Sparty dal až více než rok po návratu. O tři měsíce později oznámil odchod do sportovního důchodu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 15

Milan Baroš

Baroš-Baník.jpg

Kariéra Milana Baroše se uzavřela v roce 2020 a39 její epilog se dopsal na českých trávnících. Někdejší superhvězda Baníku Ostrava zamířila v roce 2002 do Liverpoolu. Hned ve svém prvním utkání v Premier League dokázal vstřelit dvě branky a než v sezoně 2005/06 zamířil do Aston Villy, měl na kontě 108 zápasů ve všech soutěžích a 27 gólů.

Z birminghamského klubu odešel v roce 2007 a postupně oblékal dresy Marseille, Portmouthu a Galatasaraye Istanbul. V únoru roku 2013 se vrátil do vlasti a podepsal smlouvu v Baníku. Dohodl se na platu 20 tisíc korun měsíčně plus prémie a rozhodl se všechny vydělané peníze věnovat na rozvoj mládeže v ostravském klubu.

Už v létě se však vrátil do Turecka, ale jeho angažmá v Antalyasporu utnul přetržený křížový vaz v koleně. V září roku 2014 se vrátil zpátky do Baníku. Odehrál 11 utkání a dal dvě branky. Po sezoně mu vedení klubu nenabídlo prodloužení smlouvy a odešel jako volný hráč do Mladé Boleslavi, odkud se přes Liberec v létě roku 2017 potřetí vrátil do mateřského klubu, kde ukončil kariéru.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 15

Karel Poborský

Poborský.jpg

Byl to ligový návrat jako hrom. Jeden z nejslavnějších českých fotbalistů historie se po letech strávených v Manchesteru United, Benfice nebo Laziu rozhodl v roce 2002 vrátit domů. Ne však do Slavie, ale do Sparty, v jejímž dresu se stal nejlépe placeným ligovým hráčem. Tým dovedl ke dvěma titulům i k postupu do Ligy mistrů, ve které i díky jeho gólům v sezoně 2003/04 Sparta postoupila ze skupiny.

Poborského pozice ve Spartě byla dlouho neotřesitelná, bývalý reprezentant na ruku navlékl kapitánskou pásku a patřil mezi největší ligové hvězdy. Po příchodu trenéra Hřebíka ale jeho vliv slábl, později složil kapitánskou funkci a v průběhu září, v jeho čtvrté sezoně, byl šéfem klubu Křetínským z týmu vyhozen. Dvě sezony pak Poborský odehrál v Českých Budějovicích, kde zakončil bohatou a úspěšnou kariéru.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 15

Tomáš Řepka

Řepka.jpg

Tomáši Řepkovi návrat na české trávníky vyšel. Známý bouřlivák se po dlouhých letech ve Fiorentině a anglickém West Hamu v roce 2003 vrátil na Letnou. V týmu Sparty převzal vůdcovskou roli a ze středu obrany mužstvo několik sezon dirigoval.

Co si ale neodpustil, to byly jeho zkraty a výbuchy. I kvůli těmto excesům Sparta ztratila o Řepku zájem a bývalý reprezentant se přesunul do Českých Budějovic, které pomohl zachránil v lize.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 15

Vladimír Šmicer

Vladimír Šmicer-Slavia.jpg

Vítěz Ligy mistrů s Liverpoolem z roku 2005 se přes francouzské Bordeaux vrátil v roce 2007 domů, do Slavie. Do Čech přišel Vladimír Šmicer coby amatér, ihned se ale stal oporou, jedním z lídrů týmu a Slavii dovedl do Ligy mistrů. Dvěma brankami také rozhodl o vysokém vítězství 4:1 v derby na Letné.

I v dalším ročníku získal se Slavii titul, tato sezona ale byla kvůli zranění kolena jeho poslední. Návrat domů byl tedy hodně vydařený.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 15

Patrik Berger

Patrik Berger-Sparta.jpg

Jediný český střelec z památného finále Eura ve Wembley v roce 1996 prožil bohatou kariéru. V cizině si zahrál za Dortmund, Liverpool nebo Aston Villu. Středopolaře se skvělou levačkou však často trápily zdravotní problémy.

V roce 2008 se vrátil do Čech, místo do Slavie však šel překvapivě do Sparty, kde se ihned stal kapitánem a v první sezoně také nejlepším týmovým střelcem. Letenské dovedl ke druhému místu a do bojů o Ligu mistrů. V další sezoně ale musel na operaci s kolenem a následně se kariéru rozhodl ukončit.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 15

Libor Sionko

Libor Sionko.jpg

Jeden z návratů, který se vyvedl. Libor Sionko se v roce 2004 vydal ze Sparty do rakouského Grazu, hrál v Austrii Vídeň, Glasgow Rangers a v FC Kodaň. Oslavil několik úspěchů a v lednu 2010 se vrátil do Sparty, se kterou hned získal mistrovský titul.

Sionko se ihned propracoval do základní sestavy a byl oporou letenského týmu. Rozhodl historicky první zápas o Superpohár a jeho angažmá ve Spartě se dá považovat jako úspěšné. Nedlouho poté, co o něho Sparta přestala mít zájem, ukončil kariéru.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 15

Jiří Jarošík

Jarošík.jpg

Skoro devět let hrál v zahraničí, získal tituly v Rusku, Anglii i Skotsku. Pak zamířil do Španělska, do Zaragozy, kde se mu dařilo. Po letech v cizině se odhodlal Jiří Jarošík k návratu domů do Sparty, ve které dříve podával velmi dobré výkony.

Na Letné začal dobře, zabydlel se ve stoperské dvojici, postupem času ale začal sklízet také kritiku. Někteří lidé ho vinili z toho, že Sparta nezískala titul. Nakonec se stal v klubu nepotřebným a tiše z něj zmizel.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 15

Jiří Štajner

Štajner.jpg

Liberecký hračička se domů vracel dvakrát. Poprvé v roce 2004, když se Sparta tahala s Baníkem o titul. Ostravský klub byl ale úspěšnější a Jiří Štajner, ač dal ve 14 zápasech tři branky, svými výkony moc nepřesvědčil a vrátil se do německého Hannoveru, kde působil od roku 2002. V Německu vydržel dlouho, nakonec se ale vydal zpět domů, do Liberce, který dotáhl k ligovému titulu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 15

Pavel Kuka

Pavel Kuka derby.jpg

V německé bundeslize se stal Pavel Kuka uznávaným fotbalistou. V dresu Kaiserslauternu nastřílel přes 50 branek, vyhrál s ním titul, skončil druhý v Poháru UEFA. Zahrál si také v Norimberku a Stuttgartu, odkud se v roce 2000 vrátil domů do Slavie. Pražské angažmá začal velmi dobře a patřil mezi ligové ozdoby.

Ve Slavii hrál pět let, jeho pozice ale pomalu slábla a ze sestavy se začal vytrácet. Poslední zápas odehrál na půdě Baníku, a když hřiště opouštěl, tleskali mu i fanoušci ostravského klubu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 12 / 15

Václav Svěrkoš

Václav Svěrkoš.jpg

Kariéra třineckého rodáka Václava Svěrkoše je úzce spojena s Baníkem. V Ostravě začal s velkým fotbalem a v roce 2003 odsud zamířil do německého Mönchengladbachu. Zahrál si v Herthě Berlín nebo Austrii Vídeň a před pražskou Spartou dal přednost návratu na Bazaly, kam zamířil po čtyřech letech v zahraničí. V Baníku zářil, stal se nejlepším ligovým střelcem a prostřílel se na Euro, kde rozhodl zápas se Švýcary.

Po úspěšné sezoně v Baníku zůstal, v zimě se pak vydal do Sochaux. Potom se ale vrátil už podruhé domů a opět se stal jedním z tahounů slezského týmu, odkud však nakonec v roce 2014 odešel ve zlém.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 13 / 15

Tomáš Galásek

Tomáš Galásek-Ostrava.jpg

Bývalý úspěšný reprezentant Tomáš Galásek plánoval završit kariéru v mateřském Baníku, kam se v roce 2008 vrátil po sezonách strávených v Nizozemsku a Německu. Defenzivní štít tehdy podepsal v Ostravě smlouvu na rok, stal se velmi platným členem sestavy a jedním z lídrů mužstva. Svými výkony zaujal Mönchengladbach. Vábení z Bundesligy neodolal a po čtrnácti zápasech v dresu Baníku ještě jednou zamířil do Německa a do vlasti už se pak jako hráč nevrátil.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 14 / 15

Radek Bejbl

Radek Bejbl.jpg

Do profesionálního fotbalu zasáhl Radek Bejbl už v 18 letech ve Slavii. V průběhu let se vypracoval mezi největší hvězdy ligy, Sešívané dovedl k titulu a také do semifinále Poháru UEFA. Ve stejném roce zamířil do madridského Atlétika, zahrál si Ligu mistrů a v roce 2000 odešel do francouzského Lens. Tam zůstal dva roky a pak se vrátil domů do Slavie. Jenže na své předchozí angažmá už nenavázal a naděje, které do něj v klubu vkládali, tak úplně nesplnil.

V roce 2005 se ještě jednou vydal do zahraničí, do Rapidu Vídeň, kde zůstal dva roky. Pak se rozhodl znovu k návratu do Čech, měl se stát jedním z tahounů Liberce, jenže kvůli zranění se moc neukázal a odehrál jen osm zápasů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 15 / 15

Marek Jankulovski

Marek Jankulovski-Ostrava.jpg

Tohle byl hodně smutný návrat. Marek Jankulovski, odchovanec Baníku, se po dlouhých letech v italské Neapoli, Udine a AC Milán vrátil zpět domů do Ostravy. Za Baník nastoupil do utkání s Hradcem Králové, na hřišti však pobyl pouhých osm minut a znovu si přetrhl křížový vaz v koleni. Následovala operace a ve věku čtyřiatřiceti let ukončil kariéru.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud