Petr Jiráček  Ještě v roce 2008 nastupoval v Sokolově. Pak ale odešel do Plzně a obrátil kariéru naruby. Ve Viktorce brzy vyrostl v oporu základní sestavy a měl obrovský podíl na premiérovém titulu a postupu do Ligy mistrů. Dostal se i do reprezentace a dokonce byl přirovnáván k Pavlovi Nedvědovi. Půl roku před Eurem v Polsku a na Ukrajině, které mu náramně vyšlo, se upsal Wolfsburgu. Začal velmi dobře a ve čtvrtém zápase dal dvě branky. Pak se ale začal vytrácet ze sestavy a v létě roku 2012 podepsal čtyřletý kontrakt s Hamburkem. V týmu z přístavního města odehrál přes 50 zápasů, dostal několik šancí, nikdy ale nenaplnil to, co se od něj čekalo. Profimedia.cz
 Milan Petržela  Záložník Milan Petržela stál na začátku slavné plzeňské éry. Skvělými výkony, kterými se prezentoval i na evropské scéně, se dostal do reprezentace a „vykopal“ si i zahraniční přestup. Viktorka ho prodala po Euru 2012 asi za deset milionů korun do Augsburgu, kde podepsal dvouletou smlouvu. V prvních sedmi zápasech nastoupil šestkrát, poté se ale vytratil ze sestavy, celkově odehrál jen 12 duelů a po roce byl zpět v Plzni. Profimedia.cz
 Václav Pilař  Václav Pilař měl smůlu. Do Německa odešel po skvělém Euru 2012, na kterém patřil k nejlepším českým hráčům, a těšil se na výzvu ve Wolfsburgu. Jenže krátce po evropském šampionátu se zranil a nadlouho vypadl ze hry. Ve svém novém týmu neodehrál ani jeden zápas a putoval do Freiburgu. Zasáhl ale jen do šesti duelů, opět ho provázely zdravotní trable a v roce 2015 se vrátil na hostování do Plzně. Viktorka ho poté koupila zpět. Profimedia.cz
 František Rajtoral  Dalším plzeňským hráčem, který to zkoušel v Německu, byl František Rajtoral. Ale ani on nepochodil. Rodák z Příbrami se vydal do světa na konci ledna 2014, kdy odešel na hostování s možností opce do Hannoveru. V dresu tradičního bundesligového klubu odehrál sedm zápasů, všechny v základní sestavě, tím ale jeho německá anabáze skončila. Po půl roce se vrátil do Plzně. Od léta roku 2016 byl hráčem tureckého Gaziantepsporu, kde měl uzavřenou dvouletou smlouvu. Jeho působení tam ale skončilo nešťastně - 23. dubna 2017 ve svém tamním bytě v spáchal sebevraždu. Profimedia.cz
6
Fotogalerie

Prokletá Bundesliga! 6 českých fotbalistů, kteří v Německu zcela pohořeli

Tomáš Rosický zářil s Janem Kollerem v Dortmundu, Jiří Němec s Radoslavem Látalem vyhráli se Schalke Pohár UEFA, David Jarolím se stal ikonou Hamburku, Vladimír Darida válel v dresu Herthy Berlín a brankář Jiří Pavlenka je oporou Brém. Pro jiné české fotbalisty však jako by německá Bundesliga byla zakletá.

Jsou hráči jako Tomáš Pekhart, Jan Morávek či Adam Hloušek, kteří sice v Německu neudělali díru do světa, ale ani ostudu. Martin Fenin si po jistý čas také nevedl ve Frankfurtu úplně zle. Na druhé straně jsou čeští fotbalisté, kteří v zemi našich západních sousedů doslova vybouchli. Vybrali jsme jich šest a jejich jména i fotbalové příběhy najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 7

Václav Kadlec

Václav Kadlec-Frankfurt.jpg

Poté, co Sparta v roce 2013 nepostoupila do Evropské ligy, dala Václavu Kadlecovi svolení k odchodu a prodala ho s velkou pompou za více než sto milionů korun do Frankfurtu. Všeobecně se očekávalo, že talentovaný útočník, který odcházel jako hvězda tuzemské soutěže, se rychle prosadí i v Bundeslize.

V novém působišti se sice uvedl skvěle, postupně ale uvadal, a v únoru roku 2015 se vrátil na hostování na Letnou. Po návratu do Německa však odehrál v sezoně 2015/16 jen pět ligových zápasů a následně přestoupil do dánského Midtjillandu, odkud se za 73 milionů korun vrátil opět do Sparty.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 7

Petr Jiráček

Petr Jiráček.jpg

Ještě v roce 2008 nastupoval v Sokolově. Pak ale odešel do Plzně a obrátil kariéru naruby. Ve Viktorce brzy vyrostl v oporu základní sestavy a měl obrovský podíl na premiérovém titulu a postupu do Ligy mistrů. Dostal se i do reprezentace a dokonce byl přirovnáván k Pavlovi Nedvědovi. Půl roku před Eurem v Polsku a na Ukrajině, které mu náramně vyšlo, se upsal Wolfsburgu.

Začal velmi dobře a ve čtvrtém zápase dal dvě branky. Pak se ale začal vytrácet ze sestavy a v létě roku 2012 podepsal čtyřletý kontrakt s Hamburkem. V týmu z přístavního města odehrál přes 50 zápasů, dostal několik šancí, nikdy ale nenaplnil to, co se od něj čekalo.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 7

Milan Petržela

Milan Petržela-Augsburg.jpg

Záložník Milan Petržela stál na začátku slavné plzeňské éry. Skvělými výkony, kterými se prezentoval i na evropské scéně, se dostal do reprezentace a „vykopal“ si i zahraniční přestup.

Viktorka ho prodala po Euru 2012 asi za deset milionů korun do Augsburgu, kde podepsal dvouletou smlouvu. V prvních sedmi zápasech nastoupil šestkrát, poté se ale vytratil ze sestavy, celkově odehrál jen 12 duelů a po roce byl zpět v Plzni.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 7

Václav Pilař

Václav Pilař.jpg

Václav Pilař měl smůlu. Do Německa odešel po skvělém Euru 2012, na kterém patřil k nejlepším českým hráčům, a těšil se na výzvu ve Wolfsburgu. Jenže krátce po evropském šampionátu se zranil a nadlouho vypadl ze hry.

Ve svém novém týmu neodehrál ani jeden zápas a putoval do Freiburgu. Zasáhl ale jen do šesti duelů, opět ho provázely zdravotní trable a v roce 2015 se vrátil na hostování do Plzně. Viktorka ho poté koupila zpět.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 7

František Rajtoral

František Rajtoral Hannover.jpg

Dalším plzeňským hráčem, který to zkoušel v Německu, byl František Rajtoral. Ale ani on nepochodil. Rodák z Příbrami se vydal do světa na konci ledna 2014, kdy odešel na hostování s možností opce do Hannoveru.

V dresu tradičního bundesligového klubu odehrál sedm zápasů, všechny v základní sestavě, tím ale jeho německá anabáze skončila. Po půl roce se vrátil do Plzně. Od léta roku 2016 byl hráčem tureckého Gaziantepsporu, kde měl uzavřenou dvouletou smlouvu. Jeho působení tam ale skončilo nešťastně - 23. dubna 2017 ve svém tamním bytě v spáchal sebevraždu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 7

Jan Šimák

Jan Šimák ČB.jpg

Věštila se mu skvělá kariéra. Jan Šimák odešel jako velmi mladý do Hannoveru a v roce 2002 přestoupil do Leverkusenu. Jenže si nepadl do oka s trenérem ani spoluhráči a nedokázal využít svůj potenciál. V dresu Bayeru dal sice tři góly, pak ale odešel na hostování zpět do Hannoveru. V roce 2004 přišla další změna a Šimáka vyzkoušela Sparta, se kterou získal dva tituly.

Nálepky problémového hráče se ale nezbavil, letenský klub mu však podal pomocnou ruku a Šimák se odrazil po třech letech vstříc dalšímu německému angažmá. Výkony v druholigové Jeně si vysloužil šanci ve Stuttgartu, příliš se ale neprosadil, stejně jako v Mohuči, a tak se přes Jenu vrátil zpět do vlasti…

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud