11 žhavých kandidátů na Norris Trophy pro nejlepšího beka v NHL

Máme za sebou už více než tři čtvrtiny aktuálního ročníku NHL. To je ideální čas pro analýzy a prognózy ohledně prestižních ocenění, která se budou rozdávat po skončení sezony.

slide-Norris Trophy.jpg

James Norris Memorial Trophy je ocenění, které každoročně po skončení sezony NHL získá nejlepší obránce soutěže. Poprvé bylo uděleno v ročníku 1953/54 a naposled jej loni v létě převzal Brent Burns ze San Jose. I v současné sezoně by měl patřit mezi beky, kteří se o trofej budou ucházet. Kromě něho si však na prestižní cenu budou dělat zálusk i jiní skvělí zadáci. Jedenáct největších aspirantů na Norris Trophy (seřazených od nejméně po nejvíce pravděpodobné) najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 12

11. Roman Josi (Nashville Predators)

Josi.jpg

Bilance v aktuální sezoně: 60 zápasů – 44 bodů (10+34)

Švýcarský obránce Roman Josi zraje jako dobré víno. V sedmadvaceti letech patří mezi největší defenzivní osobnosti NHL a má potenciál na to, aby získal Norris Trophy pro nejlepšího beka soutěže (když ne letos, tak v blízké budoucnosti). Po ročníku 2015/16 skončil v hlasování na pátém místě, ale určitě má i na víc.

Josi v aktuální sezoně nastřádal do statistik 44 bodů za 10 gólů a 34 asistencí, což ho řadí na deváté místo mezi nejproduktivnějšími beky v soutěži. Vzhledem ke svým schopnostem pobírá skoro úsměvný plat ve výši čtyř milionů dolarů ročně. Nashville je jediným klubem, v němž tento skvělý nahrávač a dobrý střelec dosud v NHL působil. Smlouvu tam má podepsanou do roku 2020.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 12

10. Erik Karlsson (Ottawa Senators)

Karlsson.jpg

Bilance v aktuální sezoně: 59 zápasů – 47 bodů (6+41)

Švédský obránce Erik Karlsson umí řídit hru, skvěle bruslí a je nesmírně kreativní. Během necelých devíti sezon v NHL nasbíral už přes 500 kanadských bodů, k čemuž mu stačilo 615 zápasů. Na hráče, který má v popisu práce defenzívu, je to obdivuhodný výkon. Jen jeden švédský bek měl v minulosti tak famózní nástup do soutěže – Nicklas Lidström. Víc asi není třeba dodávat. Už čtyřikrát se stal Karlsson nejproduktivnějším bekem soutěže a i když v této sezoně se mu to (zřejmě) nepodaří, pořád patří mezi nesmírně nebezpečné a respektované zadáky.

Experti už několik let  tvrdí, že je jedním z nejlepších ofenzivních zadáků v NHL a čísla jim dávají zapravdu. Zcela poprávu si v roce 2015 ze slavnostního večera odnesl už podruhé Norris Trophy pro nejlepšího beka soutěže. Tu první vyhrál v roce 2012, nedlouho po 22. narozeninách, a na další může pomýšlet nyní, i když reálně jeho šance asi nejsou moc vysoké. S průměrným časem 26 minut a 24 vteřin na ledě za zápas je čtvrtým nejvytíženějším hráčem soutěže v současné sezoně.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 12

9. Ryan Suter (Minnesota Wild)

Ryan Suter.jpg

Bilance v aktuální sezoně: 66 zápasů – 45 bodů (6+39)

Ryan Suter je jedním z nejchytřejších obránců v NHL. „Je to hráč, který se asi nejvíc podobá Nicklasi Lidströmovi. Strávit na ledě sedmadvacet minut v každém zápase, to je úplně bláznivé. Můj průměr se pohybuje mezi dvaceti až dvaadvaceti minutami a můžu říct, že i malý rozdíl je hodně znát. Nedovedu si představit, že bych měl v každém utkání odehrát třeba o sedm minut víc,“ řekl kdysi zadák Kevin Shattenkirk.

Suter to zvládá, protože perfektně dokáže hospodařit s energií v průběhu zápasu. „Každý mladý hráč je nadržený na puk a má snahu makat neustále na sto procent. Jenže pak mu dojde šťáva. Inteligentní veteráni jako je Suter dokážou rozpoznat, kdy je třeba zapnout na plný výkon a kdy si naopak mohou trochu vydechnout,“ vysvětluje Shattenkirk.

Suter je také mistrem přihrávky z vlastního obranného pásma, odkud dokáže zakládat smrtící útočné akce. Bleskurychle se i pod tlakem dokáže rozhodnout pro tu nejlepší možnost. I díky těmto atributům se pravidelně dostává v hlasování o Norris Trophy mezi absolutní elitu. Soudě podle toho, jak famózně hraje v současné sezoně, může to být právě on, kdo cennou trofej zvedne letos nad hlavu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 12

8. Alex Pietrangelo (St. Louis Blues)

Alex Pietrangelo1.jpg

Bilance v aktuální sezoně: 62 zápasů – 39 bodů (11+28)

Ve svých prvních dvou sezonách v NHL nashromáždil obránce Alex Pietrangelo 94 kanadských bodů. St. Louis si urostlého borce vybrali jako čtvrtého v draftu v roce 2008 zejména kvůli jeho fyzickým parametrům. K nim postupně přidával i zkušenosti, kterých má dnes - osmadvaceti letech - na rozdávání.

Ve své nejlepší sezoně (2013/14) nastřádal do statistik úctyhodných 51 bodů (8+43). V současném ročníku se zatím dostal v 62 zápasech na 39 bodů (11+28). Je to vynikající bruslař s dobrou střelou a citem pro přihrávku. Nyní je v nejlepším hokejovém věku, takže plat ve výši téměř sedmi milionů dolarů za sezonu je asi ideálním ohodnocením jeho schopností a perspektivity.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 12

7. Shayne Gostisbehere (Philadelphia Flyers)

Shayne Gostisbehere.jpg

Bilance v aktuální sezoně: 62 zápasů – 50 bodů (10+40)

Čtyřiadvacetiletý Američan Shayne Gostisbehere nikdy nehrál v žádném mládežnickém reprezentačním výběru a v draftu v roce 2012 si ho vybrala Philadelphia až ve třetím kole jako 78. hráče v pořadí. První šanci zahrát si v NHL dostal v ročníku 2014/15, kdy naskočil do dvou zápasů. V následující sezoně se dostal do sestavy Flyers až v polovině listopadu, ale od té doby ukazoval, že je jedním z nejtalentovanějších mladých beků v soutěži.

Během své nováčkovské sezony ustanovil nový rekord NHL v počtu bodů pro obránce-nováčka sezony, které zaznamenal v řadě bez přerušení. Ten předchozí držel Barry Beck, jemuž se v ročníku 1977/78 dvakrát podařilo bodovat v deseti zápasech v řadě. Gostisbehere to zvládl v patnácti duelech.

Nejenže je skvělý v defenzivní činnosti, ale zároveň je obávanou ofenzivní zbraní celku. V 62 zápasech současného ročníku zaznamenal 50 bodů za deset gólů a 40 asistencí. Na obránce má také docela přesnou střelu, což je neocenitelná schopnost pro přesilovky, ve kterých dal v aktuální sezoně pět branek a na dalších dvacet nahrál.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 12

6. John Carlson (Washington Capitals)

Carlson.jpg

Bilance v aktuální sezoně: 65 zápasů – 53 bodů (12+41)

V roce 2010 pomohl John Carlson celku Spojených států vyhrát zlaté medaile na juniorském mistrovství světa v Kanadě vítězným gólem ve finále proti domácímu výběru. Od té doby nosí přezdívku „Real American Hero“ – Opravdový americký hrdina. Carlson patří k nejtalentovanějším obráncům v NHL, což potvrzuje už několik sezon vrchovatou měrou.

Hráč, jehož si Washington vybral v roce 2008 hned v prvním kole draftu, už odehrál v NHL téměř šest stovek zápasů a od sezony 2014/15, kdy se blýskl 55 kanadskými body (12+43) patří mezi nadprůměrně produktivní beky v NHL – momentálně mu patří druhá příčka se ztrátou dvou bodů na prvního Johna Klingberga z Dallasu.

Carlson je nesmírně platný při hře v oslabení i v přesilovkách. A to patří k levným bekům - jeho plat ve výši necelých čtyř milionů dolarů je silně podhodnocený vzhledem k jeho špičkovým výkonům. Po sezoně mu však vyprší smlouva a od té příští jeho plat nejspíš raketově vyskočí nahoru, zvláště, pokud mu připadne Norris Trophy pro nejlepšího beka v NHL.

Foto: Prodimedia.cz

Pokračování 8 / 12

5. Brent Burns (San Jose Sharks)

Brent Burns.jpg

Bilance v aktuální sezoně: 66 zápasů – 52 bodů (10+42)

Když v červnu roku 2011 získali Žraloci z Minnesoty za Devina Setoguchiho, Charlieho Coyleho a první výběr v draftu zadáka Brenta Burnse, pořídili si do týmu možná nejlepšího beka v klubové historii. Rtuťovitý a dynamický hráč obdržel po minulé sezoně Norris Trophy pro nejlepšího obránce v NHL a není vyloučeno, že si ji letos odnese ze slavnostního večera znovu.

Během výkonnostního růstu, kterým v minulých letech prošel, přidal do rejstříku svých schopností bezchybné čtení hry a předvídavost, tedy vlastnosti, které v něm v dříve občas scházely. I díky tomu patří už několik sezon k nejproduktivnějším bekům v NHL.

Dvaatřicetiletý vousáč pohádkově válel v play-off před dvěma lety a ve 24 zápasech posbíral 24 bodů za sedm gólů a 17 nahrávek. Bohužel však na vytoužený Stanley Cup nedosáhl. Podobné výkony, jakými se loučil s předchozími sezonami, opakuje i v aktuálním ročníku.

Jeho 271 puků vyslaných na branky protivníků je výkon z jiné planety. Vždyť druhého nejlepšího zadáka - Setha Jonese - aktuálně překonává o více než padesát střel (!). Ze všech hráčů v NHL je na tom v tomto ohledu lépe jen fenomenální snajpr Alexandr Ovečkin, a to o pouhých osm střel.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 12

4. Drew Doughty (Los Angeles Kings)

Drew Doughty1.jpg

Bilance v aktuální sezoně: 66 zápasů – 44 bodů (8+36)

Na osmadvacetiletém Kanaďanovi oceňují odborníci skvělé bruslení, agilitu, zdravou agresivitu a chladnou hlavu i v těch nejsvízelnějších situacích. Je snadné zůstat vzadu a hrát pozičně, ale nejsložitější rozhodnutí, jaké může obránce učinit, dělá v momentě, kdy se má rozhodnout, zda bude riskovat a podpoří útok. V předvídání toho správného okamžiku je Drew Doughty možná nejlepší na světě.

Doughty je jedním z důvodů, proč Los Angeles Kings dvakrát během posledních sedmi let vyhráli Stanley Cup a proč jej mají šanci vyhrát v tomto ročníku znovu. V aktuální sezoně nasbíral dosud 44 bodů za osm branek, k nimž přidal 36 asistencí.

Do NHL naskočil už v roce 2008 jako osmnáctiletý mladíček a stal se z něho železný muž soutěže. Od té doby totiž vynechal jen 16 zápasů. Poté, co ve své druhé sezoně nasbíral 59 kanadských bodů, začali o něm experti mluvit jako o novém Ray Bourqueovi.

V roce 2015 mu Norris Trophy utekla jen o fous – v hlasování totiž skončil na druhém místě za Erikem Karlssonem. Třiapadesátkrát se však ocitl na hlasovacích lístcích na prvním místě, což bylo nejvíc ze všech hráčů. O rok později už to ale vyšlo a Doughty dostal 93 nominací na první místo, zatímco celkové druhý Karlsson jich měl „jen“ šestačtyřicet.

Doughty je podle statistických čísel s průměrným časem 26 minut a 42 vteřin na ledě za zápas druhým nejvytíženějším hráčem v aktuální sezoně NHL. Vzhledem k věku se dá předpokládat, že jeho výkony budou konstantní ještě několik let, takže Norris Trophy může v budoucnosti (klidně i po této sezoně) opět patřit právě jemu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 12

3. P.K. Subban (Nashville Predators)

PK Subban-Nashville.jpg

Bilance v aktuální sezoně: 65 zápasů – 50 bodů (15+35)

Kdybychom hledali obránce, který podává na poli produktivity v posledních sezonách nejkonzistentnější výkony, pak bychom došli vedle Erika Karlssona k P.K. Subbanovi z Nashvillu Predators. Pocity vítěze Norris Trophy zná z roku 2013 a letos by si je mohl zopakovat.

V aktuální sezoně je pátým nejproduktivnějším zadákem v NHL, když dokázal zaznamenat 50 bodů za 15 branek a 35 asistencí. V ročníku 2015/16 zaznamenal své dosavadní maximum - 60 bodů - a tento výkon by s trochou štěstí do konce základní části mohl dorovnat či překonat.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 12

2. John Klingberg (Dallas Stars)

John Klingberg.jpg

Bilance v aktuální sezoně: 65 zápasů – 55 bodů (7+48)

Švédský bek John Klingberg vlétl do NHL v sezoně 2014/15 jako rozjetá lokomotiva a od té doby není k zastavení. Ve svém nováčkovském ročníku nasbíral v 65 zápasech 40 bodů (11+29) a v následující sezoně oslnil 58 body (10+48) v 76 duelech. Momentálně je oporou týmu a má jisté místo v první pětce i v elitní přesilovkové formaci. V současném ročníku má na kontě už 55 bodů a je vůbec nejproduktivnějším bekem v lize.

Dallas si vybral Klingberga v draftu roku 2010 až v pátém kole, ale dnes se asi manažeři za tuto volbu plácají pochvalně po ramenou. Ofenzivní zadák je výborným a pohyblivým bruslařem, umí podržet i rozehrát puk a vyniká v přesilovkách. Často více než zadáka připomíná čtvrtého útočníka. Kdyby občas místo přihrávky zkusil vystřelit, měl by ve statistikách ještě o dost gólů víc.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 12 / 12

1. Victor Hedman (Tampa Bay Lightning)

Victor Hedman.jpg

Bilance v aktuální sezoně: 61 zápasů – 49 bodů (11+38)

Sezona 2016/17 byla pro Victora Hedmana tou nejlepší v kariéře. Na málokterém hráči byl znát tak obrovský výkonnostní skok dopředu jako právě na tomto švédském obránci. V 79 zápasech nasbíral 72 bodů za 16 gólů a 56 nahrávek, což ho katapultovalo mezi nejproduktivnější beky v NHL.

Je jen škoda, že se v minulé sezoně Tampa Bay neprobojovala do play-off. Tam by hráč jeho kvalit mohl zářit tím nejjasnějším světlem. Letos si ale o Stanley Cup rozhodně zahraje a vedle Stamkose a Kučerova bude jistě jednou z největších zbraní týmu.

Hedman patří k defenzivním ozdobám NHL. Ne náhodou pobírá ročně téměř osm milionů dolarů ročně. Letos bude v hlasování o Norris Trophy zřejmě největším favoritem na zisk této prestižní ceny.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud