Fotbalové přestupy v České republice. Kluby na prodeji hráčů umí vydělat

Za pár měsíců se opět otevře přestupové okno a mezi fotbalovými kluby na celém světě se začne obchodovat s hráči. Česká republika nebude výjimkou.

Když v roce 2008 přestupoval Martin Fenin z Teplic do německého Frankfurtu, jeho mateřský klub za něj vyinkasoval 3,5 milionu eur. Po návratu do české ligy byl pro Slavii i zadarmo drahý. (Foto: Profimedia)

Jedni zvednou kotvy a zamíří do zahraničí, jiní se zase z ciziny přijedou nadýchat nového povětří. Tak to mezi sezonami a během zimní přestávky ve fotbalovém světě chodí už přes sto let.

V někdejším Československu to s přestupy nebylo nijak slavné a trh se začal pomalu hýbat až po roce 1990. Po úspěšném Euru v roce 1996 byl najednou o české hráče zájem, a tak jich stále víc mizelo za hranicemi.

Nejvíc fotbalistů – 118 - odešlo ze zdejších trávníků v sezoně 2011/12. naopak nejmasovější fotbalovou migraci zažila Česká republika v sezoně 2012/13. Mezi 108 příchozími hráči ze zahraničí byla řada borců, kteří se vraceli domů restartovat nebo dohrát kariéru.

Na odchodech svých plejerů do ciziny české kluby uměly vydělat. V sezoně 2007/08 za přestupy hráčů do tuzemského fotbalu připlynulo 36,32 milionů eur. Ve stejné sezoně zároveň utrácely domácí kluby nejvíc peněz za posily ze zahraničí - zaplatily za ně tři miliony eur.

Konkrétní čísla k jednotlivým sezonám i celkové součty najdete v následující tabulce, kterou jsme sestavili na základě údajů z portálu EyeSeeData, kde jsou zdokumentovány všechny přestupy až do sezony 2012/13.

tabulka-přestupy.jpg

Doporučujeme

Články odjinud