Borci s cizím pasem. 20 nejlepších cizinců v historii české fotbalové ligy

Rok co rok je česká fotbalová liga více otevřena cizincům všech národností. V nejvyšší soutěži působili hráči z Japonska, Etiopie či Kostariky, ti ale bůhvíjak slavný dojem nezanechali. Na řadu cizinců ale fanoušci jen tak nezapomenou.

Zahraniční fotbalisté jsou nedílnou součástí všech ligových týmů. Od vzniku samostatné nejvyšší soutěže prošla naší zemí řada hráčů z ciziny, někteří rychle a bez povšimnutí prosvištěli dál, jiní však zanechali skvělý dojem a zajistili si lukrativní zahraniční angažmá. Uvidíme, jakou stopu zanechají v lize letní zahraniční posily Sparty a Slavie, na jejich hodnocení je však ještě brzy.

Pustili jsme se do náročné práce a vybrali 20 nejlepších cizinců, kteří v lize působili. Možná vám ve výběru někdo bude chybět, nikdy se ale nelze zavděčit všem. Věřte ale, že dvacítka hráčů, jejichž jména najdete v následujících kapitolách, to je vytříbená společnost.

Pokračování 2 / 21

Manuel Pamič (Chorvatsko)

Manuel Pamič.jpg

Chorvatský obránce se v Česku objevil na začátku roku 2009, kdy ho zapůjčil na Letnou Salcburk. Jelikož byly obě strany spokojeny, hostování Manuela Pamiče se změnilo v přestup.

Až do sezony 201/13 byl neodmyslitelným článkem základní jedenáctky, dobře bránil a neúnavně podporoval i ofenzivu. Následující léto s ním ale Sparta přestala počítat a pustila ho do Itálie.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 21

Lukáš Štětina (Slovensko)

Lukáš Štětina Dominik Bakeš CNC Profimedia.jpg

Šestadvacetiletý slovenský reprezentant přišel v roce 2013 na Julisku. Na Dukle se z něj postupně stal pevný příliš zadních řad a vypracoval se do pozice jednoho z elitních ligových stoperů. V létě mu už Dukla byla malá a toužily po něm všechny elitní domácí kluby. Lukáš Štětina si nakonec plácl se Spartou a také na Letné zatím hraje pravidelně.

Foto: Dominik Bakeš / CNC / Profimedia

Pokračování 4 / 21

Michael Ngadeu-Ngadjui (Kamerun)

Michael Ngadeu.jpg

Kdo ví, jak by byl vysoko, kdybychom tento žebříček sestavovali za rok. Michael Ngadeu je však v české lize zatím krátce na to, abychom ho zařadili o několik příček výš. Do Slavie přišel před rokem a úvod angažmá mu moc nesedl, pak se ale posunul z postu stopera do středu zálohy a stal se jedním z nejlepších fotbalistů ligy. V zimě vyhrál africký šampionát a poté oslavil i mistrovský titul. V létě okolo něj kroužily kluby z Anglie a Francie, jak dlouho ho Slavia ještě udrží?

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 21

Jasmin Ščuk (Bosna a Hercegovina)

Jasmin Ščuk.jpg

Když v roce 2009 zkoušela Mladá Boleslav Jasmina Ščuka, netušila, že právě získala budoucí hvězdu týmu. Defenzivní záložník z Bosny a Hercegoviny byl v prvním týmu od roku 2011 až do konce sezony 2015/16 a byl nesmírně platným hráčem. V jedné sezoně dal dokonce sedm branek a před rokem přestoupil do Slavie, se kterou získal titul. V létě se však nevešel na soupisku a zamířil na hostování do Turecka.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 21

Costa Nhamoinesu (Zimbabwe)

Costa 2.jpg

Obránce Costa Nhamoinesu ze Zimbabwe přišel do české ligy před začátkem sezony 2013/14, během které se usadil na levém kraji obrany, dal tři góly, přidal pět nahrávek a pomohl k titulu. Na Letné stále působí a v týmu má i nadále velmi důležitou roli.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 21

Patrik Hrošovský (Slovensko)

Patrik Hrošovský 2.jpg

V Plzni dobře věděli, že éra Pavla Horvátha jednoho dne skončí. Proto už v předstihu hledali náhradu, kterou se stal Patrik Hrošovský. Pětadvacetiletý slovenský reprezentant předpoklady naplnil a stal se motorem západočeské družiny. Střední záložník je klíčovým mužem i pro trenéra Vrbu, který na něm staví sestavu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 21

Matúš Kozáčik (Slovensko)

Matúš Kozáčik Ladislav Němec  MAFRA  Profimedia.jpg

Třiatřicetiletý slovenský brankář Matúš Kozáčik debutoval v české lize v sezoně 2003/04. Ve Slavii dlouho kryl záda Radku Černému, pak Michalovi Vorlovi. V létě roku 2007 odešel do Sparty. Poté, co po třech letech pomohl letenskému týmu k titulu, zamířil na Kypr.

Před pěti lety se do České republiky vrátil, tentokrát do Plzně, se kterou čtyřikrát vyhrál ligu, postoupil do Ligy mistrů a stal se z něj jeden z nejlepších gólmanů soutěže.

Foto: Ladislav Němec / MAFRA / Profimedia

Pokračování 9 / 21

Lazzaro Liuni (Argentina)

Lazzaro Liuni.jpg

Už je to poměrně hodně roků, co Lazzaro Liuni působil v české lize, tuzemští fanoušci si ho ale stále velmi dobře pamatují. Argentinský útočník se objevil v roce 1998 v Liberci, na severu Čech se ihned stal oporu týmu a miláčkem fanoušků. Dvakrát byl vyhlášen nejlepším ligovým cizincem a po třech letech zamířil do Sparty. Na Letné se ale příliš neprosadil a po roce a půl odešel do Itálie.

Foto: BOŘIVOJ ČERNÝ / MAFRA /Profimedia.cz

Pokračování 10 / 21

Vjačeslav Karavajev (Rusko)

Vjačeslav KAravaev Sparta.jpg

Dvaadvacetiletý ruský obránce přišel v roce 2014 z CSKA Moskva do Dukly. Rok strávil také v Jablonci a loni posílil Spartu. Usadil se na pravém kraji zadní řady a v sezoně byl nejlepším hráčem Sparty. O to více je nepochopitelné, že letos nehraje. Dostal se do ruské reprezentace a chtěl ho moskevský Lokomotiv, pokud se nic nezmění, tak odejde v zimě.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 21

Tijany Belaid (Tunisko)

Tijany Belaid.jpg

Narodil se v Paříži, reprezentoval Tunisko a do Slavia přišel v roce 2007 z Interu Milán. S týmem „sešívaných“ oslavil dva ligové tituly, rozhodl o výhře nad Steaou Bukurešť v Lize mistrů, dával góly, dirigoval hru, měl skvělé fotbalové myšlení. Bohužel pro něj i pro Slavii měl také problémy se životosprávou a disciplínou. Několikrát se nepohodl s koučem Karlem Jarolímem a v roce 2010 zamířil do Hullu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 12 / 21

Aidin Mahmutovič (Bosna a Hercegovina)

Aidin Mahmutovič.jpg

Aidin Mahmutovič hraje v české lize pravidelně od sezony 2008/09 a od té doby nastřílel už 69 branek. Dokonce se spekulovalo o tom, že by mohl nastupovat v dresu české reprezentace. Z Plzně, kam přestoupil z Teplic, to mohl mít k národnímu týmu o něco blíž, ale v nabitém kádru se příliš neprosadil. Nedařilo se mu ani v Olomouci, hrál také za Příbram a v létě se vrátil do rodné Bosny a Hercegoviny

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 13 / 21

Juraj Kucka (Slovensko)

Juraj Kucka.jpg

Houževnatý záložník se skvělou střelou působil v české lize jen dva roky, ty mu ale stačily k tomu, aby za sebou zanechal výraznou stopu. Sparta ho získala na doporučení Michala Bílka z Ružomberoku a udělala velmi dobře.

Juraj Kucka se stal jednou z opor týmu, nevynechal jediný souboj, hrál nesmírně obětavě, řídil hru zálohy, dával důležité branky, pomohl Pražanům k titulu i postupu do jarní fáze Evropské ligy. V roce 2011 odešel do Janova, hrál také za AC Milán a nyní je hráčem Trabzonsporu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 14 / 21

Marek Bakoš (Slovensko)

Marek Bakoš CSKA.jpg

Plzeňští fanoušci na slovenského útočníka Marka Bakoše asi dlouho nezapomenou. Ve Viktorce byl od sezony 2009/10 a prakticky až do svého odchodu v ročníku 2014/15 pravidelně nastupoval v základní sestavě. Výrazně se podílel na titulech a postupech do Ligy mistrů, ve které se prosazoval i gólově. Z Viktorky pak odešel do Liberce, po roce a půl se ale na západ Čech zase vrátil a týmu má stále co nabídnout.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 15 / 21

Vladimír Labant (Slovensko)

Vlado Labant.jpg

V roce 1999 se stal nejlepším fotbalistou Slovenska a zároveň zamířil ze Slavie do Sparty. Stal se prvním Slovákem, který si kdy zahrál v Lize mistrů. Na Letné oslavil čtyři tituly, dal několik důležitých gólů a stal se oblíbencem fanoušků. Dokázal se vypořádat i s nepříjemnými zraněními a dodnes patří mezi nejlepší slovenské fotbalisty, kteří v Česku hráli.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 16 / 21

Léonard Kweuke (Kamerun)

Kweuke.jpg

Ještě před pár lety byl postrachem obran českých klubů, pak ale zamířil do Turecka. Ve Spartě totiž Léonard Kweuke přišel o místo v sestavě a na Letné s ním přestali počítat.

Za Spartu kopal kamerunský dlouhán od roku 2010, kdy přišel z Dunajské Stredy. Během tří sezon nastřílel 31 branek a dostal se i do národního týmu rodné země.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 17 / 21

Edin Džeko (Bosna a Hercegovina)

Edin Džeko Teplice.jpg

Jiří Plíšek měl skvělý čich, když si v Bosně a Hercegovině vyhlédl Edina Džeka. Ten dal první ligový gól v sezoně 2005/06 na hřišti Plzně, kam o pár let později zamířil s Manchesterem City k utkání Ligy mistrů. Nyní válí v dresu AS Řím.

Ve své druhé sezoně později nastřílel 13 branek, stal se nejlepším cizincem soutěže a řekl si o pozornost zahraničních klubů. Vybral si Wolfsburg, se kterým senzačně vyhrál německou Bundesligu. Dodnes ale mluví česky a rád na teplické angažmá vzpomíná.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 18 / 21

Dušan Švento (Slovensko)

Dušan Švento.jpg

Fanouškům Slavie se moc nelíbilo, když vedení klubu získalo v roce 2005 Dušana Šventa, brzy ale pochvalně klepalo bossům po ramenou. Neskutečně rychlonohý slovenský záložník se stal jedním z nejlepších ligových fotbalistů a výrazným způsobem se podílel na zisku titulu i postupu do Ligy mistrů. Po čtyřech letech, už jako reprezentant, opustil Prahu a zamířil do Salcburku. Před rokem se do Slavie vrátil, stále místo v sestavě si ale nevybojoval.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 19 / 21

Mickaël Tavares (Senegal)

Mickaël Tavares.jpg

I když Mickaël Tavares v české lize při svém prvním angažmá moc dlouho nezůstal, zanechal skvělý dojem a dodnes je považován za jednoho z nejlepších cizinců, který u nás kdy hrál. Senegalský reprezentant působil ve Slavii od roku 2007, v Praze vydržel jen rok a půl, během toho ale výrazným způsobem pomohl týmu k ligovému titulu i postupu do Ligy mistrů.

Na postu defenzivního záložníka exceloval a odměnou mu byl přestup do Hamburku. V sezoně 2014/15 se však do české ligy vrátil, nikoli však do Slavie, nýbrž do Mladé Boleslavi. Jeho angažmá už je však minulostí, Českou republiku brzy zase opustil a zamířil do Austrálie.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 20 / 21

Simon Deli (Pobřeží slonoviny)

Simon Deli Slavia.jpg

Ve Spartě ho nechtěli, otrkávat se začal v Českých Budějovicích, působil také v Příbrami a v roce 2015 přišel do Slavie. V Edenu se z něj stala prvotřídní hvězda, rychle se zabydlel v základní sestavě a stal se jedním z nejlepších ligových fotbalistů. V létě okolo něj kroužily kluby z Francie, chtělo ho například Marseille, pětadvacetiletý reprezentant z Pobřeží slonoviny ale prodloužil smlouvu do roku 2020. Je však otázkou, jak dlouho ho v Praze udrží.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 21 / 21

Bony Wilfried (Pobřeží slonoviny)

Bony Wilfried Sparta.jpg

Bony Wilfried to zkoušel v Liverpoolu, na Andfield Road ale neuspěl. A tak v roce 2007 zamířil do Sparty. Za letenský tým odehrál celkem 59 utkání, dal v nich 22 branek a stal se miláčkem fanoušků. Sparta těžila z jeho důrazu a schopností v zakončení,

Bony se dokonce dostal i do reprezentace a díky velmi dobrým výkonům na ligové a evropské scéně zamířil v polovině sezony 2010/11 do zahraničí. Přes nizozemský Arnhem se dostal do Swansea, což ale nebyla konečná stanice. Dokonce se stal hráčem Manchesteru City, v létě se však přes Stoke vrátil znovu do Swansea.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud