3 důvody, proč fotbalisté odcházejí do Číny. Nechá se zlákat i Baroš a Plašil?

3 důvody, proč fotbalisté odcházejí do Číny. Nechá se zlákat i Baroš a Plašil?

Na začátku března poměrně v tichosti opustil Marek Jarolím Teplice a namířil si to do Číny. Stejným směrem by v létě mohli zamířit další dva čeští fotbalisté – Milan Baroš a Jaroslav Plašil. Okolo jejich přestupů už by se ale strhla větší debata.

Jarolím, jehož zlákal tým Chang-čou Greentown, byl teprve třetím českým fotbalistou, který si v Číně zahrál. Před ním se stejným směrem vydali ještě Václav Němeček a Robert Caha.

V posledních letech ale tato asijská země zažívá fotbalový boom. Do Číny nejprve odešel bývalý francouzský reprezentant Nicolas Anelka, kterého loni v létě následoval Didier Drogba. Jejich mise v Šanghaji ale dopadla neslavně. Klub jim údajně dlužil peníze a tak Anelka zamířil do Juventusu a Drogba do Galatasaray Istanbul.

Kanonýr z Pobřeží Slonoviny z tureckého velkoklubu definitivně vyštval Milana Baroše. Druhý nejlepší střelec české reprezentace proto odešel do Baníku a teď si hledá nové angažmá. Na stůl už mu přistála nabídka z čínského Jiangsu Sainty FC. Do země lákají i kapitána Bordeaux Jaroslava Plašila. Oba tyto nabídky zatím zvažují.

Šance, že do Číny zamíří, existuje. Proč ale slavní fotbalisté míří zrovna do této země? Vybrali jsme tři důvody.

1. Pohádkový plat

Nic proti kvalitám francouzské ligy, Anelka ale věděl, proč místo návratu domů odcházel do Číny. Pokud by se rozhodoval podle sportovního hlediska, zřejmě by neváhal ani vteřinu a zůstal by v Evropě, ve fotbale ale hrají klíčovou roli peníze. A francouzský kanonýr si měl v klubu Šen-chua přijít asi na 200 tisíc eur (asi 5,1 milionů korun) týdně. Drogba na tom byl ještě lépe, za týden si vydělal 250 tisíc eur.

Baroš ani Plašil tolik určitě brát nebudou, rozhodně na tom ale budou lépe, než v Baníku a v Bordeaux. Pokud by se rozhodovali podle platů, do Číny by odešli. Na takové peníze by si asi už jinde, snad s výjimku arabských zemí, nepřišli.

2. Hvězdné postavení a sláva

Ač to tak na první pohled možná nevypadá, fotbal je v Číně nesmírně populární. Stačí si vzpomenout, co v zemi způsobil přílet Drogby, který rozpoutal šílenství. Není náhodou, že do země míří na turné řada evropských velkoklubů.

Z popularity by v Číně těžil i Baroš. Na vizitku nejlepšího střelce Eura, vítěze Ligy mistrů a bývalého kanonýra Liverpoolu by místní fotbaloví nadšenci určitě slyšeli. 

3. Nová výzva

Fotbalové hvězdy nechodí do Číny v nejlepším fotbalovém věku. Drogba i Anelka odešli do Šanghaje až po třicítce. Barošovi i Plašilovi je jednatřicet. To ale neznamená, že by se šli do země zakopat.

Všichni uvedení hráči už toho ale v kariéře zažili hodně, působili na vrcholové úrovni a kromě vidiny peněz je také láká zkusit si něco nového. A Čína, to je pořádná výzva. Hráči zde navíc nejsou sledováni na každém kroku a nejsou proto vystaveni takovému tlaku. 

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud