Pracháči! 9 evropských hráčů, kteří si v příští sezoně NHL vydělají nejvíc peněz

Kanaďané, společně s hráči z USA, tvoří základní kostry všech týmů v NHL. Zámořští hokejisté jsou také nejštědřeji placeni, mezi boháče se však řadí i spousta Evropanů.

slide-nejlépe placení Evropané.jpg

Hokejisté z Evropy v NHL už dávno nejsou jen do počtu. Hráči ze starého kontinentu zastávají v zámořských týmech důležité role, a často jsou za ně královsky placeni. Jména devíti nejlépe vydělávajících evropských hráčů v nadcházejícím ročníku NHL najdete v následujících kapitolách. Jsou mezi nimi i dva Češi.

Pokračování 2 / 10

7. - 9. Alexandr Radulov (Rusko, Dallas Stars) - 8 milionů dolarů

Alexandr Radulov-Dallas.jpg

Mezi lety 2006 až 2008 odehrál ruský forvard Alexandr Radulov dvě sezony v NHL a dal jasně najevo, že je skvělým hokejistou. Měl však poněkud problémovou povahu. Následující tři roky strávil v Kontinentální hokejové lize, kde hájil barvy Ufy a na konci sezony 2011/12 se opět vrátil do Nashvillu. Zvládl devět zápasů v základní části a osm utkání v play-off, a opět se odporoučel do Ruska, kde ve čtyřech ročnících oblékal dres CSKA Moskva.

Před startem sezony 2016/17 se však vrátil do zámoří a upsal se na rok Montrealu za plat 5,75 milionu dolarů. S hrou třicetiletého útočníka museli být v kanadském klubu spokojení, protože v 76 zápasech zaznamenal 54 bodů (18+36), ale na novém kontraktu se obě strany nedohodly. Ruský hokejista totiž požadoval šestiletou smlouvu s ročním platem sedm milionů dolarů, a to se zdálo manažerům Canadiens moc. Radulov však byl na trhu s volnými hráči nesmírně žádaným zbožím, takže bez problémů podepsal pětiletou smlouvu v Dallasu, kde v příští sezoně dostane plat ve výši osmi milionů dolarů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 10

7. - 9. David Pastrňák (Česká republika, Boston Bruins) - 8 milionů dolarů

David Pastrňák.jpg

Když český mladík David Pastrňák zažil fantastickou sezonu 2016/17, zařadil se v Bostonu mezi největší hvězdy týmu a v klubu už rychle chystali novou smlouvu. V létě se totiž měl stát omezeným volným agentem a Bruins svůj klenot nechtěli nechat upláchnout ke konkurenci.

Šikovný střelec se nakonec dohodl na šestiletém kontraktu, který mu v příští sezoně zajistí osm milionů dolarů. Pokud bude podávat podobně kvalitní výkony jako v předchozích dvou ročnících, budou to bezesporu naprosto zasloužené peníze.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 10

7. - 9. Victor Hedman (Švédsko, Tampa Bay Lightning) - 8 milionů dolarů

Victor Hedman.jpg

Sezona 2016/17 byla pro Victora Hedmana tou nejlepší v kariéře. Na málokterém hráči byl znát tak obrovský výkonnostní skok dopředu jako právě na tomto švédském obránci. V 79 zápasech nasbíral 72 bodů za 16 gólů a 56 nahrávek, což ho katapultovalo mezi nejproduktivnější beky v NHL.

Hedman tak dal jasně najevo, že si naprosto zaslouží osmiletou lukrativní smlouvu, kterou podepsal v roce 2016. Vedle Stamkose a Kučerova je švédský zadák jednou z největších zbraní Tampy Bay a napříč celou soutěží se těší zaslouženému respektu.

Hedman patří k defenzivním ozdobám NHL. Ne náhodou dostane v příštím ročníku rovných osm milionů dolarů. Letos bude zřejmě největším favoritem na zisk Norris Trophy pro nejlepšího zadáka soutěže.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 10

6. Leon Draisaitl (Německo, Edmonton Oilers) - 9 milionů dolarů

Leon Draisaitl.jpg

Leon Draisaitl je nejvýše draftovaným německým hokejistou v historii NHL. V roce 2014 si ho vybral jako třetího v celkovém pořadí Edmonton. Syn bývalého trenéra extraligových Pardubic a někdejšího skvělého hokejisty Petera Draisaitla je komplexním hráčem, který si poprvé zahrál v NHL už v sezoně 2014/15, kdy naskočil do 37 zápasů a zaznamenal devět bodů (2+7). Až v dalším ročníku ale ukázal, že je opravdu výjimečným talentem.

Experti přirovnávají Draisitla k Ryanu Getzlafovi. Má vynikající útočné instinkty, je výborným bruslařem, je silný na puku a kreativní. Kromě toho umí číst hru a předvídá, co se na ledě stane, takže dokáže být ve správný okamžik na správném místě. V uplynulé sezoně posbíral do statistik 70 bodů za 25 gólů a 45 nahrávek. Zvládl to v 78 zápasech.

Loni v létě podepsal v kanadském klubu osmiletý kontrakt, který mu v nadcházejícím ročníku zajistí devět milionů dolarů. Smlouva mu vyprší až v roce 2025.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 10

5. Jakub Voráček (Česká republika, Philadelphia Flyers) – 9,25 milionu dolarů

Jakub Voráček.jpg

Český útočník Jakub Voráček podepsal osmiletou supersmlouvu s Philadelphií už v roce 2015. V ročníku 2015/16 ale nenavázal na skvělé výkony z předchozí sezony a ve Flyers chvíli pochybovali, zda udělali správně. Osmadvacetiletý český buldok však posléze ukázal, že ano. V uplynulém ročníku znovu válel a držel se mezi nejproduktivnějšími borci soutěže. To nejlepší má (zřejmě) ale stále ještě před sebou.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 10

4. Jevgenij Malkin (Rusko, Pittsburgh Penguins) – 9,5 milionu dolarů

Jevgenij Malkin.jpg

Jevgenij Malkin je obávanou zbraní ruské Sborné i Pittsburghu, s nímž získal loni a předloni Stanley Cup. Mezi špičkově placené hráče v NHL se bude řadit ještě dlouho, stejný plat jako v příštím ročníku - tedy devět a půl milionu dolarů - totiž bude pobírat až do roku 2022.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 10

2. - 3. Jevgenij Kuzněcov (Rusko, Washington Capitals) - 10 milionů dolarů

Jevgenij Kuzněcov.jpg

Téměř čtyři roky musely uplynout od chvíle, co si Washington vybral v prvním kole draftu ruského útočníka Jevgenije Kuzněcova, než talentovaný hráč oblékl dres Capitals. Stalo se to až v průběhu sezony 2013/14, kdy se do Ameriky přesunul z Traktoru Čeljabinsk. Urostlý forvard tehdy odehrál v NHL 17 zápasů, nasbíral devět bodů za tři góly a šest asistencí a experti o něm hovořili v superlativech.

Kuzněcov je šikovný hokejista, který skvěle ovládá puk, výborně bruslí a je mimořádně kreativní. Jenže v sezoně 2014/15 se ukázalo, že potřebuje nějaký čas, aby vyzrál. Podle mnohých měl být kandidátem na Calder Trophy pro nejlepšího nováčka, ale tyto předpoklady se zdaleka nenaplnily.

Jenže od sezony 2015/16 na ledě řádí úplně jiný Kuzněcov než na startu jeho kariéry v NHL. Šestadvacetiletý borec se vypracoval na úroveň největší hvězdy týmu - Alexandra Ovečkina - a v tabulce klubové produktivity skončil letos s bilancí 83 bodů (27+56) na druhém místě. V play-off byl však nejproduktivnějším hráčem mužstva a významnou měrou se zasloužil o zisk Stanley Cupu.

Před rokem ve Washingtonu dobře věděli, že neprohloupí, když nabídnou ruskému forvardovi dlouhodobý kontrakt. Nakonec si ho za více než 62 milionů dolarů pojistili až do roku 2025. Stejně jako v nedávno skončené sezoně i v té příští si vydělá rovných deset milionů dolarů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 10

2. - 3. Alexandr Ovečkin (Rusko, Washington Capitals) – 10 milionů dolarů

Alex Ovečkin Washington.jpg

Dvaatřicetiletý ruský kanonýr Alexandr Ovečkin podepsal před sezonou 2008/09 třináctiletou smlouvu s Washingtonem. V ročníku 2014/15 mu přistálo na kontě poprvé deset milionů dolarů, které bude pobírat až do konce luxusního kontraktu, který vyprší v roce 2021. V klubu v době podpisu doufali, že by Ovečkin jednou mohl přivést Capitals ke Stanley Cupu. To se před pár dny povedlo, takže peníze vynaložené na jeho mzdu se rozhodně vyplatily.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 10

1. Anže Kopitar (Slovinsko, Los Angeles Kings) – 14 milionů dolarů

Anže Kopitar.jpg

Slovinský útočník Anže Kopitar, který byl kapitánem Evropy na Světovém poháru v roce 2016, si vydělá v nadcházející sezoně NHL 12 milionů dolarů, což z něho dělá nejlépe placeného hráče ze starého světa v elitní zámořské lize. Víc peněz dostanou v příštím ročníku pouze tři kanadští borci - Carey Price z Montrealu (15 milionů dolarů), Connor McDavid z Edmontonu (15 milionů dolarů) a Jamie Benn z Dallasu (13 milionů dolarů). Stejný ranec jako Kopitar si vydělají i dva hráči Chicaga - Patrick Kane a Jonathan Toews.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud