6. Carli Lloyd (USA)  Američanka Carli Lloyd už toho má v 38 letech za sebou hodně. Je dvojnásobnou zlatou olympijskou medailistkou a v letech 2015 a 2019 se stala také mistryní světa. Právě skvělé výkony na prvně zmíněném šampionátu v Kanadě jí pomohly k premiérovému prestižnímu ocenění. Ve finále proti Japonsku nastřílela hattrick a stala se první ženou, které se takový kousek v souboji o zlato podařil. Všechny tři branky nasázela v úvodních 16 minutách utkání. Za americký národní celek odehrála od roku 2005 už 299 zápasů a přeskočila metu stovky nastřílených gólů (124). I když byla zpočátku kritizována za nevyrovnané výkony, s postupem času se z ní stala jedna z nejlepších středopolařek na světě. Mezi její charakteristické vlastnosti patří houževnatost, vytrvalost a síla. Profimedia.cz
 5. Abby Wambach (USA)  Žádná fotbalistka v dějinách nenastřílela víc reprezentačních branek než Abby Wambach. Americká útočnice má na kontě 184 gólů z 256 zápasů. Třiadvacetkrát se trefila na vrcholných akcích – buď na mistrovství světa nebo na olympijském turnaji. Ze tří olympiád má ve sbírce tři zlaté medaile, ze čtyř světových šampionátů získala dva bronzy, stříbro a předloni konečně i zlato. Šestkrát se stala nejlepší fotbalistkou Spojených států a byla vůbec prvním hráčem fotbalu, který získal ocenění „Nejlepší sportovec roku USA.“ Profimedia.cz
 4. Homare Sawa (Japonsko)  Japonka Hamare Sawa je pravděpodobně nejkreativnější záložníci v historii ženského fotbalu. O jejím bezprecedentním talentu vypovídá fakt, že první zápas v týmu mezi dospělými odehrála v pouhých 12 letech. O tři roky později už debutovala v seniorské reprezentaci země vycházejícího slunce. V roce 2011 se podílela na zisku titulu mistryň světa a zároveň získala zlatý míč pro nejlepší fotbalistu planety. Na olympiádě v Londýně přivedla japonský celek do finále a ke stříbrným medailím. Ještě v roce 2015 byla na mistrovství světa v Kanadě pro japonskou reprezentaci nesmírně platnou hráčkou. Pak ukončila sportovní kariéru. Profimedia.cz
 3. Birgit Prinz (Německo)  Útočnice Birgit Prinz je bezkonkurenčně nejlepší německou a zároveň neamerickou fotbalistkou v historii tohoto sportu. V dresu s orlicí na hrudi odehrála 214 zápasů, ve kterých nastřílela 128 branek. Naprosto ohromující je její bilance na klubové úrovni. Ve 262 střetnutích dokázala nasázet soupeřkám neuvěřitelných 282 gólů. Birgit Prinz se stala třikrát nejlepší fotbalistkou planety, přivedla německou reprezentaci ke dvěma titulům mistryň světa a třikrát k bronzovým medailím na olympijských hrách. V životopise má zapsaných také osm bundesligových titulů a tři výhry v evropských pohárech. Profesionální kariéru ukončila v roce 2011. Profimedia.cz
7
Fotogalerie

Holky, které si rozumí s kopačákem. Toto je 6 nejlepších fotbalistek všech dob

Ženský fotbal už není jen vysmívanou rekreační aktivitou, ze které si před lety chlapi v hospodách dělávali legraci. Ne, že by si ji občas dodnes nedělali, ale kdo viděl hrát děvčata na nejvyšší úrovni, dobře ví, že to většina z nich s balonem opravdu umí.

slide-fotbalistky.jpg

Přestože historie ženského fotbalu není tak dlouhá a bohatá jako v případě toho mužského, přece jen už má svoje nezapomenutelné hvězdy a legendy. Pokusili jsme se najít nejlepší hráčky v dějinách tohoto sportu, které pobíhaly za mičudou po zelených pažitech. V následujících kapitolách najdete šest těch nejlepších.

Pokračování 2 / 7

6. Carli Lloyd (USA)

Carli Lloyd.jpg

Američanka Carli Lloyd je dvojnásobnou zlatou olympijskou medailistkou a v letech 2015 a 2019 se stala také mistryní světa. Právě skvělé výkony na prvně zmíněném šampionátu v Kanadě jí pomohly k premiérovému prestižnímu ocenění. Ve finále proti Japonsku nastřílela hattrick a stala se první ženou, které se takový kousek v souboji o zlato podařil. Všechny tři branky nasázela v úvodních 16 minutách utkání.

Za americký národní celek odehrála 316 zápasů a přeskočila metu stovky nastřílených gólů (134). I když byla zpočátku kritizována za nevyrovnané výkony, s postupem času se z ní stala jedna z nejlepších středopolařek na světě. Mezi její charakteristické vlastnosti patřila houževnatost, vytrvalost a síla. K tomu patřila i taktická vyspělost a univerzálnost - byla to zkrátka komplexní fotbalistka. V roce 2017 byla velmi blízko třetímu triumfu, ale nakonec skončila v hlasování na druhém místě. Kariéru ukončila v roce 2021.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 7

5. Abby Wambach (USA)

Abby Wambach.jpg

Žádná fotbalistka v dějinách nenastřílela víc reprezentačních branek než Abby Wambach. Americká útočnice má na kontě 184 gólů z 255 zápasů. Pětadvacetkrát se trefila na vrcholných akcích – buď na mistrovství světa nebo na olympijském turnaji.

Ze tří olympiád má ve sbírce tři zlaté medaile, ze čtyř světových šampionátů získala dva bronzy, stříbro a předloni konečně i vytoužené zlato. Šestkrát se stala Amy Wambach nejlepší fotbalistkou Spojených států a stala se vůbec první hráčem fotbalu, který získal ocenění „Nejlepší sportovec roku USA.“

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 7

4. Homare Sawa (Japonsko)

Homare Sawa.jpg

Japonka Hamare Sawa je pravděpodobně nejkreativnější záložníci v historii ženského fotbalu. O jejím bezprecedentním talentu vypovídá fakt, že první zápas v týmu mezi dospělými odehrála v pouhých 12 letech. O tři roky později už debutovala v seniorské reprezentaci země vycházejícího slunce.

V roce 2011 se podílela na zisku titulu mistryň světa a zároveň získala zlatý míč pro nejlepší fotbalistu planety. Na olympiádě v Londýně přivedla japonský celek do finále a ke stříbrným medailím. Ještě v roce 2015 byla na mistrovství světa v Kanadě pro japonskou reprezentaci nesmírně platnou hráčkou. Pak ukončila sportovní kariéru.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 7

3. Birgit Prinz (Německo)

Birgit Prinz.jpg

Útočnice Birgit Prinz je bezkonkurenčně nejlepší německou a zároveň neamerickou fotbalistkou v historii tohoto sportu. V dresu s orlicí na hrudi odehrála 214 zápasů, ve kterých nastřílela 128 branek. Naprosto ohromující je její bilance na klubové úrovni. Ve 262 střetnutích dokázala nasázet soupeřkám neuvěřitelných 282 gólů.

Birgit Prinz se stala třikrát nejlepší fotbalistkou planety, přivedla německou reprezentaci ke dvěma titulům mistryň světa a třikrát k bronzovým medailím na olympijských hrách. V životopise má zapsaných také osm bundesligových titulů a tři výhry v evropských pohárech. Profesionální kariéru ukončila v roce 2011.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 7

2. Marta (Brazílie)

Marta.jpg

Šestatřicetiletá Marta Vieira da Silva, známá jednoduše pod jménem Marta, je považována za nejlepší brazilskou fotbalistku všech dob. Je to takový Pelé v sukních. Podle mnohých odborníků je vůbec nejtalentovanější hráčkou, která kdy kopala do mičudy. Šikovná útočnice má na kontě skoro 171 zápasů v reprezentačním dresu a 115 gólů.

V letech 2006 až 2010 byla pětkrát v řadě oceněna jako nejlepší fotbalistka světa, pak byla v anketě čtyřikrát druhá a jednou třetí a po osmi letech se dočkala znovu prvenství. Ve sbírce jí však chybí titul mistryně světa nebo olympijské vítězky.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 7

1. Mia Hamm (USA)

Mia Hamm.jpg

Mia Hamm se stala držitelkou prvních dvou ocenění Fotbalistka roku. Ženský fotbal neměl ve své historii moc větších superhvězd než tuto americkou útočnici, která poprvé oblékla reprezentační dres už v patnácti letech. Když jí bylo 19 roků, pomohla národnímu týmu vyhrát mistrovství světa.

Během kariéry odehrála za Spojené státy 275 zápasů, ve kterých nastřílela 158 gólů, třikrát vyhrála titul mistryně světa a dvakrát olympijské hry. Kromě toho, že byla dvakrát vyhlášena nejlepší hráčkou světa, dvakrát skončila v hodnocení druhá.

Mia Hamm je všeobecně považována za průkopnici nejen ženského fotbalu, ale vůbec ženského sportu v USA. Kariéru ukončila v roce 2004 po zisku zlata na olympiádě v Aténách.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud