Jasná řeč čísel. Alexandr Ovečkin je nejlepším střelcem v historii NHL

Srovnávání hráčů a zjišťování, který z nich je lepší, je nedílnou součástí života každého sportovního fanouška i experta. Zvlášť zajímavé je vždycky porovnání hvězd z různých časových epoch.

Ustanovil by Wayne Gretzky své nepřekonatelné rekordy v NHL, i kdyby hrál v současné době jako Sidney Crosby? A kolik branek by byl schopen nastřílet Alexandr Ovečkin, kdyby se proháněl po kluzištích v 80. letech minulého století? Jak by si dnes vedl Phil Esposito nebo legendární Maurice Richard? Nesmírně zajímavý pokus, jak na tyto a podobné otázky najít odpověď, učinil na portálu Reddit.com uživatel RadMarchand97.

Technika, jakou zvolil, je poměrně jednoduchá. Průměrná produktivita v NHL se v průběhu času mění. V minulosti padlo v každém utkání průměrně 3,5 až 4 branky, v předchozí sezoně to bylo 2,77 gólů na utkání. Autor tedy zprůměroval všechny ročníky NHL od roku 1917 až do současnosti a došel ke konstantě v podobě čísla 3 branky na zápas, kterou pak aplikoval na každou sezonu. Potom upravil skutečná čísla jednotlivých hráčů v každém ročníku pomocí této veličiny. Samozřejmě, jde o mechanické počítání, které nebere v potaz řadu dalších faktorů, ale rozhodně má jistou vypovídací hodnotu.

Jak to tedy funguje? Vezměme si třeba nejlepší střeleckou sezonu Wayna Gretzkyho, který v ročníku 1981/82 nasázel soupeřům neuvěřitelných 92 branek. Tehdy činil v v NHL průměr gólů na utkání 4,01. Poté, co toto číslo snížíme na 3 góly na zápas a poměrně upravíme počet Gretzkyho nastřílených gólů (92 / 4,01 x 3), vyjde nám 69 branek.

Hráči, kteří působí v současné epoše, kdy je z mnoha důvodů (urostlejší, hbitější a mrštnější gólmani, větší výstroj atd.) stále těžší dostat puk do sítě, budou průměrným koeficientem zase zvýhodněni. Například Alexandr Ovečkin, který v sezoně 2007/08, v níž padlo průměrně 2,78 branek na utkání, nastřílel 65 gólů, by se dostal na 70 branek (65 / 2,78 x 3). Takže jeho výkon v daném ročníku má o chlup větší váhu než výkon Gretzkyho ze sezony 1981/82. Z tohoto pohledu je nejúspěšnějším střelcem v základní části sezony v historii NHL Brett Hull, jehož 86 branek z ročníku 1990/91 by se transformovalo v 75 gólů.

Autor vytvořil moře statistických tabulek (do sezony 2015/16), v nichž lze najít obrovské množství historických a matematických paradoxů. Vrátíme-li se ale k naší otázce, kdo je nejlepším střelcem v historii NHL, pak na ni dostáváme tuto odpověď – Alexandr Ovečkin!

Ruský snajpr Washingtonu Capitals by měl po korekci místo současných 588 branek o 37 gólů víc, takže by byl na 625 trefách. K tomuto výsledku se dostaneme podle výše uvedeného vzorce – 588 / 2,82 (což je průměr gólů na zápas v NHL v průběhu hráčovy kariéry) a výsledek vynásobíme koeficientem „3“.

Pak přijde nejdůležitější část této „vysoké“ matematiky, kdy spočítáme průměrný počet nastřílených branek za sezonu. K němu se dopočítáme následovně – počet korigovaných gólů vydělíme počtem odehraných zápasů (v případě Ovečkina 625 / 971) a vynásobíme počtem zápasů v regulérní části sezony (82). Vyjde nám, že Ovečkinův průměrný střelecký výkon v každém ročníku činí 52,8 branek.

střelci-NHL.jpg

Ruský „car“ je tak MOMENTÁLNĚ nejlepším střelcem v dějinách NHL. Nicméně jak bude stárnout, půjde pravděpodobně i jeho produktivita dolů, takže za pár let to nemusí být pravda. I v současnosti je jen těsně nad fenomenálním Mariem Lemieuxem.

Zarážející může být, že na třetím místě najdeme dalšího ruského útočníka – Pavla Bureno, který byl na vrcholu kariéry ve druhé polovině 90. let, tedy v období, které nebylo na branky v NHL příliš bohaté. Za pozornost stojí až třináctá příčka Wayna Gretzkyho, který doplatil na fakt, že hrál v období, kdy dávat góly bylo snadnější než sbalit poliční holku. Překvapující je také devátá pozice dalšího Rusa – Ilji Kovalčuka. V elitní dvacítce najdeme na 18. místě i nejlepšího českého hokejistu Jaromíra Jágra (tučně jsou v tabulce vyznačeni aktivní hráči).

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud