Jdeme do války! aneb Jak se fotbalisté skotského Heart vydali na frontu

Jdeme do války! aneb Jak se fotbalisté skotského Heart vydali na frontu

Letos uplyne už 109 let od chvíle, kdy se šestnáct hráčů skotského fotbalového klubu Heart of Midlothian dobrovolně přihlásilo do služby v armádě a vydali se bojovat do první světové války. Stali se prvním britským týmem, který se prakticky celý vydal na frontu.

V srpnu roku 1914 vyhlásilo Spojené království válku Německu, nicméně fotbalových soutěží na ostrovech se válečné běsnění nedotklo a pokračovaly dál, a to navzdory kritice řady politiků, kteří prohlašovali, že hráči by byli užitečnější v zákopech. Na jejich stranu se přidal i slavný spisovatel Sir Arthur Conan Doyle, duchovní otec Sherlocka Holmese, jenž hlásal, že každý fotbalista se zdravými končetinami by měl sloužit vlasti na bitevním poli.

Skotský klub Heart of Midlothian měl sezonu rozjetou skvěle a od prvního kola se držel 36 týdnů na čele tabulky. Po deseti letech mohli hráči prolomit nadvládu glasgowských týmů – Rangers a Celtiku. Mužstvo hrálo krásný moderní fotbal, ale fotbalisté stále častěji dostávali dopisy, které je obviňovaly ze zbabělosti.

V listopadu roku 1914 oznámil svérázný skotský politik, podplukovník Sir George McCrae, záměr navýšit během týdne počet mužů v dobrovolnickém praporu. Šestnáct fotbalistů z celku Heart se ihned přihlásilo do služby. Pět dobrovolníků bylo ze zdravotních důvodů odmítnuto, zbylých jedenáct narukovalo k 16. královskému skotskému praporu. Brzy se přidali i hráči týmů Hilbernian, Falkirk, Raith Rovers a řada fanoušků a klubových zaměstnanců.

Prapor byl ještě tentýž rok nasazen na kontinentu, a rovnou do legendární krvavé řeže na řece Sommě, v blízkosti francouzské vesnice Contralmaison. Hned první den bitvy přišla jednotka o 229 mužů, včetně tří hráčů Heart of Midlothian. Dalších 347 bylo raněno. Ještě než v roce 1918 válka skončila, bylo sedm fotbalistů Heart mrtvých.

Sezonu dokončil celek Heart, v němž hráli po odchodu základní sestavy na frontu především junioři, na druhém místě. Pro veřejnost se však mužstvo stalo šampiony. Dokonce i novináři tak o něm psali a upozorňovali na fakt, že Rangers ani Celtic neposílili armádu jediným klíčovým hráčem. V roce 2004 byl v Contalmasonu vztyčen památník McCraeho praporu, na němž je speciální plaketa připomínající zásluhy hráčů skotského klubu.

Doporučujeme

Články odjinud